ضرورت بسترسازی مناسب برای ترویج کتاب و کتابخوانی


ضرورت بسترسازی مناسب برای ترویج کتاب و کتابخوانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۱۶

تعداد بازدید: ۱۵۳۹

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

به گزارش یار کتاب به نقل از ایسکانیوز از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «نشست معاونان فرهنگی استان ها با موضوع رویدادهای ترویج کتابخوانی» با حضور دکتر محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر سیدآبادی، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی و ابراهیم حیدری؛ دبیر رویدادهای ترویج کتابخوانی امروز 15 آبان ماه در سالن زنده یاد علی عاشوری برگزار شد.

محسن جوادی در ابتدای این جلسه ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی درباره اهمیت کتاب در جامعه گفت: این جلسه با محور فعالیت های ترویج کتاب و کتابخوانی در کشور شکل گرفته است و باید توجه داشت که کتاب در شکل دادن به دانش و حتی مبنای دینداری و ایمان واقعی نقش بسیار مهمی دارد. از این رو بارها عنوان شده است که با نوشتن علم را زنده نگه داریم زیرا اگر آن را ننویسم علم و دانش نظام پیدا نمی کند و نظم و نسق نمی یابد.

وی افزود: در ترویج کتاب و کتابخوانی باید توجه داشته باشیم که زمینه های آن فراهم باشد. در بسیاری از کتابخانه های شهرها و روستاها، کتاب مناسب نسل جدید وجود ندارد. باید کتابخوانی معطوف به نیازهای آن جامعه باشد واین نیازها می تواند از نسلی به نسل دیگر متفاوت باشد. اگر این بستر را فراهم نکنیم، کار فرهنگی و کتابخوانی انجام نخواهد شد. باید با پیدا کردن ساز و کارهای مناسب بستر مناسب را فراهم کنیم تا جشنواره های کتابخوانی به امری تزئینی تقیلیل پیدا نکنند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمرکز زدایی از فعالیت های فرهنگی را دومین رویکرد مهم دانست و ادامه داد: بودجه های فرهنگی و پژوهشی متاسفانه محدود به چند شهر شده اند و در دیگر استان های کشور این فعالیت ها صورت نمی گیرد. این در حالی است که برخی از نیروهای استان ها استعداد بالایی در این حوزه دارند اما به آن ها توجه نشده است. یکی از سیاست هایی که باید مورد توجه قرار گیرند تمرکز زدایی از فعالیت های فرهنگی و توزیع مناسب آن در سطح کشور است.

دکتر محسن جوادی نگاه آسیب شناسانه در حوزه فرهنگ را سومین رویکرد مهم دانست و عنوان کرد: تا نگاه آسیب شناسانه به مقوله فرهنگ نداشته باشیم، نمی توانیم نسبت به تدوین و اتخاذ سیاست های لازم اقدام کنیم. البته فرهنگ مقوله پیچیده ای است و صرفا محدود به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی شود و دیگر دستگاه ها و نهادها نیز در این امر مشارکت دارند. اضلاع این پیچیدگی باید در بخش های مختلف پی گیری شود.

وی با اشاره به سهم کم بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بودجه فرهنگی کشور گفت: اگر چه میزان میزان بودجه فرهنگی کشور بالاست اما سهمی که به این وزارتخانه تعلق می گیرد بسیار ناچیز است، اما این دلیل نمی شود تا کاری انجام ندهیم. با همین بودجه کم می شود اقداماتی را انجام داد و از طریق تعامل با نهادها و دستگاه های دیگر اقدامات فراوانی را به ثمر رساند.

معاون امور فرهنگی اظهار کرد: نکته قابل توجه آن است که در بسیاری از کشورها بودجه های فرهنگی از محل بخش خصوصی و خیریه فرهنگی تامین می شود. برای مثال دانشگاه استنفورد انگلستان از محل خیریه فرهنگی خانواده استنفورد تامین اعتبار می شود و نامگذاری این دانشگاه نیز بر این اساس صورت گرفته است.

جوادی با تاکید بر خلاقیت و ایده پردازی در استان‎ها نیز گفت: استان های ما نیز می توانند با ابتکار در معرفی برنامه های جدید، میزان بودجه خود را افزایش دهند و از سوی دیگر در برنامه ریزی های فرهنگی نقش پر رنگ تری داشته باشند.

در ادامه این جلسه، علی اصغر سیدآبادی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در دولت یازدهم برای افزایش سرانه کتابخوانی در کشور گفت: با توجه به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور مطالعاتی انجام و مشخص شد که برخی از دلایل پایین بودن سرانه مطالعه ملی و برخی دیگر از دلایل آن محلی هستند.

وی افزود: برای مثال در برخی استان ها میزان سرانه مطالعه چهار دقیقه و در برخی دیگر استان ها این مقدار به 24 دقیقه در روز افزایش پیدا می کند. با توجه به این نتایج متوجه شدیم که نمی توانیم با یک برنامه ریزی ملی میزان مطالعه در کشور را بالا ببریم و عملا چنین برنامه ای وجود ندارد. از این رو تلاش شد انعطاف لازم در نظر گرفته شود و مسیر نظام برنامه ریزی از شهرستان ها به استان ها باشد.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته گفت: «تقدیر از مروجان کتابخوانی» نخسیتن گام در این راه بود و در ادامه جشنواره های «روستاها و عشایر کتاب» و «پایتخت کتاب ایران» برای ایجاد پویش کتابخوانی در کشور اجرا شدند.

وی افزود: از درون همین برنامه ها «باشگاه های کتابخوانی» متولد شد که با استقبال خوبی مواجه شد. در آخرین اقدام نیز «دوشنبه های کتابخوانی» با انعقاد قراردادی میان وزارت ارشاد و سازمان بهزیستی وارد فاز اجرایی شد.

سیدآبادی با اشاره به ماهیت این برنامه ها گفت: تمامی این برنامه ها و جشنواره ها با مشارکت نهادها و گروه های مختلف برگزار شده و تلاش شده تا این برنامه ها به نهادهای وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محدود نشوند بلکه از ظرفیت فرهنگی دیگر نهادها برای برگزاری این برنامه ها استفاده شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم در این دوره از هفته کتاب فعالیت این ستاد رسما در تهران کار خود را آغاز کند و تا پایان سال شاهد تشکیل این ستاد در تمامی استان های کشور باشیم.

بر اساس این گزارش، در ادامه نیز معاونان فرهنگی استان ها به بحث و تبادل نظر درباره برنامه ها و طرح های ترویج کتابخوانی پرداختند.

#نشست معاونان فرهنگی استان‌ها با موضوع رویدادهای ترویج کتابخوانی #رویدادهای ترویج کتابخوانی
می پسندم (۳) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «ضرورت بسترسازی مناسب برای ترویج کتاب و کتابخوانی»