معرفی کتاب وضعیت آخر نوشته توماس آنتونی هریس


معرفی کتاب وضعیت آخر نوشته توماس آنتونی هریس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۲

تعداد بازدید : ۱۱۶

نویسنده :
محمدجوادآقایی

هریس ( 1913)، روان پزشک برجسته امریکایی است.
شاید یکی از وجوه مهم و دلایل اقبال بسیار زیاد فارسی زبانان به کتاب وضعیت آخر ، مترجم آن یعنی اسماعیل فصیح ( 1388-1313)، نویسنده برجسته ایرانی و خالق رمان ماندگار ثریا در اغما باشد.
هریس در کتاب وضعیت آخر - که در زبان انگلیسی با عنوان من خوب هستم شما خوب هستید منتشر شده - بر این باور است که این کتاب برای یافتن پاسخ مردمانی است که می خواهند بدانند مغز و ذهن آدمی چگونه کار می کند و علت رفتارهای مختلف ما چیست.
وضعیت آخر شامل پژوهش ها و جست وجو های سی ساله علم پزشکی و دربرگیرنده همه مشاهده ها و تحقیقات نویسنده است که با روش تحلیل رفتار متقابل ، مسائل مختلف شخصی و اجتماعی را بررسی و به دقت تحلیل می کند.
به باور هریس تحلیل رفتار متقابل واقع بینانه است، زیرا بیمار را با این واقعیت مواجه می کند که صرف نظر از هر آنچه در گذشته اتفاق افتاده، او خود مسئول آنچه در آینده اتفاق می افتد، خواهد بود. علاوه بر این، اشخاص را قادر به تغییر می سازد تا بتوانند در خود نوعی کنترل شخصی و جهت یابی شخصی ایجاد کنند و همچنین به این واقعیت دست یابند که همواره آزادیِ حق انتخاب دارند.
مهم ترین جنبه موفقیت آمیز تحلیل رفتار متقابل این است که به بیماران وسیله ای می دهد تا خودشان بتوانند از آن در همه جا استفاده کنند.
هریس در کتاب وضعیت آخر روان و شخصیت هر فرد را به سه بخش تقسیم می کند: کودک، بالغ و والد.
والد یعنی مفهوم یاد داده شده زندگی، کودک یعنی مفهوم احساس شده زندگی و بالغ یعنی مفهوم فکرشده زندگی.
کودک و والد به صورت نوارهای ضبط شده در مغز ما از تجربیات واقعی، شامل رویدادهای خارجی (یعنی وقایع گذشته) و رویدادهای داخلی (یعنی احساسات ما) حفظ شده اند و عمده ترین آنها رویدادهایی هستند که طی پنج سال اول زندگی اتفاق افتاده اند. جنبه سومی نیز در هر فرد وجود دارد که از دو جنبه دیگر متفاوت است و بالغ نام دارد. از طریق بالغ است که انسان کوچک، کم کم می تواند فرق بین زندگی را آن گونه که به او یاد داده و نشان داده بودند (یعنی والد) و آن گونه که خودش احساس کرده است (یعنی کودک) و بالاخره آن گونه که خودش کشف و استنباط کرده است (یعنی بالغ) متوجه شود.
در بخشی از کتاب وضعیت آخر می خوانیم:
مردم همه خود را برای پیشبرد جامعه می آرایند، ولی هیچ کس پیش نمی رود...
این که بنشینیم و بگوییم گرفتاری داریم، دردی را دوا نمی کند. نکته اینجاست که بیشتر انرژی زندگی روزمره ما صرف تصمیم گیری می شود. بیماران اغلب می گویند: نمی توانم برای هیچ کاری تصمیم بگیرم. به من بگویید چه بکنم؟ همه اش می ترسم کاری که دارم می کنم یا تصمیمی که می خواهم بگیرم غلط باشد . یا در مواردی که خود را اصلا قادر به تصمیم گیری نمی بینند، می گویند: احساس می کنم دیگر دارم خل می شوم و عقلم را از دست می دهم... از خودم بدم می آید. انگار هیچ کار درستی از دستم بر نمی آید. زندگی ام شده یک مشت شکست و بدبختی.
اگرچه می توانیم بگوییم این حرفها مسائل روحی شخصی را ابراز می کند، به خوبی مشهود است که ریشه تمام اینها مسئله تصمیم گیری است. ماهیت ناآرام بلاتکلیفی، اغلب با این خواهش نامشخص اظهار می شود که یک کاری بکن هر چی فقط یک کاری بکن.

در توضیحات پشت جلد آمده است:

در سال های اخیر گزارش های زیادی درباره ی نارضایتی و بی طاقتی مردم از وضع روانپزشکی در همه جا بوده است، از مدت درمان که انگار تا ابدیت طول می کشد، از مخارج زیاد، از نتایج نامعلوم و از آن همه واژه های مبهم و اسرارآمیز. این نارضایتی و بی طاقتی نه تنها از طرف مردم بلکه از طرف روانپزشکان نیز ابراز شده است. این کتاب حاصل جست وجویی است در جهت یافتن جواب برای مردمی که همیشه سوال می کنند و می خواهند واقعا بدانند که مغز و فکر آدمی چگونه کار می کند و علت رفتارهای مختلف ما چیست؟ وضعیت آخر شامل همه ی پژوهش ها و جست وجو های سی ساله ی طبابت و دربرگیرنده ی همه ی مشاهدات و تحقیقات نویسنده است که با روش تحلیل رفتار متقابل مسائل مختلف شخصی و اجتماعی را بررسی و به دقت تحلیل می کند.

اطلاعات کلی کتاب :

وضعیت آخر
نویسنده: توماس آنتونی هریس
مترجم: اسماعیل فصیح
ناشر: فرهنگ نشر نو
تاریخ نشر:1397
تعداد صفحه: 344

#معرفی کتاب #معرفی آثار توماس آنتونی هریس #معرفی کتاب وضعیت آخر #آنچه باید درباره کتاب وضعیت آخر بدانید #معرفی کتاب روانشناسی

ارسال نظر برای «معرفی کتاب وضعیت آخر نوشته توماس آنتونی هریس»