پیشنهاد کتابخوانی خرداد ماه


پیشنهاد کتابخوانی خرداد ماه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۰۲

تعداد بازدید: ۱۴۳۶

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

آواز بلند نوشته: علی اصغر عزتی پاک ناشر: شهرستان ادب 138 صفحه «آواز بلند» عنوان چهارمین اثر داستانی علی اصغر عزّتی پاک است که از سوی انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب به بازار نشر عرضه شده است. «آواز بلند»، داستان انسان هایی است که سرنوشتشان به روزهای دفاع مقدس گره خورده است. کتاب، ماجرای اضطراب های مادری است که امیدوارانه، چشم به راه آمدن فرزندش، هادی دارد که با رها کردن دانشگاه به جبهه رفته است. در داستان این کتاب، مخاطب با یک قهرمان مواجه نیست و شخصیت ها به نوبت نقش قهرمان روایت را ایفا می کنند. این شاخصه موجب می شود، شخصیت ها به یک نسبت در ذهن باقی بمانند. کتاب پانزده فصل دارد و هر فصل روایت یک روز از زندگی قهرمانان داستان است. این کتاب با تصویرپردازی های دقیق و جذّاب، جزئی ترین صحنه ها و مکان ها را برای مخاطب ترسیم می کند و با زبانی شیوا روایتی اجتماعی- خانوادگی از دوران دفاع مقدّس را با نثری مناسب برای مخاطب امروزی بیان می کند.

مسیح کردستان نوشته: نصرت الله محمود زاده ناشر: ملک اعظم 240 صفحه «مسیح کردستان» زندگینامه داستانی شهید محمد بروجردی است که به قلم نصرت الله محمودزاده نوشته شده است. کتاب به زندگی و فداکاری های شهید در دو برهه پیش و پس از انقلاب اسلامی می پردازد. شهید بروجردی از مبارزان دوران انقلاب اسلامی و فرماندهان دلاور و خوش فکر سپاه پاسداران در جنگ تحمیلی بود که موفق شد با حُسن خُلق، هوشمندی و خلاقیت های ذاتی خود، خطر قطعی تسلط دشمن بر کردستان و سقوط این خطه شریف از سرزمین سربلندمان را دور کند. این شهید بزرگوار را به سبب رشادت هایی که در نجات کردستان از هجوم دشمنان ایفا کرد، مسیح کردستان نامیدند. سرداران شهیدی چون صیاد شیرازی، متوسلیان، همت، ناصر کاظمی و کاوه برخی از چهره های شاخصی هستند که در کتاب «مسیح کردستان» از ایشان یاد شده است. این کتاب خاطرات ارزشمندی از شخصیت های برجسته دیگری مانند آیت الله بهشتی، آیت الله مطهری، آیت الله طالقانی و حضرت امام خمینی رحمت الله علیه را نیز نقل می کند. این اثر علاوه بر معرفی شهید بروجردی در بیان ناگفته های فراوان بایگانی شده از تاریخ باشکوه انقلاب نیز توفیق چشمگیری داشته است. خواندن این کتاب به تمامی علاقه مندان داستان های تاریخی اجتماعی دوران دفاع مقدّس توصیه می شود.

غنچه دلتنگ (نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام حسن علیه السلام) نوشته: حسین سیدی انتشارات: دفتر نشر معارف 240 صفحه این اثر جلد چهارم از مجموعه ای چهارده جلدی است که هر یک به روایتی نو از سبک زندگی معصومین علیهم السلام پرداخته است. حسین سیدی برای نگارش این اثر به بیش از 500 منبع مراجعه کرده و از 229 عنوان از آن ها بهره گرفته است. این اثر به دلایلی متمایز از سایر آثار مشابه است؛ نخست آنکه نویسنده در تلاش بوده تا در این کتاب بر اساس منابع، یک سبک زندگی را ترسیم کند، یعنی نکات مطرح شده درباره معصومین علیهم السلام جنبه کاربردی در زندگی امروزی خواننده داشته باشد. دیگر ویژگی مهم کتاب نثر بسیار روان آن است و درنهایت اختصار مطالب که خواندن کتاب را برای عموم آسان تر کند. عناوین فصول این کتاب عبارت اند از: خویشتن (مباحثی پیرامون زندگی شخصی و خصوصیت اخلاقی و رفتاری امام حسن علیه السلام اشاره دارد)؛ خداوند (مباحثی ناظر بر رابطه امام حسن علیه السلام با خداوند؛ مطالبی نظیر ایمان پذیری، حج گذاری، روزه داری و ...)؛ دیگران (مباحثی در مورد نوع برخورد امام با اقشار مختلف جامعه اعم از خدمتکاران و خویشاوندان، ایتام، دشمنان، ستمگران، سخن چینان و...)؛ فصل پایانی نیز درباره طبیعت است و نکاتی پیرامون سبک زندگی و عملکرد امام علیه السلام در مواجهه با طبیعت بیان شده است.

صراط نوشته: علی صفایی حائری انتشارات لیلة القدر 204 صفحه «صراط» نام کتابی است از مرحوم استاد علی صفایی حائری که پیرامون مفاهیم عمیق و پیام های کمتر شنیده شده سوره حمد است. این که چرا حمد را ام الکتاب نامیده اند؛ چرا ما گرفتار معبودها هستیم و چگونه می توان از این سطح عبور کرد و به یگانه معبود حقیقی رسید؛ ملاک های شناخت حق از باطل؛ تبیین نقش مهم خلوت و تفکر در پیمودن راه خدا؛ تعیین مهم ترین ویژگی های سه گروه انعام یافته، مغضوب ها و گم شده ها که در پایان سوره حمد اشاره شده، برخی از مباحث این کتاب است که استاد صفایی با بیانی متفاوت و بدیع به شرح آن پرداخته است. وی برای شرح هرچه بهتر آیات سوره حمد علاوه بر سایر آیات قرآن کریم از دیگر منابع مهم روایی نظیر نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نیز بهره برده است. این کتاب هم مانند اکثر آثار استاد صفایی مخاطب را به تفکر و تعقل عمیق در مسئله هدف زندگی دعوت می کند؛ روش بحث به گونه ای است که مخاطب را از مباحث نظری صِرف عبور می دهد و دامنه تأثیر این بحث عمیق را به سبک زندگی و تصمیمات روزمره آدمی نیز گره می زند.

منبع

می پسندم (۵) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «پیشنهاد کتابخوانی خرداد ماه»