گزارش هفته نامه شنبه در خصوص استارتاپ کمپ ایران


گزارش هفته نامه شنبه در خصوص استارتاپ کمپ ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۰۱

تعداد بازدید: ۱۲۵۲

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

محسن یوسفی ۳۴ ساله و متولد شهر گناباد، از دوران هنرستان که در رشته کامپیوتر و نرم افزار تحصیل می کرد تا کنون که کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی نرم افزار از دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات بیرجند گرفته، به حوزه تجارت الکترونیک علاقه مند بوده و علی رغم اینکه مدت ۹ سال است که به عنوان کارشناس IT در دانشگاه بیرجند مشغول به کار است، رویای خود را که راه اندازی یک استارت آپ در حوزه تجارت الکترونیک بود، دنبال کرده و «کمپ ایران» حاصل این ممارست و پیگیری او در راه رسیدن به هدفش است.

آقای یوسفی، شما مدت زمان زیادی است که در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت می کنید و کارهای مختلفی در این حوزه انجام داده اید، ایده کمپ ایران از کجا و چگونه در ذهن شما شکل گرفت؟

بله، من از دوران لیسانس فعالیت های مختلفی را در این حوزه انجام دادم؛ از راه اندازی فروشگاه اینترنتی گرفته تا شبکه های اجتماعی مختلف. ایده کمپ ایران در سال۹۳ همزمان با دفاع از پایان نامه دوره فوق لیسانسم به ذهنم خطور کرد. در پایان نامه، من روی استفاده بهتر از زمان تلف شده افراد کار می کردم مانند زمانی که در مترو در حال جابه جایی هستند یا زمان غیر قابل استفاده ای که دانشجویان در حال رفت و برگشت از خانه تا دانشگاه یا بالعکس هستند و یا زمان های هدر رفته افراد بین دو کلاس. بر این اساس یک پلتفرم طراحی کرده بودم که به صورت اتومات و با استفاده از محاسبات فراگیر به استفاده کننده از آن با توجه به موقعیت مکانی که در آن حضور داشت، محتوای خاصی از تست گرفته تا بازی را پیشنهاد می داد. مثلا به افرادی که در حال جابه جایی بودند، بازی پیشنهاد می داد و یا به افرادی که در مکانی منتظر بودند بخشی از کتاب یا یک مطلب آموزنده برای مطالعه پیشنهاد می داد. علاوه بر این در سال ۹۳ اولین مسابقه کتابخوانی آنلاین را برای یکی از تشکل های دانشگاه صنعتی بیرجند پیاده سازی کردم و در یک بازه دو هفته ای حدود ۱۳۰ نفر شرکت کردند و همه مراحل حتی قرعه کشی به صورت الکترونیکی انجام شد. بعد از آن در سال ۹۴ یک سامانه با تمرکز بر اطلاع رسانی مسابقات و قرعه کشی ها راه اندازی کردم که در آن به اطلاع رسانی در رابطه با مسابقات مختلف مانند مسابقات اول مارکت و هوم کر می پرداختم. بعد از گذشت مدتی تصمیم گرفتم یه کاری در حوزه مسابقات راه اندازی کنم یعنی کمپی راه اندازی کنم و مسابقات مختلف را در آن برگزار کنم و از ابتدای سال ۹۵ با استفاده از ماژول وردپرس دو مسابقه آنلاین کتابخوانی تستی برگزار کردم، با توجه به اینکه برگزاری این دو مسابقه با استقبال خوبی روبه رو شد، این راه را جدی تر تا به امروز ادامه دادم.

یعنی کمپ ایران یک بستر برای برگزاری مسابقات آنلاین کتابخوانی است؟

بله در کمپ ایران یک بستری ایجاد کردیم که افراد و سازمان ها بتوانند مسابقه کتابخوانی خود را به صورت آنلاین برگزار کنند. کار اصلی کمپ ایران این است ولی در کنار آن کاربران می توانند آزمون های آنلاین هم برگزار کنند.

فرآیند برگزاری مسابقات در کمپ ایران چگونه است؟ سوالات را چه کسی طرح می کند؟

هر کاربری اعم از فرد یا سازمان که عضو کمپ ایران می شود، به تمام خدمات ما دسترسی دارد مثلا مسئول فرهنگی یک دانشگاه که می خواهد برای هفته کتابخوانی مسابقه ای برگزار کند، عضو کمپ ایران می شود و در ابتدا موضوع کلی سوالات را مشخص می کند بعد از آن سوالات را ثبت می کند و مسابقه را ایجاد می کند، بعد از تایید اولیه مدیر، مبلغی را که به عنوان جایزه تعیین کرده است آنلاین پرداخت می کند تا مسابقه تایید شود و در نهایت مسابقه را به صورت آنلاین برگزار می کند. بعد از تایید نهایی مدیر، مسابقه قفل می شود و فرد نمی تواند تغییری بدهد.

