معرفی کتاب گاو بنفش نوشته ست گودین


معرفی کتاب گاو بنفش نوشته ست گودین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۱

تعداد بازدید : ۱۴۱

نویسنده : mjavad

کتاب «گاو بنفش» نوشته «ست گادين» و ترجمه «افسانه درويشي» درباره روش هاي موفقيت در بازاريابي است. ست گادين درباره نگارش اين کتاب مي گويد: «ھدف من در کتاب گاو بنفش اين است که اين مسئله را آشکار کنم که افـزايش تمايـل بـه انجـام کارھـاي شـگفت انگيـز، باعـث ايمني بيشتر مي شود نه خطرات بيشتر. روش ھاي قديمي جز شکـست نتيجـه اي ندارنـد، خلـق روش هاي چـشم گيـر کـه ارزش صحبت دارند ضروري است.
ست گادين سخن گوي ملي افتخاري و نويسنده ي چهار کتاب پرفروش جهاني است. گادين در نويسندگي و ويراستاري مجله ي «فست کمپاني» همکاري دارد. وي مشاور تغيير و تحول است و همچنين چند شرکت موفق را راه اندازي کرده و اداره مي کند.
اين کتاب را انتشارات کتيبه فارسي منتشر کرده است.

درباره نویسنده:

ست گادین (Seth Godin)، نویسنده، کارآفرین، بازاریاب و سخنران آمریکایی در سال 1960 در نیویورک متولد شد. وی مدرک MBA خود را با گرایش بازاریابی از دانشگاه استنفورد دریافت کرد و طی سال های 1983 تا 1986 مدیر برند شرکت نرم افزاری Spinnaker بود (ویکی پدیا).

وی تألیف بیش از 20 کتاب در حوزه بازاریابی و تبلیغات را در کارنامه خود دارد. از مهم ترین کتاب های وی می توان به کتاب های:

e-marketing (1995)، Permission Marketing (1999)، Survival is not enoug (2002)، Purple cow (2003) و All Marketers Are Liars (2005) اشاره کرد.

150000 نسخه و 23 بار تجدید چاپ، تنها در دو سال اول انتشار کتاب گاو بنفش، نشانی از جذابیت این کتاب در دنیای بازاریابی می باشد.
این کتاب 145 صفحه ای در مورد تجربیات بازایابی ست گادین، کارآفرین و بازاریاب و سخنران کنفرانس تد در این حوزه می باشد که به دلیل ارائه ی ایده های جدید بسیار پر طرفدار شد.
ست گادین در مورد گاو بنفش گاو بنفش اینگونه توضیح می دهد :” وقتی چند سال قبل به همراه خانواده ام در فرانسه مشغول رانندگی بودم، مجذوب صدها گاوی شدم که در مرتع زیبایی در کنار جاده می چریدند. از شیشه ی اتومبیل، به این منظره چشم دوخته ایم و از این که چه قدر همه چیز می تواند زیبا باشد، شگفت زده بودیم.

درباره کتاب :

در دنیایی که از اجناس، خدمات مشابه و اشخاصی که در پی کسب درآمد بیشتر هستند اشباع شده، باید به دنبال کشف تازه ای بود تا با نوآوری چشمان بازار را خیره کرد و جلب توجه نمود.
راه رسیدن به تجارتی بی رقیب و پرسود، متفاوت بودن است همچون یک گاو بنفش.
ست گادین با نگاهی کارشناسانه به بررسی علل ضعف و پیشرفت شرکت های تجاری بزرگ جهان پرداخته و برای صاحبان صنعت و مشاغل افق جدیدی را آشکار می سازد.
اگر در کارخانه خود با چالش های شدید مالی درگیر هستید،
اگر در بازار صنعت خود از حضور اجناس مشابه کلافه شده اید،
اگر در خلق یک محصول جدید بی انگیزه، بی ایده و یا سردگم هستید،
اگر در موفقیت حرفه ای خود مشعوف و مطمئن هستید و احساس امنیت می کنید،
اگر طراح یا کارمندی درصدد خلق یک نوآوری خیره کننده برای جلب رضایت کارفرمای خود هستید،
یا حتی اگر صاحب یک فروشگاه، مغازه، دکه و یا دستفروشی باانگیزه هستید؛
پس یک جلد از این کتاب را خریداری کنید و پای درس ست گادین بنشینید.

