معرفی کتاب قوی سیاه اندیشه ورزی پیرامون ریسک نوشته نسیم نیکولاس طالب


معرفی کتاب قوی سیاه اندیشه ورزی پیرامون ریسک نوشته نسیم نیکولاس طالب

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۰

تعداد بازدید : ۶۱۸

نویسنده : محمدجوادآقایی

معرفی کتاب قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک نوشته نسیم نیکولاس طالب

کتاب قوی سیاه یا Black Swan مشهورترین کتاب نسیم نیکلاس طالب است که البته معمولاً به نام نسیم طالب شناخته می شود.

این کتاب توسط آقای محمد ابراهیم محجوب با عنوان فرعی اندیشه ورزی پیرامون ریسک به زبان فارسی نیز ترجمه شده است و به همت انتشارات آریاناقلم منتشر شده است.

همچنانکه در مصاحبه نسیم طالب با نشریه فایننشال تایمز مشخص است، بخش عمده ی شهرت او، ناشی از مخالفت وی با نگرش رایج در بانکداری و سرمایه گذاری در سطح جهان است.

نسیم طالب در دورانی که هنوز رکود اقتصاد جهانی در سالهای ۲۰۰۸ و سالهای پس از آن پیش نیامده بود، همیشه و همه جا اعلام می کرد که نظام بانکداری فعلی، شکننده (Fragile) است.

او که همیشه معتقد بوده است باید به حرف کسانی گوش کنید که پای خودشان در تصمیم و اظهارنظرشان گیر باشد، برای اثبات باورش به حرف خودش، قسمت عمده ی دارایی اش را روی معاملات آتی بازار بورس با فرض شکسته شدن نرخ ها سرمایه گذاری کرد و اتفاقاً بخش قابل توجهی از دارایی امروز او نیز از همین طریق کسب شده است.

نسیم طالب در کتاب قوی سیاه، نگرش رایج در مدیریت ریسک را به باد انتقاد می گیرد و معتقد است که اکثر فعالان بازار مالی و سرمایه گذاری، برای تحلیل آینده صرفاً به روند گذشته اکتفا می کنند.

به همین علت، مثلاً اگر صدها قوی سفید دیده باشند، بر این باور خواهند بود که قوی سیاه وجود ندارد.

جالب اینجاست که معمولاً وقتی قوی سیاه را دیدند، زنجیری از توضیحات و تحلیل ها را ردیف می کنند و می گویند که از قبل می توانستیم منتظر ظهور قوهای سیاه باشیم.

نسیم طالب، بحث خود را به موضوع مالی و سرمایه گذاری محدود نمی کند و معتقد است که از این نگرش می توان برای مدیریت استراتژیک کسب و کارها در شرایط ابهام استفاده کرد.

خلاصه کتاب قوی سیاه (اندیشه ورزی پیرامون ریسک)

ساندی تایمز در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد قوی سیاه یکی از دوازده کتاب اثرگذار بعد از جنگ جهانی دوم بوده است. این کتاب بعد از انتشار به سرعت توجه همگان را به خود جلب کرد به گونه ای که ۳۶ هفته متوالی در فهرست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفت. نسیم نیکلاس طالب در این اثر شیوه اندیشیدن و قضاوت کردن انسان ها را به چالش کشیده به طوری که ایده های او به سرعت به مباحث علمی و حرفه ای راه یافته است.
پرفسور نسیم نیکلاس طالب، پژوهشگر و نویسنده لبنانی – آمریکایی و استاد فعلی انستیتوی پلی تکنیک دانشگاه نیویورک، علاوه بر فعالیت های علمی- پژوهشی در زمینه کسب و کارهای مالی و تجاری نیز فعال بوده است. در عین حال او را بیشتر به خاطر کارهایش در حوزه های نظری احتمالات و عدم قطعیت می شناسند و صد البته با انتشار کتاب قوی سیاه بود که شهرتی جهانی یافت به گونه ای که بسیاری نام او را در فهرست نظریه پردازان هزاره سوم قرار می دهند. خود او درباره کتابش می گوید: ایده ی من در کتاب قوی سیاه این است که مردم را مجبور سازم درباره ناشناخته ها و قدرت آنها تفکر و تامل کنند، به ویژه درباره دسته معینی از رویدادها که نمی توانیم به تصور و خیال درآوریم، اما می تواند هزینه بسیار زیادی برایمان داشته باشد؛ رویدادهایی نادر، اما با تاثیری عظیم. قوی سیاه می تواند رویدادی منفی مثل بحران بانکداری باشد و یا رویدادی مثبت مانند فناوری های نو.
در واقع نسیم نیکلاس طالب سعی می کند نوع نگاه و شیوه ی اندیشیدن ما را تغییر دهد و الگوهای رایج را به چالش بکشد.

