کمبود کتابخانه عمومی در قم/ ترویج کتابخوانی نیازمند سرمایه‌گذاری


کمبود کتابخانه عمومی در قم/ ترویج کتابخوانی نیازمند سرمایه‌گذاری

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۲۹

تعداد بازدید: ۱۲۵۸

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

به گزارش یار کتاب به نقل از حجت الاسلام عطاء الله جباری در گفت وگو با خبرنگار مهر، بر اهمیت کتاب خوانی در راستای پیشرفت و رشد و شکوفایی استعدادها تأکید کرد و اظهار داشت: جامعه اسلامی ما باید نسبت به اهمیت مطالعه و نقش آن در پیشبرد جامعه ای سالم و پویا آگاه شود که در این راستا رسانه ها و مطبوعات می توانند بسیار مؤثر باشند.

آن طور که مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم گفته است: در استان قم از نظر کتاب و کتاب خوانی آمار دقیقی که قابل اعتماد باشد نمی توان ارائه کرد اما چیزی که مسلم است این است که مردم جامعه ما مردمی کتابخوان نیستند و نیاز است که در تدوین کتاب تلاش های بسیاری صورت گرفته و کتاب خوب به دست مردم برسد.

وی سرمایه گذاری گستره را لازمه توسعه و ترویج کتابخوانی برشمرد و تأکید کرد: به طور کلی مسائل فرهنگی در قم جایگاه ویژه و خاصی دارد، از نظر کتابخانه ها نیز استان قم در جایگاه خوبی قرار دارد، اما عموما این کتابخانه ها تخصصی و حوزوی هستند اما استان هنوز به کتابخانه های عمومی که همه اقشار مردم بتوانند از آن استفاده کنند بیش از این ها نیاز دارد.

به گفته جباری شعار هفته کتاب امسال «آینده روشن با خانواده کتابخوان»انتخاب شده بود و با توجه به جایگاه خانواده در تربیت و هدایت فرزندان و نقش بی بدیل آنها در سرنوشت فرزندان، کتابخانه عمومی با برپایی نشست های دورهمی با «خانواده های کتابخوان» در قالب کارگاه های مختلف آموزشی و مشاوره به دنبال رواج فرهنگ کتابخوانی در قالب خانواده است.

هزینه در مسائل فرهنگی سرمایه گذاری است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم اعتقاد دارد: رشد یک جامعه در گرو رواج کتابخوانی است، مطالعه و کتاب خوانی تأثیر مثبتی در تصمیم گیری های فردی و اجتماعی گذاشته و سبب می شود جامعه به سمت تعالی حرکت کند و هزینه در مسائل فرهنگی از جمله کتاب سرمایه گذاری است.

وی با ارائه آماری از کتابخانه های عمومی استان قم، افزود: در استان قم ۲۳ کتابخانه نهادی فعال است که از ابتدای سال ۹۶ تا نیمه آبان ماه امسال ۱۷۶ هزار و ۶ نفر در این کتابخانه ها عضویت داشته اند.

مطالعه و کتاب خوانی تأثیر مثبتی در تصمیم گیری های فردی و اجتماعی گذاشته و سبب می شود جامعه به سمت تعالی حرکت کند

به گفته جباری ۴۴۰ هزار و ۹۶۰ منبع کتاب در ۲۳ کتابخانه استان ذخیره شده است و از ابتدای امسال تا نیمه آبان ماه ۱۹۴ هزار و ۵۵۴ کتاب به امانت داده شده است که رده موضوعی ادبیات و دین بیشترین آمار امانت را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم به فعالیت های این نهاد در هفته کتاب و کتاب خوانی هم اشاره کرد و گفت: این اداره کل با همکاری مرکز رشد و تعالی ایران (مرتا) چهارشنبه ۲۴ آبان کارگاه آموزشی تندخوانی و درک مطالب را با هدف درست خوانی و تمرکز و دقت در هنگام مطالعه به صورت رایگان برای عموم برگزار کرد و همچنین در این روز جرایم دیرکردی اعضا بخشیده شد و از مراجعه کنندگان به کتابخانه نیز به صورت رایگان ثبت نام به عمل آمد.

برگزاری ۳۶ نشست کتابخوان در قم

حجت الاسلام جباری از برگزاری نشست ها و دورهمی های کتاب هم خبر داد و افزود: در این هفته ۳۶ نشست کتابخوان مدرسه ای و کتابخوان و ۷ نشست نقد کتاب نیز با هدف معرفی نویسندگان و آثار آنان و همینطور شناخت سبک های ادبی در سطح استان قم برگزار شد و نشست های مطالعاتی و کارگاه های آموزشی ویژه گروه های سنی مختلف از دیگر برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی است.

به گفته وی در این هفته به همت کتابداران کتابخانه های عمومی و با همکاری آموزش و پرورش زنگ کتابخوانی در مدارس و مراکز پیش دبستانی ها و کتابخانه های عمومی نواخته شد که در آن شعرخوانی، قصه گویی، جمع خوانی و معرفی و خوانش کتاب ها انجام شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم از برگزاری همایش تجلیل از کتابداران نمونه هم خبر داد و افزود: همزمان با ۳۰ آبان همایش تجلیل از کتابداران نمونه و فعالان حوزه کتاب با حضور مسئولان کشور و استان برگزار می شود.

#اهمیت کتاب خوانی در راستای پیشرفت و رشد و شکوفایی استعدادها

می پسندم (۱) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «کمبود کتابخانه عمومی در قم/ ترویج کتابخوانی نیازمند سرمایه‌گذاری»