معرفی کتاب گودی نوشته جومپا لاهیری


معرفی کتاب گودی نوشته جومپا لاهیری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۰

تعداد بازدید : ۱۱۸

نویسنده : akbari_alireza

معرفی کتاب:

گودی حوادث خونبار هند را در دهه ی 60 و در پی جنبش های دهقانی ناکسالباری روایت می کند. سوبهاش و اودایان، دو شخصیت اصلی رمان گودی، با فاصله ای 15 ماهه از هم به دنیا می آیند و در شهر کلکته بزرگ می شوند؛ اغلب افراد این دو برادر جدایی ناپذیر را با هم اشتباه می گیرند. اما این دو نفر، تضاد هایی هم دارند که باعث می شود آینده ای کاملا متفاوت در انتظار هرکدامشان باشد. اودایان، برادر کاریزماتیک و عجول، در دهه ی 1960 به جنبش کارگری ناکزال می پیوندد؛ شورشی که با هدف از بین بردن نابرابری و فقر ایجاد شده است. اودایان حاضر است برای چیزی که به آن باور دارد، همه چیزش را به خطر بیاندازد. سوبهاش، که پسری مسئولیت پذیر و وظیفه شناس است، شور و اشتیاق سیاسی برادرش را ندارد. او خانه را ترک می کند تا زندگی اش را صرف تحقیقات علمی در گوشه ای ساحلی و آرام در آمریکا کند. رمان گودی، کتابی پر از تعلیق، جامع و بسیار محبوب است که به شکلی یکپارچه اتفاقات تاریخی و شخصی را در نسل ها و جغرافیا های مختلف در هم می آمیزد و حیطه ی توانایی های جومپا لاهیری، یکی از بهترین داستان پردازان معاصر را گسترش می دهد. گودی، رمانی ماهرانه درباره ی سرنوشت و اختیار، تبعید و بازگشت به خانه است و به عنوان موفقیتی بزرگ، در زمره ی آثار کلاسیک قرار می گیرد. گودی دومین رمان لاهیری پس از همنام است و نامزد جایزه های من بوکر 2013 و بیلیز 2014 شده است. جومپا لاهیری طی قراردادی رسمی کپی رایت ترجمهٔ فارسی خاک غریب و گودی را به نشر ماهی واگذار کرده است.

در پشت جلد این اثر می خوانیم: گودی تراژدی زندگی دوبرادر است و زنی میان این دو که انگار هرگز از گذشته خلاصی نمی یابد و حکایت عشقی که تا سالیانی دراز پس از مرگ همچنان زنده است. گودی داستانی درهم تنیده از زندگی پیچیده آدم هایی از چهار نسل است با رازها و غصه هایشان در پس زمینه ای از تاریخ و جغرافیایی که از شرق تا غرب را در می گیرد. گودی روایتی پراحساس و پر تعلیق است از تنهایی، اراده، سرنوشت، تولد و مرگ، مهاجرت و بازگشتن و پیوندهای خانوادگی که در انتهای کار به ما نشان می دهد کیستیم.

معرفی نویسنده:

جومپا لاهیری نویسنده آمریکایی هندی تبار است. پدر و مادر لاهیری از مهاجران هندی بودند که از کلکته به لندن مهاجرت کرده بودند. پدر جومپا کتابدار دانشگاه بود. وی در لندن به دنیا آمد، خانواده اش وقتی که 3 ساله بود به آمریکا مهاجرت کردند. مادر جومپا علاقه مند بود که فرزندانش با فرهنگ بنگالی به خوبی آشنا باشند از همین رو آنها اغلب برای دیدن اقوامشان به کلکته می رفتند. لاهیری به کالج برنارد رفت و مدرک لیسانس در رشته ادبیات انگلیسی را در سال 1989 دریافت کرد. پس از آن به دانشگاه بوستون رفت و سه مدرک فوق لیسانس در رشته های زبان انگلیسی، نگارش خلاقانه و ادبیات تطبیقی و نیز مدرک دکترا در رشته مطالعات رنسانس را از این دانشگاه دریافت کرد. لاهیری در سال 2001 با آلبرتو ووروولیاس-بوش روزنامه نگار ازدواج کرد. آنها دارای دو فرزند به نام های اکتاویو و نور هستند و دربروکلین زندگی می کنند.

لاهیری با نخستین اثرش، مجموعه داستان مترجم دردها (1999)، برنده جایزه ادبی پولیتزر در سال 2000 شد. همچنین نخستین رمان او به نام همنام (2003) در ساخت فیلمی به همین نام در سال 2007 مورد اقتباس قرار گرفت.

مشخصات کتاب:
عنوان: گودی
نویسنده: جومپا لاهیری
مترجم: امیرمهدی حقیقت
موضوع: ادبیات داستانی
تعداد صفحه: 408
شابک: 9789642090266

#معرفی کتاب #معرفی کتاب گودی #آنچه باید درباره کتاب گودی بدانید #معرفی آثار جومپا لاهیری #معرفی آثار امیر مهدی حقیقت #ادبیات داستانی

ارسال نظر برای «معرفی کتاب گودی نوشته جومپا لاهیری»