معرفی کتاب بانوی پستچی اثر  سارا بلیک


معرفی کتاب بانوی پستچی اثر  سارا بلیک

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۰۲

تعداد بازدید : ۶۱۶

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

بانوي پستچي

بانوي پستچي روايت زندگي سه زن در دوران جنگ جهاني دوم در فاصله زماني پاييز 1940 تا تابستان 1941 است. داستان کتاب با روايت فرانکي بارد شروع مي شود؛ گزارشگر راديويي که با گزارش هايش، مردم آمريکا را با شرايط دشوار و تلخ آوارگان و پناهندگان اروپا آشنا مي کند.

رساندن يک نامه به دست صاحبش باعث آشنايي فرانکي با دو زن ديگر مي شود: آيريس رئيس اداره پست که عشق زندگي اش را در چهل سالگي پيدا مي کند و اِما، تازه عروسي که جنگ باعث دوري از شوهرش شده است.

بانوي پستچي داستان زناني است که جنگ بزرگترين ضربه را به آن ها زده است، داستان کساني است که گاه براي جبران اشتباه خود مسيري بدون بازگشت را انتخاب کرده اند، داستان آوارگان و پناهندگاني است که بالاترين درجه استيصال و نااميدي و شکست را تجربه کرده اند، داستان مردماني عادي که ترس از جنگ و حمله دشمن بر زندگي روزمره آن سايه انداخته است، داستان آدم هايي است که در لحظه حساس انتخاب يک تصميم گاه پا بر روي اعتقادات خود گذاشته و مرتکب خيانت شده اند.

سارا بليک نويسنده آمريکايي در بانوي پستچي در عين حال که پشت پرده جنگ جهاني دوم را به خواننده نشان مي دهد، داستان آدم هايي را بازگو مي کند که هر کدام به طريقي متفاوت از جنگ ضربه خورده اند. مطالعه اين کتاب براي همه کساني که به موضوع جنگ جهاني دوم علاقه دارند، مي تواند سودمند باشد.

در رمان بانوي پستچي ما با فرانکي همراه مي شويم و تصويرهاي وحشتناک جنگ را مي بينيم. تکان دهنده ترين قسمت هاي کتاب هم، به اعتقاد من، مربوط به بخش هايي است که فرانکي در آن حضور دارد. با داستان هايي که فرانکي از جنگ در راديو روايت مي کند با آوارگان و پناهنده هاي جنگي در سرتاسر اروپا همراه مي شويم، با آيريس همراه مي شويم و مي بينيم در آن سال ها چقدر نامه ها مي توانستند زندگي را تغيير دهند، مي بينيم که يک اداره ي پست مي تواند جايگاه رازها و اميدها باشد، مي بينيم که پنهان کردن يک نامه چقدر مي تواند در زندگي آدم ها تاثير داشته باشد. و با ويل و اِما همراه مي شويم، با عشق آن ها و با عذاب وجدان ويل که به عنوان پزشک به لندن مي رود و اِماي باردار را به بانوي پستچي شهر مي سپارد.

دکتر ويل که معتقد بود نمي توان جلوي اتفاقي را که قرار است بيفتد گرفت و در اوج بمباران هاي لندن، در صورت و حرکت هر زني که مي ديد، دنبال اِما مي گشت. و به اين ترتيب در کتاب بانوي پستچي زندگي اين سه زن که به هم گره مي خورد.

سارا بليک خود در متني که انتهاي اين رمان منتشر کرده است درباره انگيزه اش از نگارش اين رمان آورده است : وقتي آن روز صبح در بهار 2001 روزنامه را باز کردم و چشمم به عکس به يادماندني پدر و پسر فلسطيني افتاد که بين جنگجوهاي اسرائيلي و فلسطيني و پشت بشکه اي گير افتاده و پسر در حالي که پدرش سعي در محافظت از او داشت، تير مي خورد و روي پاي پدر جان مي دهد. عکاس در واقع درست در لحظه قبل از تير خوردن و کشته شدن پسر را شکار کرده است و اين حقيقت که من در حالي که در شيکاگو نشسته ام و صبحانه مي خورم و پسر خودم کنارم نشسته و مجلات فکاهي مخصوص کودکان را مي خواند- مي توانستم آخرين لحظه زندگي آن پسر را ببينم، غير قابل تحمل بود. دلم مي خواست به گونه اي بتوانم درباره اين مسئله بنويسم. اين جنبه جنگ و حوادث وحشتناک آن و اينکه ما چطور با اين حقيقت کنار مي آييم که جنگ ها همين الان، حتي الان که من دارم اين کلمات را مي نويسم و الان که شما داريد آن را مي خوانيد، در حال وقوع هستند. ما اين هم زماني را چگونه تصور مي کنيم؟

جملاتي از متن رمان بانوي پستچي

اِما فکر کرد، در زندگي هر کس حقيقتي مرکزي وجود دارد که مثل ساقه مي ماند و حقايق ديگر شاخه هاي آن هستند. حقيقت مرکزي زندگي اِما اين بود که او در اين دنيا تنهاي تنها بود؛ تا اينکه با ويل آشنا شد.

براي اولين بار در زندگي اش خطر زندگي با وسايل ديگران را احساس کرد. اينکه چگونه اگر مراقب نباشد، مي توانند او را به راحتي از يادها پاک کنند. بغضي ته گلويش را گرفته بود، دليلش گزارش مربوط به آن پسربچه بود. خم شد تا سيگارش را از روي ميز بردارد. آن گزارش او را به ياد دوران کودکي اش انداخته بود، فقط همين. سيگارش را روشن کرد و پکي عميق و طولاني بر آن زد.

ديروز غروب، دوباره متوجه شدم که در کنار پياده رو روي شکمم دراز کشيده ام. لحظه ي بعد از اصابت يک بمب بود. هيچ چيز در نزديکي من خراب نشده بود، ولي صداي انفجار کرکننده بود و هميشه مرحله ي بعدي، سه يا چهار ثانيه اي است که بدن تان به قدري ميلرزد که نمي توانيد سرپا بايستيد. بعد از مدت کوتاهي، خودم را روي زمين فشار دادم و به زور بلند شدم، اول روي زانو ها و بعد روي پاها.

دو هفته طول مي کشيد تا نامه ها از اقيانوس اطلس عبور کنند و به مقصد برسند. با اينکه از روزي که دکتر رفته بود، هر روز نامه اي به آن صندوق رسيده بود، آيريس از بعدازظهري مي ترسيد که آن صندوق خالي باشد.

مشخصات کتاب
- نويسنده: سارا بليک
- ترجمه: سحر جراحي
- انتشازات: کتاب کوله پشتي
- تعداد صفحات: 376

#معرفی کتاب #معرفی کتاب بانوی پستچی #روایت زندگی زنان در دوران جنگ جهانی دوم #معرفی سارا بلیک #معرفی اثار سارا بلیک

ارسال نظر برای «معرفی کتاب بانوی پستچی اثر  سارا بلیک»