سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو «سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی» نام‌گذاری شد


سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو «سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی» نام‌گذاری شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۰۸

تعداد بازدید: ۱۰۲۳

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

بر اساس بندی از بیانیه پایانی چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو، سال ۲۰۱۸ در این منطقه، سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی نامگذاری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در حاشیه دومین روز از نشست سران کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با رئیس کتابخانه ملی ترکیه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار روسای کتابخانه های ملی دو کشور در مورد برقراری و ایجاد اتاق فرهنگ کشورها در کتابخانه های ملی ایران و ترکیه بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین در بعدالظهر روز سه شنبه بروجردی با عبدالقادر عبدالقهار، رئیس کتابخانه لاهوتی تاجیکستان نیز دیدار کرد. طی این دیدار مقرر شد که کتابخانه ملی ایران مجموعه ای از کتب را به کتابخانه لاهوتی ارسال کند.

علاوه بر آن بروجردی، رئیس کتابخانه لاهوتی را به بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و همچنین مشاهده نسخ خطی بارگذاری شده در سایت سازمان دعوت کرد. وی همچنین اعلام کرد که در صورت نیاز به منابع کتابخانه ملی ایران امکان تبادل اطلاعات از طریق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مهیا خواهد بود.

بر اساس این گزارش، کتابخانه لاهوتی با هشتاد سال قدمت، قدیمی ترین و بزرگترین کتابخانه در کشور تاجیکستان است.

همچنین در پایان این نشست دو روزه «بیانیه پایانی چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو» قرائت شد که متن آن به شرح زیر است:

«از ۱۰ سال پیش که در جمهوری اسلامی ایران، اولین نشست منطقه ای روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو برگزار شد، بر اساس توافق اعضا اساسنامه ای تنظیم گردید که مبنای عمل برگزاری نشست های آتی شد و اینک پس از وقفه ای ۷ ساله این نشست در کشور تاجیکستان شهر دوشنبه در تاریخ ۲۷ و ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ برگزار گردید.

ما روسای کتابخانه های ملی عضو، جهت نشر مبانی فرهنگی که به حفظ حافظه ملی خود اعم از منابع دیداری- شنیداری تا منابع مکتوب منجر می گردد، متعهد می شویم که با مراودات مستمر و معرفی نماینده ای از کشورهایمان جهت پیگیری امور به دبیرخانه این نشست، تاریخ فرهنگی- اجتماعی چندهزار ساله مشترک خود را به منظور همگرایی بیشتر فرهنگی به منصه ظهور برسانیم.

ما کشورهای عضو، بر این باوریم که راهکار با اهمیت تعامل فرهنگی و حفظ پیوندهای دیرینه در توسعه فرهنگ، از مسیر اشتراک گذاری ذخایر و منابع دانش موجود در هر کشور امکان پذیر است و در همین راستا نسخه های نفیس خطی خود را در سایتِ راه اندازی شده در روز ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ بارگذاری کنیم و همچنین با تاسیس بانک پایان نامه ها در سایت، علاقه مندان علم را بهره مند سازیم.

ما کشورهای عضو با توسعه مبادله منابع کتابی به صورت دیجیتال و غیردیجیتال و تبادل تجربیات، با راه اندازی اتاق در کشورهای عضو، زمینه ارتقای دانش در فرایند توسعه فرهنگی کشورهای خود را فراهم کنیم. همچنین متعهد می شویم در نشست های بین المللی و منطقه ای حضوری فعال داشته باشیم.

ما کشورهای عضو با توجه به وظیفه خطیر اشاعه فرهنگی از سازمان علمی- فرهنگی ملل متحد (یونسکو) درخواست داریم در راستای منشور سازمان ملل متحد و به منظور دسترسی به فن آوری اطلاعات و ارتباطات، مساعدت نمایند تا کتابخانه های کشورهای عضو اکو از ظرفیت سازمان ملل متحد در این زمنیه استفاده نمایند.

ما متعهد می شویم با توجه به نقش کتاب و کتابخوانی هموطنانمان را به این مسئله مهم ترغیب کنیم و سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو، سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی نام گذاری گردد و با این رویکرد هر فرد روزی بیست دقیقه از زمان خود را صرف مطالعه کتاب نماید.

ما کشورهای عضو از حکومت های خود می خواهیم با توجه به رسالت فرهنگی کتابخانه های ملی در بعد تامین منابع و در بعد پیشبرد و اجرایی شدن پروژه های با اهمیت فرهنگی، همچنین از بعد حمایت در راستای حضور در نشست های منطقه ای و بین المللی کمک رسان ما باشد».

#سال ۲۰۱۸
می پسندم (۳) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو «سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی» نام‌گذاری شد»