فعالیت‌های شهید حججی در ترویج فرهنگ کتابخوانی


فعالیت‌های شهید حججی در ترویج فرهنگ کتابخوانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

تعداد بازدید: ۱۱۹۷

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ شهید «محسن حججی» در ترویج و تبلیغ کتاب فعال بود. در مدرسه ها به تبلیغ کتاب می پرداخت و از زمره پیشگامان معرفی کتاب در نمازجمعه بود.

براساس این گزارش؛ روابط عمومی کتابشهر ایران در گزارشی درباره این شهید نوشته است:

شهید مدافع حرم، «محسن حججی» که این روزها شهادت مظلومانه اش تیتر رسانه های داخلی و خارجی است، تنها در عرصه دفاع از حریم عقیله بنی هاشم نام آور نبود، این شهید والامقام پیش از حضور در جبهه نبرد با تروریست های تکفیری، مدتی به کار کتاب فروشی و فعالیت در عرصه نشر همت گماشته بود.

شهید «محسن حججی»، شهید مدافع حرم که مظلومانه به دست گروهک تروریستی تکفیری داعش به شهادت رسید، پیش تر در عرصه نشر و کتاب نیز نام آور بود. تجربه همکاری با موسسه نشر شهید کاظمی(ناشر برگزیده نمایشگاه کتاب امسال) و کتابشهر ایران وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی از جمله فعالیت های فرهنگی در کارنامه زندگی باعزت این شهید والامقام است.

«شهید حججی» سال ها در کتابشهر نجف آباد اصفهان به کار فروش کتاب اشتغال داشت. این کتابشهر در مدت فعالیت خود یکی از مراکز فرهنگی موثر در شهر نجف آباد و استان اصفهان محسوب می شد. سنت حسنه تبلیغ کتاب در تریبون های نمازجمعه که امروز به یک سنت پایدار در برخی از نمازجمعه های کشور تبدیل شده، به همت «حمید خلیلی» مدیر سابق کتابشهر نجف آباد و رییس انتشارات شهید کاظمی و «شهید حججی» در کشور شروع شد.

برای اولین بار در یک برنامه مستمر و حساب شده، معرفی کتاب به تریبون نمازجمعه راه یافت. این حرکت فرهنگی مرهون همکاری کتابشهر نجف آباد و امام جمعه شهر نجف آباد بود که با استقبال خوب نمازگزاران و رسانه ها روبه رو شد. یک مورد دیگر از فعالیت های این مرکز نیز انتخاب دانش آموزان به عنوان سفیران فرهنگی کتابشهر در شهرستان نجف آباد بود.

کتابشهر نجف آباد برای اولین بار کتاب را نه از طریق کتاب فروشان و به صورت غیرمستقیم بلکه از طریق خود دانش آموزان به مدارس شهر نجف آباد برد. برخی از دانش آموزان ممتاز نجف آباد، به عنوان سفیران فرهنگی در مدارس این شهر انتخاب شدند، حتی برخی از دانش آموزان به دلیل انس با کتاب در مدت همکاری خود با کتابشهر، خود دست به قلم شدند و کتاب هایی تالیف کردند که به همت نشر شهید کاظمی و با همکاری کتابشهر ایران منتشر شد. در اغلب فعالیت های کتابشهر نجف آباد شهید حججی حضوری درخشان و فعال داشت.

این شهید والامقام همچنین نقشی اساسی در شکل گیری موسسه و نشر شهید کاظمی داشت و همواره در کنار خلیلی، مدیر این موسسه و مدیر پیشین کتابشهر نجف آباد به نقش آفرینی در فعالیت های فرهنگی می پرداخت. این موسسه هم اکنون در ترویج فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب فعالیت می کند و چند سالی است که برخلاف برخی از ناشران حوزه دفاع مقدس که با بودجه دولتی کتاب هایی منتشر کرده اند، با اتکا به همت و بودجه گروهی علاقه مند به فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، به انتشار کتاب هایی همت گماشته که با استقبال مواجه شده است. یک نمونه از این کتاب ها کتاب «ملاصالح» است که با فروش ۱۰ هزارنسخه ای در تیرماه همراه بوده است. کتاب «ملاصالح» شامل خاطرات آزاده ملاصالح قاری، مترجم اسرای ایرانی در اردوگاه های عراق به روایت «رضیه غبیشی» است که اردیبهشت امسال با حضور هنرمندانی از جمله «رخشان بنی اعتماد» و «پرویز پرستویی» رونمایی شد.

بی شک کتابشهر نجف آباد تجربه موفق خود را مرهون ایثار، فداکاری و همت والای شهید سرافراز حججی است. همچنین کتابشهر ایران این دوره ولو کوتاه همکاری با شهید والامقام «حججی» را درخشان ترین دوره در کارنامه فعالیت های خود قلمداد می کند.

منبع ‫:‬ ابنا

می پسندم (۵) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «فعالیت‌های شهید حججی در ترویج فرهنگ کتابخوانی»