نهاد کتابخانه ها با بیش از ۹ هزار برنامه در سراسر کشور به استقبال هفته کتاب می‌رود


نهاد کتابخانه ها با بیش از ۹ هزار برنامه در سراسر کشور به استقبال هفته کتاب می‌رود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۱۸

تعداد بازدید: ۱۳۱۴

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد اله یاری فومنی با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب، کتابخوانی و کتابداران، درباره برنامه های نهاد در هفته کتاب عنوان کرد: روز ۲۴ آبان ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» درج شده که نشان دهنده اهمیت و جایگاه ویژه کتابداران است. این روز فرصت مناسبی را در اختیار کتابداران کتابخانه های عمومی قرار می دهد تا پس از یکسال تلاش و مجاهدت، در کتابخانه های خود در استان ها گرد هم آیند و از فعالان و پیشکسوتان این عرصه تقدیر کنند.

وی تصریح کرد: نهاد کتابخانه های عمومی کشور موضوع ۲۴ آبان را جزء فعالیت های محوری خود می داند و شاید از معدود دستگاه هایی در کشور باشد که از حدود ۲ ماه گذشته برنامه ریزی های منسجمی را برای گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» آغاز کرده تا ان شاءالله برنامه هایی که در این هفته اجرا می شود با محوریت خانواده، مورد استفاده عموم مردم قرار بگیرد.

محمد اله یاری در ادامه با اشاره به شعار بیست و پنجمین دوره هفته کتاب با عنوان «آینده روشن با خانواده کتابخوان» گفت: باتوجه به اینکه خانواده محوری در حوزه کتابخوانی جزء حلقه های اصلی گفتمان کتابخوانی در نهاد است، خانواده محوری در ترویج کتابخوانی در شعار این دوره از هفته کتاب لحاظ شد. همچنین پوستر هفته کتاب در نهاد نیز از میان آثار منتخب سومین دوسالانه کارتون کتاب با محوریت خانواده انتخاب شده است.

وی افزود: برنامه ریزی های نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای استقبال از هفته کتاب از شهریور ماه آغاز شد و همزمان از استان ها نیز خواسته شد تا برنامه خود را برای این ایام ارائه کنند که در نهایت برنامه های مفصلی در سطح کتابخانه ها پیش بینی شد که به دلیل گستردگی ۲ هفته کامل یعنی از ۲۰ آبان تا یکم آذر به اجرای برنامه های کتاب، کتابخوانی و کتابدار اختصاص پیدا کرده است. همچنین در این هفته با حمایت نهاد کتابخانه های عمومی کشور آیین جایزه کتاب سال دانشجویی، توسط جهاد دانشگاهی برگزار می شود.

تجدید میثاق کتابداران با آرمان های امام خمینی(ره)

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد با اشاره به برخی از مهم ترین برنامه های پیش بینی شده در هفته کتاب گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته بیش از ۹ هزار برنامه در سراسر کشور طی این ایام اجرا خواهد شد که این برنامه ها از ۲۰ آبان ماه با مراسم تجدید میثاق کتابداران با آرمان های بنیانگذار انقلاب اسلامی آغاز خواهد شد که طی آن جمعی از کتابداران به نمایندگی از کل کتابداران کتابخانه های عمومی کشور، در حرم مطهر امام خمینی (ره) حضور پیدا می کنند.

تجلیل از کتابداران برگزیده در ۲۴ آبان

اله یاری افزود: روز ۲۴ آبان ماه مراسم بزرگی در گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرکل نهاد و ناشران، نویسندگان و فعالان فرهنگی و همینطور تعداد قابل توجهی از کتابداران سراسر کشور در تهران برگزار خواهد شد که طی آن کتابداران برتر یک سال اخیر معرفی و تجلیل خواهند شد؛ همچنین به صورت همزمان مراسم گرامیداشت این روز در ۳۱ استان کشور با حضور مسئولان استانی نیز برگزار خواهد شد.

وی درباره روند انتخاب کتابداران برتر توضیح داد: طی ۳ سال اخیر سامانه ای برای ارزشیابی فعالیت کتابداران پیش بینی کردیم فعالیت های یکسال گذشته کتابداران بر اساس خود اظهاری در سطح فعالیت های کتابخانه ای، اجتماعی، ترویجی و سایر فعالیت های خلاقانه ثبت و به نهاد اعلام می شود. طی یکسال گذشته پس از فرصت مفصلی که در اختیار کتابداران قرار گرفت، حلقه های داوری تشکیل شد و تقریبا مهرماه به صورت کامل به ارزیابی کتابداران اختصاص یافت و امروز نتایج آن مشخص شده است که در روز ۲۴ آبان در تهران، کتابداران نمونه و مسئولان کتابخانه نمونه در کتابخانه های مشارکتی، مستقل و نهادی معرفی خواهند شد.

