معرفی کتاب هنر جنگ نوشته سان تزو


معرفی کتاب هنر جنگ نوشته سان تزو

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۱

تعداد بازدید : ۱۳۹

نویسنده : mjavad

2500 سال پیش مردی به نام “سان تزو” تصمیم میگیرد تمام تعالیم جنگی اش را مکتوب کند. او کتابی می نویسد و به پادشاه وقت پیشکش میکند و نام اش را «هنر جنگ» مینامد و این کتاب تبدیل به کتاب شماره یک تاریخی در حوزه جنگاوری دنیا میشود که حتی در حوزه موفقیت، کسب و کار و تجارت نیز بسط داده میشود…

کتاب هنر جنگ یک کتاب کوچک و ساده با 13 فصل است.
در هر فصلی استراتژی و تاکتیک های جنگی گنجانده شده است که باید فرمانده نیروی زمینی از آن پیروی کند تا بر دشمن پیروز شود.

این کتاب برای اولین بار از چینی به فرانسوی ترجمه شد و سپس توجه فرماندهان انگلیسی را جلب کرد و در سال 1905 به انگلیسی نیز ترجمه شد. سان تزو معتقد بود جنگ باعث ضرر اقتصادی میشود و حد الامکان نباید وارد جنگ شد مگر برای پیروزی .

چرا باید «هنر جنگ» را بخوانید:

هنرجنگ، این کتاب علارغم نامش توانست قشر وسیعی از خوانندگان را به خود اختصاص دهد.
اگر از معرفی در سریال های تلوزیونی بگذریم این کتاب یکی از کتاب های کارآفرینان و تاجران بزرگ دنیا است. این کتاب حاوی استراتژی هایی برای پیروزی است؛ پیروزی در هر جایی.

پیروزی فقط مختص به جنگ های انسانی نیست. در هر عرصه ای از زندگی باید پیروز باشیم؛ زندگی، ورزش، درس، تجارت و … این کتاب اصول پیروزی را می آموزد. این کتاب چنان اصول حرفه ای و دقیقی در خود دارد که سخنگوی سازمان دفاع آمریکا در ایراد هایش درباره چگونگی دفاع از کشورشان از «سان تزو» و کتاب «هنر جنگ» نقل قول میکند.

چطور یک کتاب در رابطه با جنگ میتواند در زندگیمان مفید باشد؟
اجازه دهید به اولین آموزه از 13 آموزه ی سان تزو بپردازیم : «اگر چیزی را میخواهید بدست آورید و آن چیز برای شما ارزش زیادی دارد؛ هرگز بر رویش ریسک نکنید. فقط زمانی حرکت کنید که مطمئن هستید پیروز میشوید…»

این یک استراتژی جنگی است؛ اما نه فقط در میدان جنگ.
شما اگر بدست اوردن مقام اول در رشته ورزشی شطرنج برایتان اهمیت و ارزش زیادی دارد، باید از این اصل پیروی کنید و ریسک نکنید؛ شما باید تمام تلاشتان را برای بدست آوردن آنچه پیروزی مینامید بکنید و به امید روبرو شدن با یک حریف ضعیف وارد مسابقه نباشید.

شما نباید ریسک کنید؛ باید مطمئن و برای پیروزی وارد رقابت شوید.

برای مثال در آخرین اصل «سان تزو» به جاسوسان جنگی می پردازد و به شما میگوید به جای صرف انرژی، زمان و هزینه هنگفت برای بدست آوردن پیروزی بهتر است از جاسوسان جنگی استفاده کنید.

در زندگی جاسوسان جنگی کارایی چندانی ندارند، اما شما میتوانید قبل از اینکه وارد کسب و کاری شوید و تجارت خودتان را شروع کنید تا میتوانید اطلاعات جمع آوری کنید و بعد وارد کار شوید تا هزینه آزمون خطا و انرژی و … بیهوده تلف نشود.

