معرفی کتاب خاطرات زنی که نصفه مرد نوشته الهام کاغذ چی


معرفی کتاب خاطرات زنی که نصفه مرد نوشته الهام کاغذ چی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۴

تعداد بازدید : ۴۶۷

نویسنده : محمدجوادآقایی

مجموعه داستان «خاطرات زنی که نصفه مرد» شامل 14 داستان به هم پیوسته به نام های «بیدار»، «اسب»، «آن روز ظهر»، «اینجاماندم»، «حقیقت»، «خواب»،«رویا»، «شاید»، «عروسی»، «عطر بهار نارنج»، «معجز»، «مکان»، «هیچ کجا»، «واقعیت» است.
در داستان اول این مجموعه به نام«بیدار» نویسنده با تمرکز بر روایت مادر و دختری شیرین عقل، از مرگِ دختر در زمان زایمان او روایت می کند؛ زایمانی که نتیجه اش به دنیا آمدن نوزاد دختری است که به نوعی نماد مرگ برای دیگر شخصیت های داستانی این مجموعه قرار می گیرد. از این رو می توان گفت در مجموعه «خاطرات زنی که نصفه مرد» خواننده با داستان های به هم پیوسته ای رو به رو است که نخ ارتباطی بین آنها شخصیت دختر است.
داستان« بیداری» با نظرگاه اول شخص این گونه آغاز می شود:
"راستش را بخواهید حالا مرده ام. شما که غریبه نیستید. چند ساعتی می شود. مرده ام و احساس خوبی دارم. رگ های خون، روی کفل هایم را نقاشی کرده و چشم هایم بی حرکت دارد دختر رنگ پریده ام را تماشا می کند."

درباره کتاب:

دومین مجموعه داستان الهام کاغذچی با عنوان «خاطرات زنی که نصفه مرد» از سوی نشر آموت منتشر شد.

این مجموعه با چهارده داستان کوتاه راوی تنهایی و حزن زنان است و زندگی، خوشی های کوچک، عشق و ناکامی، حسرت و آرزوهای زنانی تنها که بدون مردان روزگار می گذرانند را به تصویر می کشد.

مجموعه حاضر به دور از اداهای شبه روشنفکری و فمنیستی، با لحنی ساده و محاوره از زبان اول شخص و دانای کل، روایتگر اندوه مادر و دختر شیرین عقلی است که در دایره ای از فقر فرهنگی دیگران اسیر مانده اند.

در یکی از داستان های این مجموعه می خوانیم:

"زن گرگ ها را رام کرده بود. نان خشک برای شان می ریخت و گرگ ها می آمدند و نان خُشک می خوردند. بعد برای قدردانی از محبت های زن، برایش نصفه خرگوش یا گنجشک می آوردند. یک بار هم یک تکه استخوان دست با چند تا انگشت آورده بودند که او از هوش رفته بود. گرگ ها آدم نبودند اما از آدم ها مهربان تر بودند..."

اطلاعات کلی کتاب:
خاطرات زنی که نصفه مرد
نویسنده :الهام کاغذچی
ناشر: آموت
تعداد صفحات: 144

#معرفی کتاب #معرفی کتاب خاطرات زنی که نصفه مرد #آنچه باید درباره کتاب خاطرات زنی که نصفه مرد بدانید #معرفی آثار الهام کاغذ چی #انتشارات آموت #معرفی رمان ایرانی
می پسندم (۵) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «معرفی کتاب خاطرات زنی که نصفه مرد نوشته الهام کاغذ چی»