معرفی کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد نوشته یوناس یوناسن


معرفی کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد نوشته یوناس یوناسن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۹

تعداد بازدید : ۱۵۶

نویسنده : mjavad

یوناس یوناسُن در سال 1961 در جنوب سوئد به دنیا آمد. نوشتن را با روزنامه نگاری در چندین روزنامه سوئد آغاز کرد. بعد مشاور رسانه ای و تهیه کنندۀ تلویزیون شد. شرکت رسانه ای او بسیار موفق شد. بیست سال تمام شانزده ساعت در روز کار کرد. در 47 سالگی شخصیت رملن را در ذهن خویش ساخت و در خلال سال ها گاه صفحه ای از رمان را می نوشت تا بتواند با فشار عصبی خردکننده کنار بیاید. این فشار سرانجام او را بر آن داشت تا خسته و افسرده کار را رها کند. شرکتش را فروخت و همراه با پسر پنج ساله اش به نقطه ای دورافتاده در جزیرۀ گوتلاند سوئد نقل مکان کرد. حال می توانست تمام وقت به نوشتن اولین رمانش بپردازد.

یوناسُن رمان خود، مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد را کتابی توصیف کرده است که به نحوی هوشمندانه بسیار ابلهانه است و آلن، قهرمان رمانش، را منِ دیگر خود می بیند. بارها دست به دامن او شده تا از پنجره فرار کند و زندگی اش را از بیخ و بن تغییر بدهد.

مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد رمانی است سرراست و مفرح و شگفت انگیز و گاه حتی قهقهه آور که با هوشمندی و تخیلی غنی شخصیت اصلی اش را ناخواسته در میانه مهم ترین رخدادهای تاریخی قرار می دهد. آلن کارلسن سرحالِ سهل گیر و باری به هر جهت نمونه ای به یادماندنی به دست می دهد که هیچ وقت برای شروع دیر نیست.

این رمان در جهان با توفیقی چشمگیر رو به رو شده و با انتشار ترجمه های آن در ۳۵ کشور بیش از هشت میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. فیلمی نیز اخیراً بر اساس آن ساخته شده است. رمانِ یوناسن داستان نویسی اسکاندیناویایی را به جهتی مفرح تر و به دور از تیرگی و عبوسی قهرمانان معمول آثار ادبی این خطه سوق می دهد.

رمان دوم او دختری که پادشاه سوئد را نجات داد نام دارد.

در پشت جلد کتاب می خوانیم:

پیرمرد صدساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شدکتابی است به قلم یوناس یوناسون، که با سه ترجمه، شادی حامدی آزاد از انتشارات به نگار ، فرزانه طاهری از انتشارات نیلوفر در بهار 93 و جلال رضایی راد از انتشارات نشانه در سال97 در ایران منتشر شده است.

در سال 2009 در سوئد رمانی منتشر شد با تیتری عجیب و طولانی: پیرمرد صدساله ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد . نخستین رمان یوناس یوناسون، روزنامه نگار 49 ساله، ابتدا نه توجه زیادی برانگیخت و نه کسی برای آن موفقیتی بزرگ پیش بینی کرد، اما این رمان سال بعد پرفروش ترین کتاب سوئد شد و به زودی در سراسر جهان به یکی از محبوب ترین رمان ها بدل گشت.

در طول خواندن کتاب، ما داستان زندگی پیرمرد قهرمان داستان را هم مرور می کنیم و از ورای آن تاریخ قرن بیستم را البته به صورت طنز مرور می کنیم. در حقیقت نویسنده کتاب هر بار به بهانه ای قهرمان داستان را در یک رشته اتفاقات تصادفی درگیر می کند تا او با تعدادی از مهم ترین شخصیت های سیاسی سدهی بیستم دمخور شود: استالین، فرانکو، ترومن، چرچیل، مائو، کیم ایل سونگ و … از این طریق و با مرور خاطرات پیرمرد، ما البته به صورت طنز در بطن حوادثی مثل ساخت بمب اتم، جنگ های داخلی اسپانیا و انقلاب چین قرار می گیریم. نویسنده حتی، قهرمان داستان را در سال های دهه 1320 به ایران هم آورده است و باعث شده او توسط سازمان امنیت وقت دستگیر هم بشود.

در این میان، نه راوی و نه آدم های اثر، هیچکدام در پی ارائه تصویری درست و واقعی از زندگی و رخدادهای گذشته و حال نیستند: آن ها، واقعیت را در هم می شکنند، آن را به بازی می گیرند و از نو بنایش می کنند. این ویران کردن و دوباره ساختن، در سایه طنز رخ می دهد و طنز، رشته ای است که ماجراهای گذشته و حال را به هم پیوند می دهد و ماجرا را پیش می برد. نویسنده در این اثر همه چیز اعم از رخدادهای تاریخی، اندیشه، فلسفه، کتاب مقدس تا مظاهر روزمره زندگی را به طنز می گیرد و دنیایی می سازد که به گفته خودش به نحوی هوشمندانه، ابلهانه است.

فضای کلی کتاب : آلن کارلسن بعد از یک عمر زندگی پرحادثه، در خانه سالمندان زندگی می کند و منتظر شتری است که دیر یا زود دم در خانه اش می خوابد. اما وقتی صد ساله می شود و عده ای می خواهند با حضور شهردار و مطبوعات برایش جشن تولد بگیرند، او دمپایی به پا از پنجره در میرود. ماجرا از آنجا شروع میشود که آلن به سرش میزند چمدان مردی را بدزدد که بعداً معلوم میشود مجرمی سنگدل است!

آلن را میتوان فقط یک آدم خنده دار و شاید گیج! به حساب آورد چرا که دونکیشوت مآبانه از عواقب بزرگ کارها و تصمیم های خود، که اصلاً هم خنده دار نیست، بی خبر است. حالا چه این کارها، فاش کردن اسرار هسته ای، از سر مستی به یک فیزیکدان اهل شوروی باشد یا فراموش کردن اینکه یکی را، باز هم از سر مستی، سراسر شب در یخچالِ گوشت زندانی کرده.

نقد کتاب پیرمرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

ژانر کتاب پیرمرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد جدید است. معمولا کتاب هایی که تاکنون خوانده ایم در سبک های داستانی کلاسیک، پلیسی، تاریخی، طنز ک غیره بوده است اما یوناسون این کتاب را به صورت آمیزه ای از یک داستان پلیسی ، داستان طنز و داستان سیاسی خلق کرده است. نویسنده در این اثر همه چیز اعم از رخدادهای تاریخی، اندیشه، فلسفه، کتاب مقدس و مظاهر روزمره زندگی را به طنز می گیرد و دنیایی می سازد که به گفته خودش به نحوی هوشمندانه، ابلهانه است

ویژگی مهم کتاب پیرمرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد آن است که نوشته سر راست، خواندنی و مفرح نویسنده، این رمان منطقه اسکاندیناوی را به سمت و سویی دور از تیرگی و عبوسی قهرمانان معمول این خطه سوق می دهد. توفیق و شهرت رمان باعث شده تا فیلمسازان نیز به سراغ آن رفته و فیلمی با دستمایه قرار دادن مضمون این رمان روانه پرده سینما ها کنند.

اطلاعات کلی کتاب:

مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

نویسنده: یوناس یوناسن

مترجم : فرزانه طاهری

ناشر: نیلوفر تعدادصفحه:376

#معرفی کتاب #معرفی کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد #آنچه باید درباره کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد بدانید #معرفی رمان #معرفی آثار یوناس یوناسن

ارسال نظر برای «معرفی کتاب مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد نوشته یوناس یوناسن»