معرفی کتاب یادداشت های زیر زمین نوشته فئودور داستايفسكی‌


معرفی کتاب یادداشت های زیر زمین نوشته فئودور داستايفسكی‌

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۵

تعداد بازدید : ۲۴۵

نویسنده : رضاخادمی قشلاق

... مدت هاست این طوری زندگی می کنم ـ بیست سال است. چهل سال دارم. سابقاً در اداره ای مشغول بودم، اما اکنون دیگر شغلی ندارم. کارمند بدجنسی بودم. خشن بودم ـ و این ابراز خشونت شادم می کرد. چون از کسی رشوه نمی گرفتم و درآمدم نیز کم بود، می بایستی به ترتیبی دیگر خودم را راضی کنم. ـ اوهو، چه شوخی بیمزه و گندیده ای می کنم، اما بازهم آن را از یاد نمی برم و بر آن قلم نمی کشم. الان که آن را می نوشتم خیال می کردم، خیلی عمیق و باارزش می شود و اکنون که دوباره به آن رجوع می کنم، می بینم که شوخی ابلهانه ای بیشتر نیست، اما بازهم آن را باطل نمی کنم و خط نمی زنم.
... پشت میز اداره می نشستم. مثلاً یک نفر می آمد ـ ارباب رجوع غالباً تقاضاکنندگانی بودند و توضیحاتی می خواستند ـ هرکه بود، او را با دندان های برهم فشرده و خشمناک بیرون می کردم و سپس رضایت خاطر زائدالوصفی داشتم. یعنی هرگاه موفق می شدم که کسی را آشفته کنم و بترسانم، این رضایت خاطر حاصل می شد ـ و تقریباً همیشه موفق می شدم ـ همه می دانیم، این دسته ارباب رجوع متقاضی که به اداره های دولتی مراجعه می کنند، همه شان سست و ترسو هستند و همیشه هم یک ورقه درخواست در دست دارند ـ با وجود این ها یک مرتبه در بین ایشان یک نفر افسر پیدا شد که مخصوصاً از او بیش از همه متنفر بودم. به هیچ قیمتی نمی خواست بترسد. مهمیزهایش را به صدا درمی آورد و با پررویی و خروش جلو می آمد و به دلیل همین مهمیزها یک سال ونیم با او جنگیدم و بالاخره مغلوبش کردم و سروصدای مهمیزها را خواباندم. این واقعه در جوانی اتفاق افتاد.

درباره فئودور داستايفسكی :

فیودور میخاییلوویچ داستایفسکی (۱۸۸۱-۱۸۲۱) نویسنده مشهور و تأثیرگذار اهل روسیه است. ویژگی منحصربه فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیتهای داستان است.. اکثر داستان های او برگرفته از دوران زندگی اش و شخصیت درونی خودش است. او بازگو کننده احوال مردمانی عصیان زده، بیمار و روان پریش است. مشهور است که سورئالیست ها، مانیفست خود را با بهره گیری از آثار او ارائه داده اند.

مشخصات کتاب:
یادداشت های زیر زمین
نویسنده: فئودور داستايفسكی
مترجم: رحمت الهی
ناشر: انتشارات امیرکبیر
تعداد صفحات: 241
شابک: 978-964-00-1245-1

#معرفی کتاب #معرفی کتاب یادداشت های زیر زمین #معرفی نوشته های فئودور داستايفسكی‌ #درباره کتاب یادداشت های زیر زمین ترجمه رحمت الهی #معرفی کتاب یادداشت‌های زیر زمین نوشته فئودور داستايفسكی ترجمه رحمت الهی #انتشارات امیرکبیر #آثار فئودور داستايفسكی‌ #مترجم رحمت الهی

ارسال نظر برای «معرفی کتاب یادداشت های زیر زمین نوشته فئودور داستايفسكی‌ »