تاثیر قصه گویی و کتابخوانی بر هوش کودک


تاثیر قصه گویی و کتابخوانی بر هوش کودک

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۰۴

تعداد بازدید : ۴۶۱

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

خانم های بارداری که با کوچولوی تو راهی شان صحبت می کنند، اعتقاد دارند نوزاد شان صدای آن ها را می شنود و واکنش نشان می دهد. اما اگر بدانند که کتاب خواندن برای نوزاد هم فواید و تاثیرات بی شماری دارد، حتما ساعتی را در روز به این کار اختصاص می دهند.

قصه گو شدن در دوران بارداری! دهه های زیادی است که مشخص شده جنین صدای مادر را تشخیص می دهد، بنابر این شما می توانید از دوران بارداری برای فرزند تان کتاب بخوانید. بهتر است این کار را پس از تولد او نیز انجام دهید چون صدای شما توجهش را جلب می کند و این حرکت به مرور باعث توسعه مهارت های شنیداری او می شود. در تحقیقات جدید مشخص شده کودکانی که والدین شان برای آن ها کتاب می خوانند، با این کار باعث می شوند نواحی خاصی از مغز کودک با کتابخوانی و پردازش معنا مرتبط شود که وجود این نواحی برای زبان شفاهی و خواندن بسیار مهم هستند. علاوه بر آن این کار باعث می شود نواحی مغز بچه ها که امکان مجسم کردن داستان را دارند فعال شوند که برای پیشرفت شان از کتاب های تصویری به کتاب های بدون تصویر بسیار لازم است. کتاب خواندن چه فایده ای دارد؟ کتاب خواندن به کودک تان کمک می کند دایره لغاتش را بسازد، قدرت تجسمش را تحریک می کند و به پیشرفت توانایی برقراری ارتباط او کمک می  کند. همچنین کتاب خواندن باعث می شود نوزادتان با مفهوم داستان ها، اعداد، حروف، رنگ ها و اشکال آشنا شود و به این صورت او از جهان اطرافش اطلاعات به دست می آورد و حافظه و مهارت های گفتاری اش را تقویت می کند. کارشناسان معتقدند داستان سرایی از طریق شعر، بازی، صحبت و آواز تاثیر ات و فواید زیادی برای کودکان دارد. این کار نیازی به آموزش های پیچیده ندارد و تنها راهش این است که خیلی راحت با کودک تان بنشینید و کتاب بخوانید و لذت ببرید. به این ترتیب هوش کودک تان هم افزایش پیدا می کند. در چند ماه اول نوزادتان تنها با آهنگ کلماتی که شما ادا می کنید آشنا می شود و آن را می آموزد اما به تدریج با تکرار این روند، او مهارت های زبانی اش را رشد می دهد.

نقش شخصیت های مختلف را بازی کنید! یکی از بهترین کار ها برای علاقه مند کردن کودک به کتاب این است که برای شخصیت های مختلف داستان، صدا های مختلفی دربیاورید. کتاب هایی را خریداری کنید که عکس های شان جذاب و درخشان داشته باشند. سعی کنید همان گونه که او را در آغوش گرفته اید برایش کتاب بخوانید چون نوزاد دوست دارد بین چیز هایی که دوست دارد در ذهنش ارتباط برقرار کند. به این شکل او به آغوش شما و صدای کتاب خواندن تان عادت می کند و به مرور زمان کتاب به اندازه صدا و آغوش شما برایش مهم می شود. لازم نیست تمام روز برای فرزند تان کتاب بخوانید بلکه تنها چند دقیقه کتاب خواندن با صدای بلند و مناسب هم تغییرات موثری بر مهارت های گفتاری او می گذارد.

#کتاب خواندن چه فایده ای دارد #قصه گو شدن در دوران بارداری

نظرات کاربران

جالب بود

ارسال نظر برای «تاثیر قصه گویی و کتابخوانی بر هوش کودک»