معرفی کتاب سرمایه گذار هوشمند نوشته بنیامین گراهام


معرفی کتاب سرمایه گذار هوشمند نوشته بنیامین گراهام

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۹

تعداد بازدید : ۱۳۷

نویسنده : mjavad

کتاب “ سرمایه گذار هوشمند ” ترجمه اثر مشهور و پرفُروش Intelligent Investor توسط نشر چالش راهی بازار سرمایه شد.

این کتاب یکی از ده کتاب مقدس سرمایه گذاری در بورس های جهان و الهام بخش بزرگترین سرمایه گذاران و ثروتمندان جهان ازجمله برجسته ترین آن ها وارِن بافِت است که به همت سعید سعادتیان، فارغ التحصیل MBA و مدرس دوره ای آموزشی به همین نام در روزنامه دنیای اقتصاد، ترجمه شده است.

همچنین کتاب مذکور یکی از 10 اثر اصلی در زمینه سرمایه گذاری مبتنی بر ارزش ذاتی است که مبانی نظری سرمایه گذاری محافظه کارانه و به دور از ریسک در بازارهای سرمایه را تشریح می کند.

سرمایه گذاری مبتنی بر ارزش ذاتی، روشی بنیادین در سرمایه گذاری است که بر آن اساس، سرمایه گذار به جای مطالعه رفتار قیمت های سهام در بازار که اخیرا در بازار کشور ما نیز بسیار رایج شده است، به بررسی ارزش ذاتی شرکت براساس معیارهای اصولی تعیین ارزش می پردازد و از این رهگذر نسبت به ارزان بودن قیمتی که بابت سهم می پردازد اطمینان حاصل می کند.

وارِن بافِت، ثروتمندترین فرد جهان در سال 2008 و کسی که همه ثروت خود را از راه سرمایه گذاری به دست آورده، معتقد است که این کتاب همچنان بهترین کتابی است تا امروز در مورد سرمایه گذاری نوشته شده است.

کارشناسان سرمایه گذاری معتقدند این کتاب، رهیافتی علمی و عملی را آشکار می سازد که بر آن اساس می توان بر آشفتگی های بازار چیره شد و هیجانات زودگذر شخصی و نیز جمعی موجود در بازار را به گونه ای نادیده گرفت که بازدهی شخص را حداکثری سازد.

از طرفی مترجم کتاب در پیش گفتار کتاب معتقد است این کتاب، نشان می دهد که بازار سرمایه کشور، برخلاف آنچه اکثر فعالان این بازار در کشور تصور می کنند، چندان از تفاوت های عمده ای در منطق معاملات با بازارهای دیگر رنج نمی برد و به هیچ عنوان نمی توان آن را از بورس های دیگر جهان و نوسانات غیرمنطقی یا منطقی آنها متمایز دانست. تاریخچه یکصدساله قیمت ها در وال استریت که در فصلی از این کتاب به عنوان نمونه ای برای معرفی ارائه شده است، نشان می دهد بسیاری از نوسان های وال استریت گاه بسیار شدیدتر، غیرمنطقی تر و نیز غیرقابل پیش بینی تر از بورس تهران است که سهام بسیار کمتر و حجم معاملات بسیار کمتری در آن جاری و ساری است.

بنیامین گراهام نویسنده این کتاب، یکی از نظریه پردازان بزرگ سرمایه گذاری در سال های جنگ جهانی دوم است که کتب بسیاری در زمینه سرمایه گذاری در بازار سرمایه از جمله کتاب مذکور دارد. نظریات گراهام در بازارهای سرمایه جهان همچنان کاربرد داشته و از آنها استفاده می شود.

مطالعه این کتاب به سرمایه گذار این امکان را می دهد که برخلاف برخی روندهای هیجانی برای خرید و فروش نیز عمل کند یعنی درعمل بتواند با مقدار زیادی از سهام، در حالی که همه بازار دچار پدیده رایج کشور ما یعنی صف نشینی در حدآخر قیمت ها است، مقابله و از این مساله به نفع خود بهره برداری کند. مصاحبه با مترجم کتاب نشان می دهد نامبرده به کمک روش های ارائه شده در این کتاب موفق شده است، زمینه مناسبی از سرمایه گذاری بیابد که او را از اغتشاش روانی دائمی سفته بازان بازار نجات داده و موفق کرده است که در بخشی از شرکت ها با حاشیه اطمینان مناسب سرمایه گذاری کند و سود مناسبی بیش از حتی بهره های بانکی بسازد. به عبارتی بر این اساس می توان برای سرمایه گذاری در بورس کشور، تسهیلات نیز دریافت کرد به شرطی که قیمت خرید در هیجانات فروش به حدی فروکش کند که حاشیه امنیت لازم را ایجاد کرده باشد.

فهرست مطالب :
پیش گفتار مترجم
پیش گفتار وارن بافت
فصل یکم : تفاوت سرمایه گذاری و سفته بازی ، نتایج مورد نظر سرمایه گذار هوشمند
فصل دوم : سرمایه گذار و تورم
فصل سوم : یکصد سال تاریخچه ی بازار سهام
فصل چهارم : سیاست گذاری عمومی سبد، سرمایه گذار تدافعی
فصل پنجم : سرمایه گذار تدافعی و سهام عادی
فصل ششم : سیاست گذاری سبد برای سرمایه گذار تحلیل گر، رهیافت منفی
فصل هفتم : سیاست گذاری سبد برای سرمایه گذار تحلیل گر، رهیافت مثبت
فصل هشتم : سرمایه گذار و نوسانات بازار
فصل نهم : تحلیل اوراق بهادار برای سرمایه گذار غیر متخصص ، رهیافت کلی
فصل دهم : نکاتی در مورد سود هر سهم
فصل یازدهم : مقایسه ای بین چهار شرکت بورس
فصل دوازدهم : انتخاب سهام برای سرمایه گذار تدافعی
فصل سیزدهم : انتخاب سهام برای سرمایه گذار تحلیل گر
فصل چهاردهم : سهام داران و مدیریت شرکت، سیاست تقسیم سود
فصل پانزدهم : حاشیه ی امنیت به عنوان مفهوم مرکزی سرمایه گذاری


اطلاعات کلی کتاب:
سرمایه گذار هوشمند
نوشته: بنیامین گراهام
ناشر: چالش
ترجمه: سعید سعادتیان
تعداد صفحات: 240

#معرفی کتاب #معرفی کتاب سرمایه گذار هوشمند #آنچه باید درباره کتاب سرمایه گذار هوشمند بدانید #معرفی آثار بنیامین گراهام #معرفی کتاب سرمایه گذاری در بورس

ارسال نظر برای «معرفی کتاب سرمایه گذار هوشمند نوشته بنیامین گراهام»