چه کسانی بیشتر میتواننند از این کتاب استفاده کنند؟
هر کسی میتواند با هر دیدگاهی از این کتاب استفاده کند. اما این کتاب در دنیای پر رقابت امروز بیشتر نظر مدیران وکارآفرینان و ورزشکاران بنام دنیا را جلب کرده.

مدیران، کارآفرینان و ورزشکاران دنیا کسانی هستند که مدام باید با شکست دست و پنجه نرم کنند. انرژی ،زمان و پولشان را باید بهینه مصرف کنند و کاملا استراتژیک وارد هر رقابتی شوند.

و دلایل دیگر آن این است که این کتاب کوچک و کوتاه است.

شما وقت کمی صرف خواندن میکنید و وقت بیشتری صرف فکر کردن و دلیل دیگر اینکه این کتاب توسط فرد بزرگی در زمان خودش نوشته شده که تعلیماتش در طی قرن ها آزمون شده.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

فقط زمانی حرکت کنید که مطمئن هستید پیروز میشوید, این یک استراتژی جنگی است؛ اما نه فقط در میدان جنگ. شما اگر بدست اوردن مقام اول در رشته ورزشی شطرنج برایتان اهمیت و ارزش زیادی دارد . باید از این اصل پیروی کنید و ریسک نکنید؛ شما باید تمام تلاشتان را برای بدست آوردن آنچه پیروزی مینامید بکنید و به امید روبرو شدن با یک حریف ضعیف وارد مسابقه نباشید. شما نباید ریسک کنید؛ باید مطمئن و برای پیروزی وارد رقابت شوید. برای مثال در آخرین اصل سان تزو به جاسوسان جنگی می پردازد و به شما میگوید به جای صرف انرژی ،زمان و هزینه هنگفت برای بدست آوردن پیروزی بهتر است از جاسوسان جنگی استفاده کنید. در زندگی جاسوسان جنگی کارایی چندانی ندارند اما شما میتوانید قبل از اینکه وارد کسب و کاری شوید و تجارت خودتان را شروع کنید؛ تا میتوانید اطلاعات جمع آوری کنید و بعد وارد کار شوید تا هزینه آزمون خطا و انرژی و … بیهوده تلف نشود.

درباره کتاب:
در جنگ زمانی که قادر به حمله هستیم باید عکس آن را نشان دهیم. وقتی می توانیم از نیروهایمان استفاده کنیم باید طوری وانمود کنیم که نمی توانیم. وقتی که نزدیک دشمن هستیم باید کاری کنیم که دشمن خیال کند دور هستیم. زمانی که دور هستیم باید خود را نزدیک نشان بدهیم. سپس حمله را آغاز کنیم و دشمن را شکست بدهیم. کسب وکار و تجارت مانند جنگ است. همان طور که در جنگ با دشمن درگیر هستیم، در تجارت هم با رقبا در نبردیم. توانایی تطبیق دشمن جنگی با رقیب تجاری، تصرف زمین های همسایه با بازارهای جدید تجاری، روز و شب زمان جنگیدن با زمان ورود کالا به بازار رقابت و ... مثال هایی از این مقایسه هستند. کتاب هنر جنگ که به مدت ۲۰۰۰ سال فقط در کشور چین استفاده می شد، هم اکنون به عنوان یک مرجع کلاسیک و ماندگار در دانشکده های بازاریابی و تبلیغات تدریس می شود. مطالعه ی این کتاب و تطبیق موارد ذکر شده در آن با هر کسب و کار و تجارتی می تواند سودمند، لذت بخش و خواندنی باشد.

سان تزو (سان تسو) در چین شمالی زندگی می کرد او در دوران جنگ یک استراتژیست برجسته نظامی بود. کتاب هنر جنگ که در چین فقط با نام سان تزو شناخته می شود. مجموعه ای از ایده هایی است برای نجات و موفقیت در زمان سختی. این کتاب که برای مدتی طولانی فقط به صورت شفاهی از نسلی به نسل دیگیر منتثل شده بود بعدها روی چوب بامبو نوشته شده و سرانجام به یک کتاب بسیار ارزشمند تبدیل شد.

