معرفی کتاب جاناتان مرغ دریایی ریچارد باخ


معرفی کتاب جاناتان مرغ دریایی ریچارد باخ

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۰۲

تعداد بازدید : ۱۲۹۴

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

کتاب جاناتان مرغ دريايي رماني کوتاه ولي بسيار پرمعنا و خواندني اثر ريچارد باخ، خلبان و نويسنده آمريکايي است که در سال 1970 منتشر شده است.

بعد از سال ها ريچارد باخ تصميم مي گيرد بخش چهارم کتاب جاناتان مرغ دريايي را که قبلاً نوشته بود، منتشر کند. او قبلاً قرار بوده اين بخش چهارم ار در آن سال هاي تأليف کتابش بسوزاند و خيال خودش را راحت کند و تمام ولي الان بعد از حدود نيم قرن همسرش سابرينا، آن بخش را کهنه و بي رنگ و له شده در زير کاغذ باطله ها پيدا مي کند و باخ هم تصميم مي گيرد آن را منتشر کند. اتفاقا حالا، معلوم مي َشود که جاناتان سه فصلي، چقدر ناقص بوده و اين فصل کوتاه آخر، چه حرف هاي خوبي براي گفتن دارد؛ مثل اينکه وقتي آدم متفاوتي از دنيا مي رود به جاي اينکه سبک زندگي اش رايج شود، همه مشغول درست کردن تنديس و اسطوره و افسانه از او مي شوند، يعني بقيه هماني که بودند باقي مي مانند و همچنان ذره اي ميل به تغيير در آنها ايجاد نمي شود. حالا ما هم نگاه دوباره اي داريم به ماجراي اين کتاب و ريچارد باخ و مابقي قضايا.

مي شه يه کتاب خوب معرفي کنيد؟ يه کتابي که هم داستاني باشه و هم به رشد شخصي کمک کنه، هم منو از اين خمودگي بيرون بياره؟ هم بهم انرژي بده ... اين يکي از تکراري ترين سوال هايي است که اتفاقاً جواب دادن به آن خيلي هم سخت است؛ نه مي دانيم مخاطبانمان چه در ذهنيش دارد و تا الان چه چيزهايي خوانده و نه مي دانيم که سليقه اش با کدام متن و محتوا جور خواهد بود اما نه اين به اين معنا که جوابي برايش وجود ندارد. يکي از کتاب هاي خوبي که از سال ها پيش در ايران ترجمه شده، جاناتان مرغ دريايي است؛ يک کتاب کم حجم، نمادين، حتي پر از تصويرهاي واقعي که همين سه ويژگي مي تواند نظر خيلي ها را جلب کند اما مهم تر از همه، گزينه ي وسط است؛ يعني نمادين بودن. وقتي اثري نمادين مي شود، دست مخاطب هم براي فهميدن باز مي شود؛ يعني دقيقاً به يک نکته از اين معني گفتيم و همين باشد مي رسد. هر کس آن چيزي را که مي خواهد، از متن برداشت مي کند و بعد هم مي رود به زندگي اش يا همان رشد شخصي اش مي رسد.

در ابتداي کتاب آمده است:

پيشکش به جاناتان مرغ دريايي راستين، که درون همگي مان مي زيد.

خلاصه داستان جاناتان مرغ دريايي

اين کتاب در مورد جاناتان ليوينگستون، يک مرغ دريايي است که دوست ندارد مثل هزاران مرغ دريايي ديگر فقط به فکر خوردن و خوابيدن و گذران زندگي باشد. جاناتان مي خواهد به شکل حرفه اي پرواز را ياد بگيريد. به همين خاطر دور از ديگران مراغ دريايي، تنها به تمرين مشغول است.

در قسمتي از متن کتاب مي خوانيم:

اغلب مرغ هاي دريايي دغدغه شان فقط اين است که ابتدايي ترين شيوه هاي پرواز را ياد بگيرند: چگونه خود را از کرانه به خوراک برسانند و برگردند. براي اغلب مرغ هايي دريايي، سير کردن شکم بر اشتياق به پرواز مي چربد. اما براي اين مرغ درياييِ خاص، خوردن مهم نبود، بلکه به پرواز اهميت مي داد. بيش از هر چيز ديگر در دنيا. جاناتان ليوينگستون شيفته ي پرواز بود.

مدتي بعد جاناتان متوجه مي شود که ديگران به شکل عجيبي به او نگاه مي کنند و تلاش هاي او براي يادگيري پرواز را درک نمي کنند. حتي پدر و مادرش هم نگران او مي شوند که فقط تمرين مي کند و هيچ غذا نمي خورد و يک مشت پر و استخوان شده است. از جاناتان مي خواهند که همرنگ جماعت باشد و مانند ديگران زندگي کند. اما جاناتان هدف والاتري دارد و در جواب مادرش چنين مي گويد:

باکم نيست که يک مشت پر و استخوان بيش تر نباشم، مادر. فقط مي خواهم بدانم در هوا چه کاري ازم برمياد و چه کاري ازم ساخته نيست، همين و بس. جز اين خواسته اي ندارم.

جاناتان مرغ دريايي يک رمان کوتاه، پرمغز، سرشار از اميد و مناسب براي همه ي افراد است که شما هم حتما بايد آن را مطالعه کنيد!

بدون شک داستان جاناتان الهام بخش همه ي آدم هايي است که به نحوي متفاوت هستند و جامعه به همين دليل متفاوت بودن حاضر نيست آن ها را بپذيرد. الهام بخش آدم هاي طرد شده اي که به دنبال هدفي رفته اند که همگان قادر به درک آن نيستند. الهام بخش آدم هايي که به مسئله ي زندگي فکر مي کنند و مي خواهند معنايي براي آن پيدا کنند. الهام بخش آدم هايي که از انگشت نما شدن ترسي ندارند و به هر طريقي هدف والاي خود را دنبال مي کنند.

در اين رمان با مرغ دريايي اي روبه رو هستيم که حاضر نيست تحقير ديگران را بپذيرد و عصيانگر مي شود. به مخالفت مي پردازد و از کاري که کرده است پشيمان نمي شود

مشخصات کتاب
جاناتان مرغ دريايي
- نويسنده: ريچارد باخ
- ترجمه: کاوه ميرعباسي
- انتشارات: ني
- تعداد صفحات: 94

#معرفی کتاب #معرفی کتاب جاناتان مرغ دریایی ساده #معرفی اثار ریچارد باخ #ریچارد باخ

ارسال نظر برای «معرفی کتاب جاناتان مرغ دریایی ریچارد باخ»