معرفی کتاب دختری که رهایش کردی نوشته‌ی جوجو مویز


معرفی کتاب دختری که رهایش کردی نوشته‌ی جوجو مویز

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۷

کتاب دختری که رهایش کردی نوشته ی جوجو مویز، ترجمه ی کتایون اسماعیلی و نامزد بهترین رمان سال است. این کتاب یکی از کتاب های محبوب جوجو مویز بوده که به اعتقاد برخی منتقدان، از سایر کتاب های او زیباتر و غنی تر است. مویز در این رمان با بهره گیری ازخاطرات و حوادث دوران جنگ جهانی دوم، حال وهوای خاصی به خواننده داده و فضاسازی بسیار زیبایی را صورت می دهد؛ همچنین به گونه ای زیبا و نوآورانه، داستان خود را به صورت موازی در دو زمان متفاوت با بازه ی زمانی صدساله روایت می کند. داستان درباره ی دو زن با برخی ویژگی های مشابه است که یکی از آن ها به نام سوفی در زمان اشغال فرانسه مجبور است از خانواده اش در نبود شوهر در مقابل نازی ها محافظت کند و دیگری لیو نام دارد که در لندن زندگی می کند. شوهر لیو قبل از فوت به وی یک تابلوی نقاشی هدیه می دهد که نمایی از یک زن و مربوط به یک قرن قبل بوده که در جریان جنگ از فرانسه به انگلستان منتقل شده است. در قسمتی از کتاب می خوانیم: بهم نگاه کرد و متوجه شد که لپام گل انداخته. کمی مردد بود ولی بالاخره دستش رو گذاشت روی دستم، حس کردم حالت عذرخواهی داره. باعث شد بیشتر گر بگیرم. مادمازل به آرومی حرف می زد. اون نقاشیا اشتباه من بود، نه تو. تغییر لحن داد. تو صفات دیگه ای داری. تو منو تحت تاثیر قرار دادی. تو با چیزی تهدید و مقایسه نمی شی. گفتم: نه فکر نمی کنم این طور باشم . این کتاب را نشر میلکان منتشر کرده است.

از متن کتاب: عشق اشتباه تاوان پذیری است. باید عاشق باشی تا بتوانی مرگ را شجاعانه بپذیری و از خود خسته ی بی رمقت، قهرمان بسازی تا متفاوت بودن را بپذیری و تا آخرین لحظه ی معجزه مومن بمانی

این رمان بعد از انتشار توانست در زمره ی رمان های پرفروش سال قرار گیرد و از همین رو نامزد دریافت یکی از معتبرترین جوایز ادبیات عامه، یعنی رمان سال شد. در ایران نیز این رمان به تازگی توسط خانم کتایون اسماعیلی ترجمه شده و نشر میلکان آن را به چاپ رسانده است. تمام ترجمه های قبلی آثار مویز در ایران از فروش خوبی برخوردار بودند. انتشار این کتاب با ترجمه ی مترجم و نشری متفاوت با مترجم و انتشارات قبلی آثار مویز، نشان می دهد در بازار ترجمه و چاپ نیز رقابت آشکاری در انتشار کارهای مویز در ایران به وجود آمده است. این رمان در هفته های گذشته در لیست سه کتاب پرفروش بیشتر کتابفروشی های سطح کشور قرار داشت.

شوخ طبعی، گاهی آری گاهی نه

برخلاف آثار ابتدایی مویز که تقریبا خالی از هرگونه طنز و شوخ طبعی شخصیت هایش بود، او در این رمان علی رغم اینکه داستانی در مورد جنگ و روایت تراژیک آن بیان می کند، کماکان سعی کرده است کمی رگه های طنز را نیز در داستانش جای دهد. این را می توان از دیالوگ های بین شخصیت هایش در جای جای داستان متوجه شد. او در مصاحبه ای در مورد اینکه چقدر اعتقاد دارد که شوخ طبعي براي نقل تجربه ی خود در داستان مهم است، این گونه پاسخ می دهد: خب، فكر مي كنم كليد این انتقال همان شوخ طبعی است. قبل از من پيش از تو هفت كتاب نوشتم كه يك خنده ی ريز هم در بين كلماتش پيدا نمي شد. گرچه چيزي كه فهميدم اين بود كه مي تواني خواننده يا مخاطب را همان قدر با داستان بكشاني كه هم زمان او را می خندانی؛ بنابراين داستان نويسي درباره ی تداوم اين تعادل است و مي تواني هم زمان موضوع داستان را موردتوجه قرار دهي.

چرا کتاب دختری که رهایش کردی را بخوانم: - نامزد جایزه کتاب سال - رکوردار پرفروش ترین رمان سال - کتابی که نمی توانید آن را زمین بگذارید! - اثر دیگری از نویسنده کتاب های پرفروش من پیش از تو و ماه عسل در پاریس

#معرفی کتاب #خلاصه کتاب دختری که رهایش کردی #چرا کتاب دختری که رهایش کردی را بخوانم #انتشارات میلکان #
می پسندم (۰) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «معرفی کتاب دختری که رهایش کردی نوشته‌ی جوجو مویز»