معرفی کتاب نیچه و فلسفه نوشته ژیل دلوز


معرفی کتاب نیچه و فلسفه نوشته ژیل دلوز

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۶

تعداد بازدید : ۴۱۰

نویسنده : reza75

هنگامی که کسی می پرسد فلسفه به چه کار می آید، پاسخ باید ستیزه جویانه باشد، چرا که پرسش کنایه آمیز و نیش دار است. فلسفه نه به دولت خدمت می کند و نه به کلیسا، که هر دو دغدغه های دیگری دارند. فلسفه به خدمتِ هیچ قوه ی مستقری درنمی آید. کارِ فلسفه ناراحت کردن است. فلسفه ای که هیچ کس را ناراحت نکند و با هیچ کس ضدیت نورزد فلسفه نیست. کارِ فلسفه آزردنِ حماقت است، فلسفه حماقت را به چیزی شرم آور تبدیل می کند. فلسفه کاربردی ندارد جز افشاکردن پستی های اندیشه در تمامی اَشکالش. آیا جز فلسفه رشته ای هست که به نقدِ تمامیِ رازآمیزگری ها، هر خاستگاه و هدفی که داشته باشند، همت گمارد؟

درباره نویسنده

در ۱۸ ژانویه ۱۹۲۵ و در پاریس به دنیا آمد. او پیش از آغاز جنگ جهانی دوم وارد مدرسه دولتی شد، و هنگام تجاوز آلمانها برای تعطیلات به نورماندی رفته بود. از ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۸ در سوربن فلسفه خواند و در آنجا با میشل بورو، میشل تورنیه و فرانسوا شاتله آشنایی دوستانه پیدا کرد.در ۱۹۵۶ با دنیز پل گرانژوان ازدواج کرد. در ۱۹۵۷ شروع کرد به تدریس تاریخ فلسفه در سوربن، و از۱۹۶۰ تا ۱۹۶۴ به عنوان پژوهشگر با مرکز ملی پژوهش اجتماعی همکاری کرد و تا سال ۱۹۸۷ نیز نشست های بسیاری را در رابطه با فیلسوفانی همچون کانت، لایبنیتس، اسپینوزا، برگسون، و موضوعاتی همچون سینما و موسیقی، و کتابی همچون اثر دو جلدی «سرمایه داری و اسکیزوفرنی» برگزار کرد. دلوز به مدت ۱۰ سال به عنوان استادیار در دانشگاه تدریس می کرد. در این دوره بود که دوستی پایداری میان او و میشل فوکو شکل گرفت. او از ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۹ در دانشگاه لیون درس می داد، سپس به واسطه فوکو به سمت استادی دانشگاه ونسن منصوب شد.در ۱۹۶۸، دلوز پایان نامه دکتری اش را که شامل یک بخش بزرگ تحت عنوان «تفاوت و تکرار»، و یک بخش کوچک به نام «اسپینوزا و مسئله بیان» می شد، منتشر کرد. در ۱۹۶۸ بروز نشانه های بیماری ریوی ای حاد او بود که تمام عمر او را رنج داد. وقتی فوکو در سال ۱۹۸۴ درگذشت، دلوز برای ادای احترام به او در سال ۱۹۸۶ کتابی به نام «فوکو» منتشر کرد که حاصل مطالعاتش دربارهٔ آثار وی بود. او پیش از مرگش اعلام کرده بود که مشغول نوشتن کتابی با عنوان «عظمت مارکس» است اما مرگ مانع از این مهم می شود.

مشخصات کتاب

کتاب نیچه و فلسفه

نویسنده : ژیل دلوز

مترجم : عادل مشایخی

انتشارات نی

۳۸۰ صفحه

978-964-185-243-8

#کتاب نیچه و فلسفه #معرفی آثار ژیل دلوز #درباره کتاب نیچه و فلسفه نوشته ژیل دلوز ترجمه عادل مشایخی #درمورد کتاب نیچه و فلسفه نوشته ژیل دلوز #معرفی کتاب نیچه و فلسفه نوشته ژیل دلوز #انتشارات نی #معرفی اثار ترجمه شده عادل مشایخی

ارسال نظر برای «معرفی کتاب نیچه و فلسفه نوشته ژیل دلوز »