معرفی کتاب جهان بدون فقر نوشته دکتر محمد یونس


معرفی کتاب جهان بدون فقر نوشته دکتر محمد یونس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۰

تعداد بازدید : ۲۰۸

نویسنده : yarketab

این کتاب رمز موفقیت یکی از بزرگترین فعالان اجتماعی در مبارزه با فقر می باشد. دکتر محمد یونس، دکترای رشته اقتصاد از کشور آمریکا، در این کتاب تمام جزئیات موفقیت خود را در ایجاد بانک گرامین برای مبارزه با فقر در کشورش بنگلادش شرح می دهد. بانک گرامین با ایده پرداخت وام های کوچک به خانواده ها و زنان فقیر برای گذراندن زندگی شان تشکیل شده و به موفقیت های چشمگیری دست یافته است تا اینکه امروزه پس از گذشت سه دهه، مبحث وام های خرد به یکی از مباحث مهم ادبیات توسعه تبدیل شده است.

یونس به خاطر فعالیت هایش در راستای مبارزه با فقر جایزه صلح نوبل سال 2006 را از آن خود کرد چرا که وی نیز همانند بسیاری دیگر معتقد است که تا فقر هست، صلح در دنیا حکم فرما نخواهد شد.

درباره ی دکتر محمد یونس

محمد یونس فرزند سوم یک خانواده یازده نفره است. وی که در یکی از روستاهای بنگلادش متولد شد، پس از اتمام مقطع دبیرستان، وارد دانشکده اقتصاد دانشگاه داکا می شود و لیسانس و فوق لیسانس خود را از این دانشگاه اخذ می کند. یونس در سال ۱۹۶۵ با بورسیه تحصیلی برای اخذ دکترا در رشته اقتصاد به آمریکا می رود و پس از اتمام تحصیل و چند سال تدریس در دانشگاه های آمریکا به کشورش بنگلادش باز می گردد و مشغول به تدریس اقتصاد در دانشگاه چیتاگونگ می شود.

در این مقطع زمانیست که یونس به مشکلات عمیق جامعه روستایی و فقیر بنگلادش پی برده و به این نتیجه می رسد که تدریس تئوری های اقتصاد در دانشگاه به شرایط مردم فقیر کمک بزرگی نخواهد کرد و تصمیم می گیرد راه حلی عملی برای معضل فقر بیاندیشد. وی با ایده پرداخت وام های کوچک به زنان فقیر برای راه انداختن چرخه زندگیشان شروع کرد و کم کم توانست کمک شایانی به زندگی فقرا و اقتصاد بنگلادش بکند.

کتاب جهان بدون فقر

دکتر محمد یونس در این کتاب به بیان جزئیات راه اندازی بانک گرامین می پردازد و از تجربه اش در مورد فقر زدایی می نویسد. مطمئنا مطالعه این کتاب دیدی نو در شما برای مواجه شدن با مسائل ایجاد خواهد کرد و شما را با طرز فکر یک کارآفرین بزرگ آشنا خواهد نمود.

این کتاب توسط جمعی از علاقه مندان در مدرسه پرتو به فارسی ترجمه شده است که می توانید از لینک زیر آن را دانلود نمایید.

برای دانلود ترجمه فارسی کتاب جهان بدون فقر اینجا کلیک کنید

مشاهده مسابقه کتابخوانی مرتبط با کتاب جهان بدون فقر اینجا کلیک کنید

#معرفی کتاب #معرفی کتاب جهان بدون فقر #معرفی نویسنده #معرفی نویسنده دکتر محمد یونس

نظرات کاربران

سلام عالی بود

ارسال نظر برای «معرفی کتاب جهان بدون فقر نوشته دکتر محمد یونس»