در کل بهترین شیوه به کارگیری نیروی نظامی, فتح کامل یک کشور است. ویران کردن یک کشور کار پستی است. جنگاوران قدیم که از طریق استفاده از قدرت نظامی را بلد بودند ارتش دشمن را بدون جنگیدن با آن کاملاً شکست می دادند. آنها بدون استفاده از قوه قهریه, برتری قدرت نظامی شان را به دشمن نشان می دادند. هدف به دست آوردن همه چیز بود.به این ترتیب سربازان کشته نمی شدند و سپاه فاتح به بزرگترین غنیمت جنگی می رسید.

بناربراین, ژنرالی که با نابود کردن ارتش های دیگر در نبرد کاملاً پیروز می شود جنگاور ایده آلی نیست. جنگاور باهوش و ایده آل کسی است که بدون وارد شدن نبرد, دشمن را مجبور به تسلیم شدن می کند و در جنگ برنده می شود.

پیروز شوید بدون اینکه بجنگید!

صدبار پیروزی با صد نبرد هنر نیست, مطیع و مقهور کردن ارتش دشمن بدون نبرد با آنها هنر اصلی است .

کتاب هنر جنگ نگاهی متفاوت به مناقشه است که ورای رویکرد غریزی “جنگیدن برای زنده ماندن” فکر کند. به عبارت ساده تر کتاب هنر جنگ می گوید باهوش کافی می توان از یک معرکه و مناقشه جلوگیری کرد یا اجازه نداد پایان بدی داشته باشد.فرمانده عاقل می داند که در هر نبرد واقعی فقط یک راه برای پیروزی وجود دارد. معنی پیروزی کامل این است که دشمن را با استفاده از حداقل نیروی نظامی و با کمترین میزان تخریب فتح کنیم. در این صورت منابع هر دو طرف دست نخورده باقی خواهد ماند.

چنین رویکردی امروزه با نام” برد-برد” معروف است.سان تسو در این کتاب به فلسفه دشمنی کمتر فکر می کند. ولی در عوض تائو یا طریقت کلی هر موفقیت را در نظر می گیرد یعنی چگونگی پیشرفت هر موقعی به شکلی که شما و طرف دیگر بازی تقریباً به وحدت برسید و حتی در میان بی ثباتی, کنترل اوضاع در دست شما باشد.

سان تسو به ما می آموزد که فرمانده خشمگین شکست می خورد, خشم بی ثباتی ایجاد می کند و حتی بیش از حد لزوم رنج آور است. در حالیکه کترل باعث عملکردی پرهیزکارانه ولی قدرتمند می شود.برای رهبر شدن علاوه بر اینکه باید در مورد طرف مقابل تان اطلاعات داشته باشید, خودتان را هم باید بشناسید. برای اینکه شکست ناپذیر باشید باید به شکست ناپذیری برسید.روی ضعف طرف مقابل تکیه نکنید همیشه پیروز نهایی کسی است که به طور مداوم خودش را تزکیه و اصلاح می کند. به جای تمرکز بر روی رقابت با دیگران نیروی شخصی خودتان را تقویت کنید و همیشه این را بدانید که شما کنترل دیگران را ندارید اما می توانی با توانمندسازی خودتان به پیروزی برسید.

اطلاعات کلی کتاب:
هنر جنگ
نویسنده: سان تزو
مترجم: محمود حمیدخانی
ناشر: سیته
تعداد صفحه: 132

#معرفی کتاب #معرفی کتاب هنرجنگ #آنچه باید درباره کتاب هنر جنگ بدانید #معرفی کتاب اصول وفنون جنگ #معرفی آثار سان تزو #معرفی رویکرد برد-برد #معرفی کتاب ترجمه شده محمود حمیدخانی #محمود حمیدخانی #انتشارات سیته

ارسال نظر برای «معرفی کتاب هنر جنگ نوشته سان تزو»