نکات کلیدی کتاب گاو بنفش:

ست گادین اظهار کرده است که تبلیغات سنتی، به ویژه تبلیغات در تلویزیون و رسانه های جمعی نه تنها روشی اثربخش نیست بلکه هدر دادن پول نیز می باشد. در واقع گادین در تمام کتاب بیان داشت که کسب و کار شما می بایست همانند یک گاو بنفش باشد. وی این اصطلاح را چنین توضیح می دهد: زمانی که شما دسته ای از گاو ها را می بینید هیچ یک از آن ها نمی توانند برای شما جذاب باشند و توجه شما را جلب کنند در نتیجه کسالت آور و عادی هستند مگر این که یک گاو بنفش باشند! وی توضیح می دهد که کسب و کار شما می بایست به گونه ای باشد تا برای همگان چشمگیر و جذاب باشد. وی در صفحه ی 59 کتاب از اصطلاح زیبا عطسه کنندگان (Sneezers) استفاده کرده است. بر اساس این اصطلاح شما می بایست تنها برای کسانی تبلیغ کنید که مانند یک فرد عطسه کننده، کیفیت و چشمگیر بودن محصول یا خدمت شما را مانند ویروس (بازاریابی ویروسی) به دیگران انتقال می دهند زیرا اگر برای همگان تبلیغ کنید موجب اتلاف سرمایه و زمان می شود.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

چرخه جادویی گاو بنفش:

۱- از عطسه کننده ها اجازه بگیر تا دفعه بعدی که گاو بنفشی داری آن ها را باخبر کنی.

۲- به عطسه کننده ها ابزار یا داستان هایی بده که به وسیله آن ایده شما را پخش کنند.

۳- قابل توجه باش. تا سودآور باشی. اجازه بده بقیه تیمت گاو را بدوشند و برو سراغ پیدا کردن گاو بعدی.

۴- به سرعت بدوشش و نتیجه را سرمایه گذاری کن در ایجاد گاو بعدی. انقدر شکست بخور تا پیدایش کنی.

در مورد خدمات یا محصولت شور و شوق داشته باش و چرایی اش را بدان. هاوارد شولتز (استارباکس) بهترین قهوه (چون قهوه اتاکویش است) اما شکلاتش معمولی است (چون شکلات اتاکویش نیست). اگر اتاکو داشته باشی، برایت سوال نیست که کسب و کارت اتاکو دارد. خودت را بگذار جای مشتریانت. جنجالی بودن برای جلب توجه یک استراتژی نیست بلکه از سر ناامیدی است.

مهم تر از این که چطور می گویی این است که چه می گویی. راستی و متفاوت بودن استراتژی خوبی برای بلند مدت است. به این فکر کن که اگر حقیقت را می گفتی چه می شد؟ به جای آن که چیزی را که می خواهی بفروشی چیزی را که مردم می خواهند بفروش. اگر می توانی برای خودت رقیبی بتراشی که 30% هزینه اش از تو کمتر است این کار را بکن.

رفرنس رزومه ات، خود رزومه است. بر روی باریک ترین (Niche) ممکن زوم کن و آن جا را بگیر و سپس گسترش بده. آن گزینه و تنها گزینه ی استثنائی باش. سیاست خدمات مشتریان باید خیلی ساده باشد و اهمیت داشته باشد. هر یک از عطسه کننده های مهمتان را با 10مشتری معمولی عوض نکنید. مراقب گاو بنفشت باش. پول سازی و فراموش کردن گاو، استراتژی کوتاه مدت است.

به بازار دادن 10 محصول و صرف 10 میلیون روی هر کدام خیلی بهتر از به بازار فرستادن 1 محصول با صرف 100 میلیون روی آن است. اگر 10 تا شکست خورد 10 تا درس یاد می گیری به جای یک درس.

اطلاعات کلی کتاب :
گاو بنفش
نویسنده: ست گودین
مترجم: افسانه درویشی
ناشر: کتیبه پارسی
تعداد صفحه: 204

#معرفی کتاب #معرفی کتاب گاو بنفش #آنچه باید درباره کتاب گاو بنفش بدانید #معرفی آثار ست گودین #معرفی کتاب روش های موفقیت در بازاریابی #معنی و منظور عطسه کنندگان در بازاریابی #بازاریابی ویروسی #چرخه جادویی گاو بنفش

ارسال نظر برای «معرفی کتاب گاو بنفش نوشته ست گودین»