معرفی کتاب پانوراما ۱... پدرم نوشته اورهان پاموک


معرفی کتاب پانوراما ۱... پدرم نوشته اورهان پاموک

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۳۱

تعداد بازدید : ۳۸

نویسنده :
رضاخادمی قشلاق

گفتم «پدرم مرده» و بدون فکر قبلی و کاملاً غیرمنتظره شروع کردم به صحبت دربارۀ پدرم. برایش تعریف کردم که پدرم چه مرد خوبی بود و از آن مهم تر، چقدر دوستش داشتم. خورشید در حال غروب کردن، و گورستان خالی و ساکت بود. ساختمان های بتونی آن اطراف که اغلب زشت و بدقواره می نمودند، حال و هوای دیگری به خود گرفته بودند. وقتی حرف می زدم باد سردی که صدایش را نمی شنیدیم، پشت شیشه های بسته، سروها و چنارهای گورستان را به آرامی تکان می داد. این تصویر درست مانند تصویر پاهای لاغر پدرم داشت در حافظه ام حک می شد. وقتی معلوم شد تاکسی باید بیش از آنچه تصورش را می کردیم منتظر بماند، راننده که گفته بود نام کوچکش با نام من یکی است، دوستانه و از سر دلسوزی دستی به شانه ام زد و رفت. آنچه را برای او تعریف کردم دیگر برای هیچ کس بازگو نکردم اما یک هفته بعد، تمام آنچه در اعماق وجودم نگاه داشته بودم با خاطرات و اندوه درآمیخت و اگر روی کاغذ نمی آوردمشان این خطر وجود داشت که غم بزرگ تر شود و اندوهگین ترم کند. وقتی به رانندۀ تاکسی گفتم: «پدرم هرگز به من اخم نکرد، هرگز با صدای بلند با من حرف نزد، حتی یک بار دست روی من بلند نکرد»، خودخواهانه صحبت دربارۀ پدرم را آغاز کرده بودم. آنچه در مورد پدرم اهمیت داشت، چیزهایی نبود که گفته بودم.

درباره نویسنده

فرید اورخان پاموک (ترکی استانبولی: Ferit Orhan Pamuk؛ زاده ۷ ژوئن ۱۹۵۲) که در ایران به اورهان پاموک معروف شده است، نویسنده و رمان نویس اهل کشور ترکیه و برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ است. او نخستین ترک تباری است که این جایزه را دریافت کرده است. پاموک در کشور خود نویسنده ای بسیار نامدار است. آثار او پیش از دریافت جایزه نوبل ادبیات به ۴۶ زبان و پس از آن به ۵۶ زبان ترجمه شده است.

مشخصات کتاب

پانوراما ۱... پدرم

نویسنده : اورهان پاموک

مترجم : بهاره فریس آبادی

ناشر: گروه انتشاراتی ققنوس

تعداد صفحات : ۷۲ صفحه

شابک: 978-600-278-355-4

#کتاب پانوراما ۱... پدرم نوشته اورهان پاموک #معرفی کتاب #درباره کتاب پانوراما ۱... پدرم نوشته اورهان پاموک #معرفی کتاب پانوراما ۱... پدرم نوشته اورهان پاموک ترجمه بهاره فریس آبادی #انتشارات ققنوس #آثار اورهان پاموک #معرفی آثار ترجمه شده بهاره فریس آبادی

ارسال نظر برای «معرفی کتاب پانوراما ۱... پدرم نوشته اورهان پاموک »