پنج توصیه تربیتی از امام خامنه ای


پنج توصیه تربیتی از امام خامنه ای

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۲۵

تعداد بازدید: ۱۰۳۰

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

بچه های کوچک باید با کتاب اُنس پیدا کنند

«در منزل خودِ من، همه ی افراد، بدون استثناء هرشب در حال مطالعه خوابشان می برد. خود من هم همین طورم. نه این که حالا وسط مطالعه خوابم ببرد. مطالعه می کنم؛ تا خوابم می آید، کتاب را می گذارم و می خوابم. همه ی افراد خانه ی ما، وقتی می خواهند بخوابند حتماً یک کتاب کنار دستشان است. من فکر می کنم که همه ی خانواده های ایرانی باید این گونه باشند. توقّع من، این است. باید پدرها و مادرها، بچه ها را از اوّل با کتاب محشور و مأنوس کنند. حتّی بچه های کوچک باید با کتاب اُنس پیدا کنند. باید خریدِ کتاب، یکی از مخارج اصلی خانواده محسوب شود.»

فرزندان در سنین پایین باید عادت به کتابخوانی کنند

«آنچه که همیشه برای انسان می ماند، کتابخوانی در سنین پائین است. جوانان شما، کودکان شما هرچه می توانند، کتاب بخوانند؛ در فنون مختلف، در راه های مختلف، مطلبی یاد بگیرند. البته از هرزه گردی در محیط کتاب هم باید پرهیز کرد، منتها این مسئله ی بعدی است؛ مسئله ی اول این است که یاد بگیرند، عادت کنند به این که اصلاً به کتاب مراجعه کنند، کتاب نگاه کنند.»

مسئولان از خوابشان هم خواهند زد …

«حقیقتاً باید بگویم که اگر مسئولان امور فرهنگی کشور بخواهند مسأله ی کودک و نوجوان را آن چنان که هست، مورد اهتمام قرار دهند، من خیال می کنم خیلی از آنهایی که مسئولند، از ساعات خوابشان هم خواهند زد تا به این مسأله بپردازند.»

تهاجم فرهنگی حقیقتی در میان جوان، نوجوان و حتی کودک ایرانی

«تهاجم فرهنگی یک حقیقتی است که وجود دارد؛ می خواهند بر روی ذهن ملت ما و بر روی رفتار ملت ما -جوان، نوجوان، حتی کودک- اثرگذاری کنند. این بازیهای اینترنتی از جمله ی همین است؛ این اسباب بازیهایی که وارد کشور می شود از جمله ی همین است … الان آموزش زبان انگلیسی خیلی رواج پیدا کرده… همه ی کتابهای آموزش که خیلی هم با شیوه های جدید و خوبی این کتابهای آموزش زبان انگلیسی تدوین شده، منتقل کننده ی سبک زندگی غربی است.»

دسترسی بیگانگان به کودکان ما جای نگرانی است

«در واقع دسترسی کودک ما، یک منبع فرهنگی نیست؛ بلکه با دید درست، دسترسی مراکز هدایت کننده ی فرهنگ در سرتاسر دنیا برای القای مقاصد استعماری به کودک ماست… ناگهان مشاهده می کنید دسترسی یک نفر که حداقل بیگانه است به این بچه، از راه همین کالاهای فرهنگىِ متداول و رسانه های گوناگون خبری و فرهنگی، بیشتر از شماست! این، جای نگرانی است و امروز این وجود دارد؛ چه من و شما بخواهیم، چه نخواهیم!»

می پسندم (۶) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «پنج توصیه تربیتی از امام خامنه ای»