حرفه‌ای (خاطرات مرحوم جواد شریفی راد، معلم و سرتیم خنثی‌سازی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از جنگ شهرها و موشک‌باران تهران)


حرفه‌ای (خاطرات مرحوم جواد شریفی راد، معلم و سرتیم خنثی‌سازی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از جنگ شهرها و موشک‌باران تهران)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۰۹

تعداد بازدید: ۷۳۷

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

مرحوم شریفی راد (که در حادثه ای ناگوار در خلال ساخت فیلم معراجی ها درگذشت) در قالب گفتگویی بلند (بیش از شش ساعت) این خاطرات را روایت کرده است. خاطرات شریفی راد در این کتاب از مقطع ورود او به نیروی هوایی از سال ۵۴ یا ۵۵ شروع می شود و در ادامه به نحوه ورودش به حیطه خنثی سازی بمب می پردازد و تا عملیات مرصاد ادامه می یابد.

در کتاب علاوه بر خاطرات جالب و تأمل برانگیزی که با توجه به فضای کاری متفاوت ایشان (خنثی سازی بمب در شهرها و مناطق جنگی) بیان شده است، توضیحات علمی جالب توجهی نیز البته در سطح فهم عمومی در خصوص بمب و موشک و خنثی سازی ذکر شده است.

ابراهیم حاتمی کیا که در چندین فیلم از نزدیک سابقه همکاری با او را داشته است، درباره شخصیت او می گوید: «تخریبچی در بین بچه های نظامی فردی صاحب دیدگاه است. درست است که جنس کار جواد هم مثل بقیه این بود که فعالیتی را انجام دهد و مزدی بگیرد، اما او به شدّت نگاه سیاسی و دقیقی به کارش داشت. مثلاً در خاطراتش آمده که روزی دو موشک هم زمان به دو خانه اصابت می کند، یک خانه برای فردی پولدار بوده و یک خانه برای فردی فقیر. از طرف فرد پولدار دائم تماس گرفته می شود و افراد سفارش می کنند که اول وضعیت او را مشخص کنید، اما جواد زیر بار نمی رود و ابتدا به سراغ خانه فرد فقیر می رود.»

نویسنده: مرتضی قاضی

انتشارات: رسانه مهر

۲۸۰ صفحه

می پسندم (۹) نمی پسندم (۰)

نظرات کاربران

سلام عالی بود
۳۰

ارسال نظر برای «حرفه‌ای (خاطرات مرحوم جواد شریفی راد، معلم و سرتیم خنثی‌سازی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از جنگ شهرها و موشک‌باران تهران)»