معرفی کتاب دختر شینا نوشته بهناز ضرابی زاده


معرفی کتاب دختر شینا نوشته بهناز ضرابی زاده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۲

تعداد بازدید : ۵۲۳

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

کتاب دختر شینا خاطرات زندگی قدم خیر محمدی کنعان، همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر به قلم بهناز ضرابی زاده است. دختری که طوری بار نیامده بود که اهل کار در خانه و به قولی زن زندگی باشد. اهل رفت و روب منزل باشد. که آشپزی کند و رخت بشوید و غذا بپزد. دختری که عزیز دردانه پدر و مادرش بود. کسی که تمام دختران روستایشان آرزو داشتند جای او دختر شینا و حاج آقا بودند. دختری که خود را خوشبخت ترین دختربچه دنیا می دانست...

این کتاب حکایتی از یک زندگی در پشت صحنه جنگ است؛ خاطرات زنی که در طول هشت سال ازدواجش با یکی از سرداران دفاع مقدس، با دشواری های دوری همسر و بزرگ کردن فرزندانش، کنار آمد و به تنهایی زندگی را اداره کرد، چهار دختر و یک پسر به دنیا آورد و همسرش فقط موقع به دنیا آمدن یکی شان در کنارش بود. «دختر شینا از معدود کتاب های خاطرات است که زندگی پرفراز و نشیب یک دختر جوان روستایی را در برابر چشمان ما به نمایش می گذارد، دختری که آن قدر می ایستد و می افتد و دوباره برمی خیزد تا جنگ را تحقیرکند.

مرتضی سرهنگی در مورد این کتاب می نویسد: چنین روایتی، روایتِ در مسیر و در مصیرِ انسانی است که مدام در پی شدن است و قدم در جاده رشد گذاشته است و تکامل.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

«... داشتم از پله های بلند و بسیاری که از ایوان آغاز می شد و به حیاط ختم می شد، پایین می آمدم که یک دفعه پسر جوانی روبه رویم ظاهر شد. جا خوردم. زبانم بند آمد. برای چند لحظه کوتاه نگاهمان به هم گره خورد. پسر سرش را پایین انداخت و سلام داد. صدای قلبم را می شنیدم که داشت از سینه ام خارج می زد. آن قدر هول شده بودم که نتوانستم جواب سلامش را بدهم. بدون سلام و خداحافظی دویدم توی حیاط و از آن جا هم یک نفس تا حیاط خانه خودمان دویدم. زن برادرم، خدیجه، داشت از چاه آب می کشید. من را که دید، دلو آب از دستش رها شد و به ته چاه افتاد. ترسیده بودم، گفت: «قدم! چی شده. چرا رنگت پریده؟! کمی ایستادم تا نفسم آرام شد. با او بسیار راحت و خودمانی بودم. او از همه زن برادرهایم به من نزدیک تر بود، ماجرا را برایش تعریف کردم. خندید و گفت: «فکر کردم عقرب تو را زده. پسر ندیده! .

«دختر شینا روایت زندگی یکی از آن هزاران زن صبوری است که حالا دیگر جایی میان ما ندارند. او تنها زن صبور جنگ نبود و زیادند آن هایی که هنوز صندوق خاطرات شان بسته مانده و کسی به فکرشان نیست. باید روایت آن ها و زندگی دختر شینا را برای دختران امروز گفت تا حقیقت عشق را در خانه هایی ساده و بی آلایش بجویند. بهتر باشد قدم خیر را دختر عشق بنامیم، کسی که جز زیبایی در سختی ها ندید. روحش شاد و یادش گرامی.

مشخصات کتاب:
دختر شینا : خاطرات قدم خیر محمدی کنعان همسر شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر
نویسنده : بهناز ضرابی زاده
ناشر : سوره مهر
تعداد صفحات: 224
سال نشر : 1392

#معرفی کتاب #معرفی کتاب دختر شینا #درباره کتاب دختر شینا خاطرات زندگی قدم خیر محمدی کنعان #معرفی آثار بهناز ضرابی‌زاده #انتشارات سوره مهر

نظرات کاربران

سلام علیکم،کتاب بسیار عالی و تاثیرگذاری است

خوب بود

ارسال نظر برای «معرفی کتاب دختر شینا نوشته بهناز ضرابی زاده»