z

کتاب صوتی راهی است به سوی کتاب خوانی


کتاب صوتی راهی است به سوی کتاب خوانی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۱۵

تعداد بازدید : ۵۱۹

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

به گزارش ایران سپید این نویسنده درباره کتاب صوتی اظهار کرد: به نظرم کتاب صوتی برای زمانی که وقت برای خواندن کتاب نداشته باشیم، مفید است و می توانیم به وسیله آن از وقت مان به خوبی استفاده کنیم. اما کتاب صوتی هرگز نمی تواند جای خواندن کتاب کاغذی را بگیرد.

او با بیان این که یکی از راه های مطالعه و خواندن کتاب، کتاب صوتی است تأکید کرد: باید هر راهی را که ممکن است به کتاب خوانی منجر شود، باز کنیم. من نه تنها هیچ مخالفتی با کتاب صوتی ندارم بلکه معتقدم باید تلاش کنیم که این راه باز شود، به هر حال آدم های بسیاری هستند که ممکن است وقت کافی برای مطالعه نداشته باشند و کتاب صوتی بهانه آن ها را برای نخواندن کتاب می گیرد. من هم با تبدیل کتاب هایم به کتاب صوتی و دیجیتال مخالفتی ندارم.

فراست با بیان این که کتاب صوتی می تواند به صنعت نشر کمک کند، اظهار کرد: گوش دادن به کتاب از دو حال خارج نیست؛ یا واقعا از آن لذت می بریم یا نمی بریم. ممکن است حس کنیم حیف است که فقط کتاب را بشنویم، شاید لازم باشد به صفحات قبل برگردیم و آن را دوباره بخوانیم. در این شرایط ممکن است کتاب را بعدا بخریم زیرا گوش دادن به آن سیراب مان نکرده است. هیچ گاه کتاب صوتی را مضر کتاب کاغذی نمی دانم زیرا آن ها به یکدیگر کمک می کنند و مکمل هم هستند.

این نویسنده با بیان این که کتاب صوتی محاسن و معایبی دارد گفت: از معایب کتاب صوتی می تواند این باشد که تمرکزی که بر کتاب کاغذی داریم، برای گوش دادن به کتاب صوتی نداشته باشیم، زیرا همزمان با گوش دادن به کتاب صوتی، کار دیگری انجام می دهیم.

او افزود: در تولید کتاب های صوتی می توان از جلوه های دیگری مانند موسیقی زیر صدای گوینده استفاده کرد و یا داستانی را که به لهجه یزدی و یا اصفهانی نوشته شده است به همان لهجه اصلی بشنویم که باعث می شود از آن لذت بیشتری ببریم. این می تواند از فایده های کتاب صوتی باشد. البته استفاده از این جلوه ها به شرطی است که صدا و موسیقی در داستان غالب نباشد و مزاحم شنیدن داستان نشود.

قاسمعلی فراست یادآور شد: به نظرم استفاده از موسیقی و لحن گوینده در کتاب صوتی باید به صورت کارشناسی بررسی شود و بعد از کارشناسی و ارزیابی آن ها وارد کار تولید کتاب صوتی شویم. کتاب های صوتی که شنیده ام به نظرم می رسد کارهای خوبی هستند اما کاش از تمام امکانات کتاب صوتی استفاده کنیم. البته گاهی گوینده نمی تواند زیبایی هایی را که در کتاب است منتقل کند.

او درباره توزیع غیرقانونی کتاب های صوتی نیز گفت: در دنیا برای فکر و اندیشه ارزش قائل می شوند و برای آن بهایی در نظر گرفته اند. آن ها معتقدند برای کتاب و فکر زحمت کشیده می شود و حقوق آن باید محفوظ باشد. مخالفی با این کار که کتاب صوتی به هر شکلی در اختیار همه قرار بگیرد، ندارم اما معتقدم نویسنده و شاعر عمر خود را برای این کار گذاشته و کتابی را تدوین کرده است که حق و حقوقی دارد.

این داستان نویس خاطرنشان کرد: اگر قرار است کتاب به شکل مجانی در اختیار مخاطب قرار بگیرد بهتر است دولت و یا مرکزی که برای این موضوع تعریف شده باشد حق و حقوق نویسنده و شاعر را پرداخت کند. در واقع از نویسنده و شاعر حمایت شود. این که مردم از کتاب استفاده کنند اشکالی ندارد اما فکر می کنم این که نویسنده و صاحب اندیشه بی بهره بمانند با عدالت انسانی همخوان نیست. او در پایان سخنان خود اظهار کرد: امیدوارم مردم کشور من به هر شکل و طریقی کتاب بخوانند. فکر می کنم صاحبان اندیشه در دنیا و از جمله کشور من دغدغه زیادی برای شنیده شدن، دیده شدن و خواندن کتاب دارند که احتمالا اگر چیزی دست شان را نگیرد ولی بدانند مردم کتاب شان را می خوانند حرفی نداشته باشند و با آن مخالفتی نکنند. اما یادمان باشد نویسنده و شاعر نیز باید زندگی کنند و نوشتن تنها راه درآمد زندگی آن هاست.

منبع

می پسندم (۵) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «کتاب صوتی راهی است به سوی کتاب خوانی»