در هفته کتاب جمعا ۳ هزار و ۶۶۶ نشست کتاب خوان شامل ۱۲۲ کتاب خوان اختصاصی، ۱هزار و ۸۳۰ کتاب خوان کتابخانه ای و ۱هزار و ۷۱۴ کتاب خوان مدرسه ای برگزار می شود.

انتخاب کتابدار نمونه

وی همچنین درباره ویژگی های برنامه های سال جاری نهاد در هفته کتاب گفت: انتخاب کتابدار نمونه در نهاد طی ۳ سال گذشته تغییر مسیر داده و به جای اینکه کتابداران صرفا مجموعه ای از مدارک و لوح های تقدیر و سوابق آموزشی و اداری که در طول سال داشتند را تجمیع و برای نهاد ارسال کنند، نهاد به ارزیابی تخصصی کتابداران ورود کرده و میزان فعالیت کتابخانه ای آنها و کار فنی که در زمینه امانت و نرم افزار سامان و همچنین میزان کارهای خلاقانه ای که انجام می دهند سنجیده شده؛ در موضوع برنامه ها نیز تلاش شد برنامه ها بین استان ها شهرستان ها و کتابخانه ها توزیع شود و هرچه برنامه ها کتابخانه ای تر شود، از آنجا که کتابخانه ها جزو معدود مکان هایی هستند که ارتباط وثیق و خوبی با مردم دارند و مردم از خدمات آنها برخوردار می شوند، سعی کردیم خدمات را کتابخانه ای کنیم.

برگزاری بیش از ۳هزار نشست کتاب خوان در یک هفته

اله یاری در تشریح سایر برنامه های پیش بینی شده در این ایام گفت: با توجه به اینکه نشست های کتابخوان با استقبال خوب عمومی، به یکی از فعالیت های ترویجی خوب و اثرگذار نهاد تبدیل شده، در طول این هفته جمعا ۳ هزار و ۶۶۶ نشست کتاب خوان را خواهیم داشت که شامل ۱۲۲ کتاب خوان اختصاصی، ۱هزار و ۸۳۰ کتاب خوان کتابخانه ای و ۱هزار و ۷۱۴ کتاب خوان مدرسه ای خواهد بود.

جبران نبود زنگ کتابخوانی در مدارس با برگزاری نشست های کتابخوان مدرسه ای

وی درباره برگزاری نشست های کتابخوان مدرسه ای گفت: این بخش از همکاری نهاد با آموزش و پرورش در موضوع کتاب و کتابخوانی در مدارس، فعالیتی است که کتابخانه های عمومی به جبران نبود زنگ کتابخوانی و به جبران نبود کتابدار در مدارس برای خود قائل هستند و بر این اساس بسیاری از کتابخانه های عمومی در یک شعاع مشخص در مناطق خود، حداقل یک بار به صورت ماهانه به مدارس سر می زنند و نشست های کتاب خوان را برگزار می کنند.

برگزاری ۴۱۲ نشست نقد و بررسی در هفته کتاب

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد ادامه داد: فعالیت دیگری که به صورت نظام مند در نهاد برگزار می شود موضوع نقد کتاب است که بر این اساس طی این ایام ۴۱۲ نشست نقد و بررسی کتاب با حضور مولفان و منتقدان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور برگزار می شود. با هماهنگی های انجام شده با ناشران و مولفان درباره کتاب های تازه منتشر شده یا در دست انتشار، ۲۰۴ مراسم رونمایی از کتاب نیز با حضور مولفان آثار در کتابخانه های عمومی سراسر کشور برگزار خواهد شد. همچنین با توجه به استقبال مردم از مسابقات کتابخوانی و تجربه خوبی که از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی حاصل شد، برگزاری ۸۸۳ مسابقه کتابخوانی در کتابخانه های عمومی سراسر کشور از دیگر برنامه های نهاد در ایام گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» خواهد بود.

توزیع ۱۱۰ هزار جلد کتاب کودک در میان مناطق محروم کشور

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد با اشاره به همکاری انجمن ناشران فرهنگی کودک و نوجوان با نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: بر اساس همکاری خوبی که با این انجمن طی ۲ سال گذشته داشتیم، مقرر شد که ۱۱۰ هزار کتاب اهدایی از سوی این انجمن برای توزیع در کتابخانه های واقع در مناطق روستایی، محروم و کمتر برخوردار از امکانات فرهنگی طی ایام هفته کتاب، در اختیار نهاد قرار دهد. همچنین گسترش بخش کودک و نوجوان کتابخانه های عمومی با کتاب ها، اسباب بازی ها و فضاسازی مناسب و همچنین گسترش بخش نابینایان کتابخانه های عمومی با تولید کتاب های بریل و کتاب های گویا از دیگر برنامه های نهاد در ایام هفته کتاب هستند.