شیوه درآمد زایی شما در کمپ ایران چگونه است؟

به طور کلی هدف ما ارائه خدمات رایگان است و حالت ارزش افزوده ای که برای کمپ ایران ایجاد می شود، بیشتر اهمیت دارد و اینکه تعداد کاربران وب سایت افزایش پیدا کنند برای من مهم است. اگر برگزار کننده مسابقه از افرادی که قصد دارند در مسابقه شرکت کنند پولی دریافت کند، ما درصد دریافت می کنیم ولی اگر مسابقه را به صورت رایگان برگزار کند ما هم پولی دریافت نمی کنیم. ۱۵در صد مبلغ شرکت در مسابقه و ۳۰ درصد مبلغ شرکت در آزمون ها به علاوه فروش مجموعه سوالاتی که در کمپ ایران مطرح شده، منبع درآمد ماست.

مخاطب کمپ ایران بیشتر چه کسانی هستند؟

هر کسی که تمایل داشته باشد که یک مسابقه ایجاد کند، اعم از افراد عادی یا سازمانی می تواند مخاطب کمپ ایران باشد. کاربران می توانند مسابقات و آزمونها را به صورت عمومی، خصوصی برگزار کنند. تا کنون اکثر مسابقات یعنی حدود ۲۴۰ مسابقه توسط کاربران عادی با هزینه شخصی خودشان در کمپ ایران فعال شده است. دو کانال تلگرام و دو وب سایت به علاوه کانون مسجد امام رضا(ع) دانشگاه صنعتی بیرجند و بسیج دانشجویی دانشگاه گناباد نیز مسابقاتی را برگزار کردند. در حال حاضر کمپ ایران حدود ۱۵۲۰ عضو دارد که تقریبا ۱۵ درصد فعال هستند و در مسابقات شرکت می کنند.

کمپ ایران چه منفعتی برای مخاطبانش دارد؟

به صورت معمول یک سری سازمان ها هستند که برگزار کننده مسابقات کتابخوانی هستند و این کار را به صورت پنل اس ام اسی انجام می دهند. یا شرکت کنندگان باید پاسخ نامه را برای آن سازمان یا شرکت پست یا ایمیل نمایند وتصحیح پاسخ نامه ها به صورت دستی انجام می شود، ما با برگزاری آنلاین مسابقات این کار را برای آنها راحت تر کرده ایم. همچنین افرادی هستند که برای معرفی برند خود با هدف جذب مشتری از کمپ ایران استفاده می کنند به این صورت که سوالاتی را طرح می کنند و از مخاطبان می خواهند که برای یافتن پاسخ سوالات و شرکت در قرعه کشی کانال تلگرامی یا وب سایت آنها را مطالعه کنند.

بیشترین و کمترین جایزه ای که در کمپ ایران تا کنون تعریف شده، چقدر است؟

کمترین جایزه ۴۰۰۰ تومان و بیشترین جایزه ۳۰۰ هزار تومان بوده که مربوط به کانون مسجد امام رضا(ع) دانشگاه صنعتی بیرجند است.

شما گفتید که در کمپ ایران علاوه بر مسابقه، آزمون نیز برگزار می کنید، برگزاری آزمون ها چگونه است؟

شیوه ایجاد آزمون مشابه مسابقه است با این تفاوت که آزمون جایزه ندارد و آزمون می تواند به صورت عمومی باشد و کاربر در آن خود را محک می زند و همچنین این امکان برای اساتید دانشگاه فراهم است که به صورت آنلاین از دانشجویان آزمون بگیرند و نتایج را ببینند. آموزشگاه های زبان نیز که آزمون ورودی دارند یا دوستانی که تدریس خصوصی دارند، می توانند برای محک زدن دانش آموزان از آزمون آنلاین استفاده کنند که آزمون می تواند رایگان باشد یا ورودی داشته باشد.

شما از چه راه هایی برای معرفی کمپ ایران استفاده می کنید؟

دانشگاه صنعتی بیرجند حامی طلایی کمپ ایران است و قرار است در دو هفته آینده یک اطلاع رسانی عمومی به سایر دانشگاه ها از طریق دانشگاه صنعتی بیرجند انجام شود. همچنین دانشگاه گناباد که دو تا سه مسابقه تا کنون برگزار کرده به صورت خودجوش آرم و لوگوی کمپ ایران را در وب سایت خود قرار داده است. به علاوه خودمان در شبکه های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک، لینکداین، گوگل پلاس، توییتر و کلوپ صفحه ایجاد کردیم و به معرفی کمپ ایران می پردازیم.

مشاهده خبر

می پسندم (۶) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «گزارش هفته نامه شنبه در خصوص استارتاپ کمپ ایران»