کتاب تحلیل ردیف اثر داریوش طلایی


کتاب تحلیل ردیف اثر داریوش طلایی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۸

تعداد بازدید: ۱۱۰

ثبت کننده: امیرمحمد جعفری

در موسیقی ایرانی کارگانی متشکل از گوشه ها، آوازها و دستگاه ها که شامل مجموعه ای از ملودی هاست ردیف نامیده می شود و استادان موسیقی ایرانی از دیرباز برای حفظ و آموزش موسیقی ایرانی آن را به کار برده اند. این کارگان در اصل به صورت شفاهی، با سلیقه ها و در شکل ها و اندازه های متنوع تدریس می شده است. این شیوه ی تدریس به «روش آموزش سینه به سینه» معروف است. به تدریج و خصوصا از زمان ثبت نوشتاری و صوتی موسیقی در ایران، ردیف شکل تثبیت شده تری یافت و بعضی از کامل ترین روایت های آن به نام راویانش شناخته شدند. این کتاب با روشی نو و یگانه ردیف میرزا عبدالله، یکی از معتبرترین روایت های ردیف موسیقی ایرانی و در عین حال رایج ترین آن ها، را تحلیل و بررسی می کند. ویژگی این روش نگاه به ردیف موسیقی دستگاهی ایران به مثابه یک زبان موسیقایی خاص است. مولف با تدوین نقشه ای عینی از ردیف، به بررسی آن از زوایای مختلف می پردازد و در نهایت ارائه ی دستور زبان خاصی را برای موسیقی ایرانی مد نظر دارد.

داریوش طلایی (زادهٔ ۲۶ بهمن ۱۳۳۱ در تهران) موسیقی دان، نوازندهٔ تار و سه تار و آهنگساز اهل ایران است. او به خاطر کتاب تحلیل ردیف برندهٔ جایزهٔ کتاب سال ایران در سال ۱۳۹۵ شد. طلایی این کتاب را نقطه عطفی در زندگی هنری و علمی خود نامیده است.داریوش طلایی در ۲۶ بهمن ۱۳۳۱ در خانواده ای علاقه مند به موسیقی متولد شد.او از یازده سالگی به هنرستان موسیقی رفت و به تحصیل موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی ایرانی با ساز تخصصی تار پرداخت.

  • قطع : رقعی

  • تعداد صفحات : 544 صفحه

  • نوع جلد : شومیز

  • نویسنده/نویسندگان : داریوش طلایی

  • ناشر : نشر نی

  • تعداد جلد : 1

  • مناسب برای : بزرگسالان

#معرفی کتاب تحلیل ردیف اثر داریوش طلایی #دانلود کتاب تحلیل ردیف اثر داریوش طلایی #معرفی کتاب #فایل صوتی کتاب تحلیل ردیف اثر داریوش طلایی #نسخه الکترونیکی کتاب تحلیل ردیف اثر داریوش طلایی
می پسندم (۰) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «کتاب تحلیل ردیف اثر داریوش طلایی»