فتح الله مجتبایی:تمامی فعالیت ها در زمینه کتابخوانی خدمت به حیات عقلانی جامعه است


فتح الله مجتبایی:تمامی فعالیت ها در زمینه کتابخوانی خدمت به حیات عقلانی جامعه است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۱۸

تعداد بازدید: ۱۳۹۹

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ستاد امور رسانه ای و خبری سی اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، انجمن ویراستاران در نشست سرای اهل قلم علمی و فرهنگی در ساعت 15:30 روز یکشنبه(17 اردیبهشت) با تجلیل از پیشکسوتان ویراستار فارسی محمد خاکی، بهاءالدین خرمشاهی، فتح الله مجتبایی، اصغر مهرپرور و هرمز همایون پور برگزار شد.

فتح الله مجتبایی پژوهشگر فرهنگ، تاریخ و فلسفه گفت: کتاب، کتابخوانی و انتشارات، قدرت عقلانی یک جامعه به شمار می رود و تمامی فعالیتها در این زمینه، خدمت به حیات عقلانی جامعه خواهد بود.

مجتبایی ویراستاری مناسب را از عوامل اصلی در افزایش قدرت کتاب عنوان کرد و گفت: ویراستاری تنها خلاصه به نقطه، ویرگول و تصحیح غلط های املایی نبوده و ویراستار باید در حد یک نویسنده در این کار تخصص داشته باشد. همچنین هر رشته ی علمی و تخصصی نیازمند ویراستار خاص خود است.

این زبان شناس و ادب پژوه ایرانی یادآور شد: متاسفانه در سال های گذشته در ایران ویراستاری نداشتیم. من نیز این فعالیت را از مجله ی سخن با پیوستن به پرویز ناتل خانلری در سال 1330 با ویرایش مقالات و اشعار آغاز کردم.

این مصحح متون کهن ادامه داد: کار ویراستاری را بدون دانش علمی آغاز کرده و بیشتر به صورت ذوقی این فعالیت را ادامه دادم. اما در سال 1337 به موسسه ی فرانکلین پیوسته و پس از تشکیل هیئتی در این موسسه، ویراستاری را به صورت علمی آغاز کردم.

مجتبایی در ادامه یادآور شد: من به همراه گروهی در سال 37 برای یادگیری قواعد و اصول ویرایش و ویراستاری به دانشگاه کلمبیا رفتیم و پس از یادگیری اصول اولیه و مباحث علمی، کار ویراستاری به صورت ویژه از موسسه ی فرانکلین در ایران آغاز شد.

جای خالی انجمن ویراستاران، سال ها احساس می شد

در ادامه محمد خاکی ویراستار مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی با ابراز خرسندی از تشکیل انجمن ویراستاران اعلام کرد: جای خالی انجمن ویراستاران سال های زیادی در میان فعالان این حوزه احساس می شد.

وی افزود: مهمترین کار در امر ویرایش این است که سخن نویسنده بخوبی درک شده و اگر اشکالی در بیان آن وجود داشته باشد ویراستار آن را بخوبی بیان کند.

انحراف زبان فارسی در اثر مشکلات ویراستاری

هرمز همایون پور مترجم آثار فلسفی، اجتماعی و سیاسی نیز در این مراسم گفت: خوشحالم از اینکه انجمن ویراستاران این بار به طور جدی در ایران تشکیل شده و امیدوارم مشکلات نشر و ویرایش در ایران با تشکیل این انجمن سروسامان داده شود زیرا مشکلات ویراستاری در ایران منجر به انحراف زبان فارسی شده است.

اصغر مهرپرور نمونه خوان، نسخه پرداز و ناظر فنی چاپ در این مراسم گفت: موسسه ی فرانکلین در دهه ی 40 به تفکیک ویرایش محتوایی و فنی پرداخته و پس از آن ویرایش محتوایی از طریق بزرگان موسسه ی فرانکلین و ویرایش فنی از طریق جوانان نشر سروش صورت گرفت. از این رو تعدادی ویراستار جوان در موسسه ی فرانکلین پرورش یافتند و بنده هم یکی از اعضای آن بودم.

علی اشرف صادقی در این مراسم با اشاره به رسم الخط فارسی که توسط فرهنگستان هنر پیشنهاد شده است، توضیح داد: در این جزوه بسیاری از رسم الخط فارسی پیش نویس شده و راه حلی برای آنها ارایه شده است. گرچه فرهنگستان هنر هرگز مدعی نهایی بودن این دستور الخط نیست ولی بیشتر موسسات از آن در ویراستاری استفاده می کنند.

وی ادامه داد: یک فرهنگ املایی نیز بر همین اساس به رسم الخط اضافه شده است و واژه هایی که مورد سوال نویسندگان بوده به صورت الفبایی آمده ولی فرهنگستان برخی از کلمات را دواملایی تلقی کرده و املای سنتی آنها را نیز لحاظ کرده است.

در این مراسم جهان الدین خرمشاهی که به علت کسالت در مراسم شرکت نکرده بود در پیام خود آورده بود: بنده از آغاز فعالیت ملی یعنی سال 1350 که 26 ساله بودم و یک ترجمه از کتاب کوچک و یک مجموعه شعر در صد صفحه منتشر کرده ایم تا همین ایام که به ویراستاری و سرویراستاران کاری ام درباره حافظ اشتغال دارم، یکی از عمده ترین کوشش های زبانی ادبی ام ویراستاری بوده است.

خاطرنشان می شود در این مراسم طی هماهنگی که توسط هومن عباسپور تهیه شده بود به معرفی برخی دیگر از ویراستاران پیشکسوت از جمله کریم امامی، احمد سمیعی (گیلانی)، احمد امیراعلایی، امیرجلال الدین اعلم و سایر پیشکسوتان پرداخته شد.

سی اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه ی نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می شود. مجموعه ی شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.

دریافت و انتشار: سلیمی

منبع

می پسندم (۵) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «فتح الله مجتبایی:تمامی فعالیت ها در زمینه کتابخوانی خدمت به حیات عقلانی جامعه است»