نوشته پشت جلد کتاب:

پیش از کشف استرالیا، مردم دنیاى کهن بی چون وچرا باور داشتند هر قویى سفید است چون تجربیات ایشان پیوسته این باور را تأیید می کرد. دیدن نخستین قوى سیاه براى چند پرنده شناس باید شگفتى جالبى بوده باشد؛ اما اهمیت داستان در این نیست. اهمیت داستان در این است که شکنندگى دانش ما را نمایان مى کند و نشان می دهد آموختن ما از تجربیات و مشاهدات با چه محدودیت هاى شدیدى روبه روست. تنها یک مشاهده کافى است تا گزارهاى کلى که دستاورد هزاران سال تماشاى میلیون ها قوى سفید است بی اعتبار شود، تنها با دیدن یک قوى سیاه. قوى سیاه ما سه ویژگى دارد: نامنتظر است، پیامدى سنگین دارد، پس از وقوع پیش بینى پذیر مى نماید ( اما پیش از وقوع پیش بینى شدنى نیست).

بخشی از کتاب:

منطق قوی سیاه موجب می شود نادانسته های ما نقشی بس بزرگ تر از دانسته های ما داشته باشند. توجه کنید که بسیاری از قوهای سیاه، به دلیل نامنتظر بودن، می توانند وضع را بد تر کنند: به رویداد یازده سپتامبر سال 2001 بیندیشید. اگر در روز دهم سپتامبر، ریسک این پیشامد به شیوه ای معقول قابل درک بود، این پیشامد رخ نمی داد. اگر ریسک این پیشامد جدی بود، هواپیماهای جنگنده بر فراز برج های دوگانه چرخ می زدند، هواپیماهای مسافری درهای ضد گلولۀ قفل شده می داشتند، و این حمله صورت نمی گرفت؛ تمام. شاید هم چیز دیگری پیش می آمد. چه چیزی؟ نمی دانم. آیا شگفت آور نیست شاهد رویدادی باشیم درست به این دلیل که قرار نبوده روی بدهد؟ یعنی چون انتظار نداشته ایم روی بدهد، برای پیشگیری از آن کاری نکرده ایم. ما در برابر چنین رویدادی چه دفاعی داریم؟ اگر دشمن شما بداند که شما چه چیزی را می دانید )مثلاً این که نیویورک برای عملیات تروریستی هدفی آسان است( دیگر دانستن آن چیز ارزشی نخواهد داشت. شاید عجیب باشد که در چنین بازی استراتژیکی، آن چه می دانید شاید به راستی کم ارزش باشد. این مطلب دربارۀ همۀ کسب وکا رها صادق است.

اطلاعات کتاب
قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک
نويسنده: نسیم نیکولاس طالب
ترجمه: محمدابراهیم محجوب
انتشارات: آریانا قلم
تعداد صفحات: 350

#معرفی کتاب #معرفی کتاب قوی سیاه اندیشه ورزی پیرامون ریسک #آنچه باید درباره کتاب قوی سیاه اندیشه ورزی پیرامون ریسک بدانید #معرفی آثار نسیم نیکولاس طالب #معرفی کتاب مدیریت و نوآوری #معرفی کتاب اندیشه ورزی پیرامون ریسک

ارسال نظر برای «معرفی کتاب قوی سیاه اندیشه ورزی پیرامون ریسک نوشته نسیم نیکولاس طالب»