کتاب مردي به نام اوه نوشته فردريک بکمن


کتاب مردي به نام اوه نوشته فردريک بکمن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۹

تعداد بازدید : ۵۰۰

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

رمان مردی به نام اُوِه اثر فردریک بَکمن را فرناز تیمورازف به فارسی ترجمه کرده است. این کتاب رتبه ی اول پرفروش های سوئد و نیویورک تایمز را از آن خود کرده و به بیش از ۳۰ زبان ترجمه و منتشر شده است. روزنامه ی اشپیگل درباره ی آن نوشته است: کسی که از این رمان خوشش نیاید، بهتر است اصلا هیچ کتابی نخواند. بکمن در این رمان تراژیک - کمیک احساس هایی مثل عشق و نفرت را به زیبایی به تصویر می کشد و انسان و جامعه ی مدرن را در لفاف طنزی شیرین و جذاب نقد می کند. این کتاب در عین داشتن نثری بسیار ساده و روان، مفاهیم عمیقی دربردارد که از چشم های مخاطب پنهان نمی ماند.

بخشی از کتاب:

- با این جمله ها وارد جهان داستان می شویم: اُوِه پنجاه و نه سال دارد. اتومبیلش ساب است. با انگشت اشاره طوری به کسانی اشاره می کند که ازشان خوشش نمی آید که انگار آنها دزد هستند و انگشت اشاره ی اوه چراغ قوه ی پلیس! جلوی پیشخان مغازهای ایستاده که صاحبان اتومبیل های ژاپنی می آیند تا کابل های سفید رنگ بخرند. اوه مدتی کمک فروشنده را نگاه می کند. سپس جعبه ی نه چندان بزرگ و سفید را جلوی صورتش تکان می دهد. می پرسد: خب! ببینم، این یکی از همون اوپدهاس؟ فروشنده که مرد جوان ریقونه ای است، با تردید نگاهش می کند. معلوم است دارد سعی می کند جلوی خودش را بگیرد تا جعبه را بلافاصله از دست اوه نقاپد. بله، درسته، آی پد. ولی خیلی خوب می شه اگه این جوری تکونش ندین... اوه طوری جعبه را نگاه می کند که انگار نمی شود بهش اطمینان کرد. انگار جعبه یک وسپاسوار با شلوار ورزشی باشد که همین حالا به اوه گفته آهای رفیق و سعی دارد یک ساعت مچی بهش قالب کند.

- این روزها مردم فقط کامپیوتر دارند و دستگاه اسپرسو. جامعه ای که در آن هیچکس نمی تواند به طریقی منطقی با دست بنویسد و قهوه دم کند، به کجا می رود؟ به کجا؟ اصلاً به کجا می رویم اگر هر کس اتومبیلش را هرجا که عشقش می کشد، پارک کند؟ و به کجا می رویم اگر مردم یک روز دیگر سر کار نروند، تنها به این دلیل که خودشان را کشته اند؟

درباره نویسنده: فردریک بکمن متولد ۱۹۸۱ در استکهلم، نویسنده و وبلاگ نویس سوئدی، تحصیلاتش را در رشته فقه مسیحی نیمه کاره رها کرد و به عنوان راننده کامیون و شاگرد گارسون و کارگر در رستوران ها و انبارها شروع به کار کرد. او در سال ۲۰۰۷ به عنوان روزنامه نگار آزاد در روزنامه ای نه چندان مهم در استکهلم دوره تازه ای از زندگی اش را آغاز کرد و به زودی به عنوان یک وبلاگ نویس به شهرت رسید. در سال ۲۰۱۲ نخستین رمانش مردی به نام اوه را منتشر کرد.

مشخصات کتاب:
- کتاب مردی به نام اوه
- نویسنده: فردریک بکمن
- ترجمه: فرناز تیمورازف
- انتشارات: نون

این کتاب به صورت جدی دو داستان را به خوبی روایت می کند:

داستان یک عشق ناب و حقیقی

داستان مواجه نسل گذشته با آینده

اما کتاب مردی به نام اوه برای ما ایرانی ها جذابیت خاص دیگری هم دارد، کاراکتر دوم کتاب زنی ایرانی به نام پروانه است!

از وقتی پروانه وارد داستان کتاب شد جذابیت کتاب برایم دوچندان شد، چون دوست داشتم ببینم نویسنده از ایرانی ها چه تصویری به نمایش می گذارد. باید بگم شخصیت پروانه، زنی خوش قلب و دوست داشتنی است که مسیر زندگی اُوه را عوض می کند.

در آخر باید بگم اگر دنبال یک رمان با لحن ساده و صمیمی هستید که آخر شب ها بخوانید و با یک احساس خوب به خواب بروید، قطعا کتاب مردی به نام اوه گزینه مناسبی خواهد بود.

#معرفی کتاب مردي به نام اوه #معرفی آثار فردريک بکمن #رمان های پر فروش #معرفی کتاب #معرفی رمان #فردريک بکمن

نظرات کاربران

سلام خوب بود

ارسال نظر برای «کتاب مردي به نام اوه نوشته فردريک بکمن»