وی افزود: از میان ۳هزار و ۳۹۵ کتابخانه عمومی فعال در کشور، ۲هزار و ۷۹۳ کتابخانه دارای بخش کودک هستند که ۹ کتابخانه به صورت تخصصی در بخش کودک فعالیت می کنند. از میان کتابخانه هایی که بخش کودک دارند هزار و ۹۱۳ کتابخانه داری بخش مستقل کودک هستند و در دوره مدیریت جدید نهاد همه تلاش های صورت گرفته تا فضای بخش کودک کتابخانه ها شاداب و دارای فضا و تزیینات مناسب و استاندارد برای استفاده کودکان باشد.

اله یاری با اشاره به اینکه ۵۲ بخش نابینایان با ۶هزار عضو فعال در کتابخانه های عمومی کشور فعال هستند، گفت: بخش های نابینایان مجهز به برجسته نگار، درشت نمای الکترونیکی، لوح و قلم، دستگاه چاپگر بریل هستند. در این کتابخانه های از نرم افزارهای کاربردی برای افراد دارای آسیب بینایی مانند جاز، NVDA و پکجاز، ماهور و... استفاده می شود و با طراحی وب سایت نابینایان و کم بینایان برای استفاده اقشار دارای آسیب بینایی به سمت توسعه بخش نابینایان در کتابخانه های عمومی کشور حرکت کردیم. همچنین در اکثر مراکز استانی کتاب های گویا و کتاب های بریل نیز اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و آذربایجان شرقی تولید می شود.

اجرای طرح پایلوت توزیع اسباب بازی در کتابخانه ها

محمد اله یاری از آغاز مرحله اول توزیع اسباب بازی در ۱۸۰ کتابخانه عمومی به صورت آزمایشی خبر داد و گفت: طرح تفصیلی خرید اسباب بازی برای بخش های کودک کتابخانه های عمومی کشور؛ پس از درخواست های مکرر کتابدارانِ این بخش و لزوم استفاده تکمیلی از اسباب بازی در مجموعه سازی های بخش کودک، آماده شده و با تأیید دبیرکل نهاد، به صورت آزمایشی در ۱۸۰ کتابخانه عمومی در کشور انجام می شود. در این طرح ابتدا با تشکیل گروهی از کارشناسان و تعیین خط مشی لازم، مجموعه ای از اسباب بازی ها با رصد نمایشگاه های تخصصی، بازار اسباب بازی و ارتباط با تولیدکنندگان داخلی احصاء شدند. سپس نمونه ای از اسباب بازی ها، بر اساس شاخص های فنی و محتوایی، ارزیابی شده و در نهایت، محصولات متناسب با محیط کتابخانه ها انتخاب شدند.

وی در ادامه افزود: پس از هماهنگی با اداره کل امور کتابخانه ها و دریافت نظر کارشناسان منابع سراسر کشور، ۱۸۰ کتابخانه، که قابلیت لازم برای اجرای این طرح را، از حیث وسعت، تعداد اعضای کودک و نوجوان و تعداد امانت دارند، برای توزیع این اسباب بازی ها در مرحله آزمایشی انتخاب شدند.

فعالیت های نهاد در حوزه کتاب، مردمی است

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد ادامه داد: طی ۴ سال گذشته تعداد فعالیت های نهاد به مناسبت ۲۴ آبان ماه به صورت تصاعدی افزایش و گسترش پیدا کرده و فعالیت ها تنها فعالیت های اعلامی نیست و قطعا در کتابخانه ها اتفاق می افتد و مردم شاهد برگزاری آنها خواهند بود و همچنین مردمی شدن این فعالیت ها از نکاتی هستند که باعث شده نهاد نقش خود را در فعالیت های این ایام برجسته و پررنگ کند و دین خودش را به موضوع کتاب و کتابخوانی ادا کند.

محمد اله یاری در پایان تصریح کرد: فلسفه برگزاری برنامه های هفته کتاب این است که دستگاه ها اعم از نهادهای عمومی و سازمان های مردم نهاد گردهم بیایند تا چراغی روشن کنند و آگاهی مردم را نسبت به مقوله کتاب و کتابخوانی بالاتر ببرند. بر این اساس نهاد تلاش کرده در چند سال اخیر به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی بر اساس آنچه در توان داشته از نقش خود در این عرصه کوتاه نیاید.

#تجدید میثاق کتابداران با آرمان‌های امام خمینی(ره) #جبران نبود زنگ کتابخوانی در مدارس با برگزاری نشست‌های کتابخوان مدرسه ای #برگزاری ۴۱۲ نشست نقد و بررسی در هفته کتاب #اجرای طرح پایلوت توزیع اسباب بازی در کتابخانه‌ها #توزیع ۱۱۰ هزار جلد کتاب کودک در میان مناطق محروم کشور
می پسندم (۴) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «نهاد کتابخانه ها با بیش از ۹ هزار برنامه در سراسر کشور به استقبال هفته کتاب می‌رود»