میوه‌فروشی کاملا متفاوت دو برادر آذری‌زبان در کرج + عکس


میوه‌فروشی کاملا متفاوت دو برادر آذری‌زبان در کرج + عکس

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۱۶

تعداد بازدید: ۱۱۵۵

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

اگر چشم هایتان را ببندید، اگر این دو برادر آذری زبان را زیر سقف این مغازه و بین میوه های خوش آب و رنگ تابستانی نبینید، اگر آنها را در جایی غیر از اینجا تصور کنید، آن وقت شهرام و بهرام غلام زاده بیشتر شبیه صاحبان مهربان یک کتاب فروشی هستند تا مالکان یک مغازه میوه فروشی!

به گزارش ترجمان صبح، علاقه این دو برادر خوش ذوق به مطالعه و کتاب خوانی، آنقدر زیاد بوده که پای کتاب های زیادی را به مغازه میوه فروشی شان باز کرده است؛ آنقدر که حالا کتاب ها برای خودشان یک قفسه بزرگ دارند و حتی بیشتر از میوه ها توجه مشتری ها را جلب می کنند. آنقدر که اهالی شهرک جهان نمای کرج، این مغازه میوه فروشی را با نشانی همین کتابخانه دیواری اش می شناسند؛ همین کتابخانه ای که دیوار مهربانی کتاب شده است و مشتری های زیادی را کتاب خوان کرده.

با این دو برادر میوه فروش ِ کتاب دوست به همین بهانه به گفت وگو نشسته ایم.

این که در یک مغازه میوه فروشی ، یک کتابخانه دیواری بزرگ هم وجود داشته باشد، عجیب نیست؟

بهرام: (می خندد) نه اصلا عجیب نیست، اینکه ما بیاییم مرزبندی کنیم برای حضور کتاب عجیب است. چرا فکر می کنیم کتاب باید فقط در یک مکان خاصی باشد؟!

چطور می شود که در یک مغازه میوه فروشی، جایی هم برای کتاب ها باز می شود؟

شهرام: بیشتر به خاطر علاقه برادرم به مطالعه بود. بهرام برادر کوچک تر من است و علاقه خیلی خیلی زیادی به مطالعه دارد، خودش هم دست به قلم است، خود من هم از طریق او به کتاب خواندن ترغیب شدم. پیشنهاد آوردن کتاب به مغازه هم از ایشان بود. می خواستیم یک جورهایی فرهنگ مطالعه را بین مردم جا بیندازیم.

بهرام: به قول خورخه بورخس نویسنده معروف آرژانتینی که می گوید «همیشه تصور می کنم بهشت جایی است شبیه کتابخانه» من هم دقیقا همین دیدگاه را دارم. علاقه ام به کتاب و کتاب خوانی به اندازه ای بود که احساس کردم می توانم اینجا یک بهشت کوچک برای خودم بسازم. البته درهای این بهشت به روی همه مشتری های مغازه باز است. من اصل را بر این گذاشتم که در زندگی ماشینیزه شده امروزی که همه چیزها حتی روابط آدم ها هم فست فودی است، بیایم یک کار متفاوت تر انجام بدهم و حداقل به نوبه خودم و در حد توان خودم کاری بکنم که چشم مردم با کتاب بیشتر آشنا باشد.

از کی این کار را شروع کردید؟

تقریبا از یک سال پیش.

کتاب ها را از کجا تهیه کردید؟

بیشتر کتاب ها را از کتابخانه شخصی خودمان به اینجا آوردیم، یعنی حدود ۹۵ درصد کتاب ها مال خودمان هستند، بقیه اش را هم مردم اهدا کرده اند.

چند جلد کتاب دارید؟

در حال حاضر حدود ۲۰۰ جلد.

بیشتر چه جور کتاب هایی دارید؟

همه نوع کتابی هست. ما برای همه سلیقه ها اینجا کتاب گذاشته ایم.

مشتری ها بیشتر چه کتاب هایی را می پسندند و امانت می برند؟

بیشتر کتاب های عامه پسند، تاریخ، رمان، شعر …

واکنش مشتری ها به این کار شما چه بوده؟ بالاخره خیلی معمول نیست که مردم بین هندوانه و پیاز و سیب زمینی و خیار و کاهو، کتاب هم ببینند.

بهرام: مردم خیلی استقبال کرده اند، مخصوصا بچه ها و زنان خانه دار. ما هم وقتی علاقه این دو قشر را به کتاب خواندن می بینیم از کاری که شروع کردیم بیشتر احساس رضایت می کنیم. تا جایی که امسال موقع برگزاری نمایشگاه کتاب، من خودم شخصا از غرفه کودکان، چند جلد کتاب تهیه کردم و به بچه هایی که همراه پدرومادرشان به مغازه می آمدند کتاب هدیه می دادم. اینقدر این حرکت باعث خوشحالی بچه ها شده بود که هنوز هم نگاه پر از ذوق و شوق آنها از خاطرم نرفته.

شهرام: واکنش ها که خیلی مثبت بوده. البته بیشتر مشتری هایی که برای اولین بار به مغازه ما می آیند از دیدن این همه کتاب تعجب می کنند. اما در کل همه از این کار ابراز رضایت می کنند و برای چند دقیقه هم که شده کتاب ها را ورق می زنند، بعد کتابی را که باب میل و سلیقه شان است، امانت می برند تا دفعه بعدی که برای خرید آمدند آن را برگردانند.

اسم و نشانی هم از آنهایی که کتاب امانت می برند می نویسید؟

نه، ما با مشتری هایمان قرارداد دلی و وجدانی داریم. چون هدف ما فرهنگ سازی برای مطالعه بوده، همین که بدانیم آنها را به این کار تشویق کرده ایم برای ما حس خوبی دارد.

یعنی شده که کسی کتابی را برنگرداند؟

بله … بعضی وقت ها پیش آمده اما ما این را می گذاریم به حساب فراموشی یا علاقه زیادش به کتاب.

شنیده ایم که مغازه شما یک تفاوت دیگر هم با مغازه بعضی هم صنفی هایتان دارد؛ اینکه هیچ نیازمندی از اینجا دست خالی برنمی گردد.

البته ترجیح می دهیم خیلی در این باره صحبت نکنیم اما شما این را بگذارید به حساب همین فرهنگی بودن فضای این مغازه. همانطور که حکیم ابولقاسم فروسی فرموده: «بزرگی سراسر به گفتار نیست. دو صد گفته چون نیم کردار نیست.» پس اگر ما خودمان را انسان هایی اهل فرهنگ می دانیم، در عمل هم باید این را ثابت کنیم چراکه در دل رسالت فرهنگی ای که می گوییم برعهده ما نهاده شده، رسالت انسانی نهفته است و رسالت انسانی ما هم برمبنای توصیه های دینی مان کمک به همنوع است.

مشاهده تصاویر + منبع

می پسندم (۳) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «میوه‌فروشی کاملا متفاوت دو برادر آذری‌زبان در کرج + عکس»