کتابخوانی را با این 5 راه، به یک عادت تبدیل نمایید


کتابخوانی را با این 5 راه، به یک عادت تبدیل نمایید

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۱

تعداد بازدید: ۱۲۰۶

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

این پنج روش، کتابخوانی را برای شما خیلی آسان تر از قبل خواهد ساخت. کافی ست یک گوشه دنج و راحت پیدا کنید، سپس کتاب مورد علاقه خود را بیاورید و این پنج راه را امتحان نمایید. نتایج خوبی خواهید گرفت.

1- به جای یک کتاب، یک مجموعه کتاب را انتخاب نمایید

چه تعداد کتاب می خواهید بخوانید؟ با چه سرعتی می خواهید آنها را بخوانید؟ انتخاب یک مجموعه کتاب، شما را برای رسیدن به این هدف که تعداد بیشتری کتاب بخوانید، کمک خواهد کرد. همچنین اپلیکشین Goodreaders ابزاری بسیار خوبی ست که به شما کمک می کند چگونه بتوانید یک سری کتاب را انتخاب نمایید و تا انتهای سال همه ی آنها را بخوانید. این اپلیکیشن این امکان را نیز دارد تا بتوانید دوستانتان را در شبکه های مجازی همراه خود سازید تا در سفر کتابخوانی با شما شریک شوند.

2- یک برنامه غیرقابل کنسل برای کتابخوانی خود تنظیم نمایید

یک مقطع زمانی را انتخاب کنید که فقط و فقط مختص کتابخوانی شما باشد. این تایم زمانی را، در برنامه روزانه خود بگنجانید و با آن دقیقا مثل غذا خوردن یا خوابیدن برخورد کنید. یعنی یکی از برنامه های غیرقابل کنسل زندگی شما باشد. برخی اپلیکیشن ها یا حتی یک ساعت آلارم دار ساده، می توانند کمک کننده باشند تا به شما یادآوری نمایند اکنون زمان کتابخوانی فرا رسیده است. در ضمن ساعت مناسبی را در طول روز برای کتابخوانی اختصاص دهید. اصولا زمانهایی مثل صبح ها که هنوز ذهنتان خسته نشده و تازه است، مناسب ترین زمان برای مطالعه کردن است.

3- یک مکان مناسب را به کتابخوانی اختصاص دهید

یکی از اتاق ها یا هر جایی که سروصداهای مزاحم نباشد را شبیه به یک معبد مقدس، برای کتابخوانی انتخاب کنید. یک صندلی راحتی و یک چراغ و یک میز کوچک، کافی است. کتابی را که در حال مطالعه اش هستید، به قفسه کتابخانه برنگردانید. وقتی زمان مطالعه در آن روز تمام شد، کتاب را همانطور باز، روی میز قرار دهید تا به ذهنتان یادآوری شود این کتاب باید تا انتها خوانده شود.

4- هرفرمت کتاب را که تمایل بیشتری دارید بخوانید

بحث بین انتخاب کتابهای دیجتالی یا e-books و کتابهای کاغذی و اینکه کدام یک بهتر است یک بحث همیشگی ست که شاید تمامی نداشته باشد. اینکه چه فرمتی از کتاب بهتر است، بستگی به علاقه مندی شخصی شما دارد اما در اینجا چند نکته را یادآوری می کنیم که بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

کتابهای دیجتالی مزیتی که دارند قابل حمل بودن، دسترسی فوری به آنها و کارهای جالبی که می توان روی آنها اعمال نمود، می باشد. مثلا می توان خیلی سریع تیترها را پیدا کرد یا می توان نوشته ها را درشت کرد و اگر خواندن فونتهای ریز برای شما سخت باشد، نیازی به عینک مطالعه ندارید. اما گاهی هست که دسترسی به برق برای شارژ طولانی مدت کتابخوان دیجتالی سخت است در نتیجه کتابهای کاغذی در اولویت قرار می گیرند. همچنین اگر روزانه، به مدت زیادی به صفحات کامیپوتری یا تلویزیونی خیره می شوید، کتابهای کاغذی برای استراحت دادن به چشمهای شما مناسب ترین راه است. بحث های دیگر در مورد انتخاب بین کتاب دیجیتالی یا کاغذی بیشتر بحث های نوستالژیک و احساسی ست. بهتر است شما هر فرمتی از کتاب را که برایتان راحت تر است استفاده نمایید.

5- گاهی سری به کتابخانه ها بزنید

شاید مدتهاست به کتابخانه نرفته اید احتمالا آخرین باری که مجبور شدید به کتابخانه بروید توسط معلمتان بوده است. اما بهتر است مجددا سری به یک کتابخانه بزنید. امروزه کتابخانه ها نسبت به قبل، فضاهای بهتری شده اند و دیگر آن قفسه های پر از گرد و غبار گذشته نیستند. امروزه کتابخانه ها حتی دارای فرمت های مختلفی از کتاب هستند که شامل کتابهای صوتی نیز میشود، و از آنجایی که رایگان هستند، ارزشش را دارد تا کتابهایی با موضوعات جدیدتر را که هنوز امتحان نکرده اید، در کتابخانه انتخاب نمایید و بخوانید.

هدف ما از بیان این 5 مورد، این بود که عادت به کتابخوانی را در خود تقویت نمایید طوریکه یکی از روتین های زندگی تان شود. چرا که احتمالا بارها به خودتان گفته اید باید بیش از اینها کتاب بخوانم اما وقتی هنوز عادت به کتابخوانی در شما ایجاد نشده، حتی انتخاب یک کتاب هم تبدیل به یک چالش می شود. کتابخوانی هدفی ست که ارزشش را دارد تا به آن برسید. دانشمندان در حال تحقیقات زیادی هستند که متوجه شوند در ذهن علاقه مندان به کتابخوانی چه می گذرد. کتابخوانی مزایای بلند مدتی برای زندگی انسان دارد. طبق تحقیقات دانشگاه استنفورد، مطالعه ی کتاب، فعالیتی ست که جریان خون را در مغز بیشتر می کند و منجر به تقویت عملکردهای شناختی در انسان می گردد. همچنین کتابخوانی همیگشی، باعث می شود شخصی آرام تر و دوست داشتنی تر باشید.

خبر خوب این است که با اندکی تمرین، شما هم می توانید یک کتابخوان حرفه ای شوید.

نویسنده: آناهیتا مستاجران

منبع: مجله قرمز

می پسندم (۶) نمی پسندم (۰)

نظرات کاربران

خوب بود راههای دیگری هم وجود داره
۴۰

ارسال نظر برای «کتابخوانی را با این 5 راه، به یک عادت تبدیل نمایید»