معرفی کتاب چای نعنا نوشته منصور ضابطیان


معرفی کتاب چای نعنا نوشته منصور ضابطیان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۰

تعداد بازدید : ۵۲۱

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

سفرنامه منصور ضابطیان به مراکش با عنوان چایِ نعنا توسط نشر مثلث به چاپ رسیده است.منصور ضابطیان در ادامه سلسله سفرنامه های خود و پس از کتاب های مارک و پلو،مارک دوپلو،برگ اضافی و سباستین این بار به سراغ قاره ی سحرآمیز آفریقا رفته و از کشور مراکش یک سفرنامه گزارش/تصویر تهیه کرده است.ضابطیان در مورد این سفر و انگیزه های رفتن به مراکش می گوید: مراکش دروازه ی آفریقاست و نزدیک ترین کشور آفریقایی به اروپا.مراکش زمانی مرا وسوسه کرد که در جنوب اسپانیا فیلم می ساختم و وقتی در کوچه پس کوچه های گرانادا قدم می زدم،احساسی از خویشاوندی با مردم آن منطقه داشتم.ایرانی ها مراکش را چندان نمی شناسند.

در همه ی این سال ها مراکش جزو کشورهایی بوده که ایرانی ها کمتر به آنجا رفت و آمد داشته اند.حتی تا همین چند سال پیش هم ویزایی برای رفت و آمد صادر نمی شد.ریشه ی اختلاف ها شاید به سال های اول انقلاب برگردد.زمانی که ملک حسن،پادشاه مراکش،محمدرضا پهلوی را پس از سقوطش در تهران در رباط پناه داد.از همان موقع بود که ملک حسن هم مثل ملک حسین،پادشاه اردن و انور سادات،رییس جمهور مصر رفت توی لیست سیاه و 35 سال طول کشید تا فراموشیِ تاریخ به داد برقراری ارتباط مجدد بین مردم دو کشور برسد.

منصور ضابطیان می گوید: اینکه چرا نام کتاب را چای نعنا گذاشته ام به این علت است که چای نعنا نوشیدنی رایج و معروف مراکشی هاست و همیشه با چای نعنا از همه پذیرایی می کنند ، در قهوه خانه ها و کافه حتما چای نعنا سرو می شود ، نوشیدنی مفید و خوشمزه که من بعنوان اسم کتاب از آن استفاده کرده ام .

بخش هایی از متن کتاب چای نعنا:

حالا که مدتى بعد از سفر، شروع کرده ام به نوشتن کتاب، دارم در ذهنم مرور مى کنم که نخستین صحنه اى که در آنجا مرا شگفت زده کرد چه بود. عکس ها و یادداشت ها و ویدیوها را مرور مى کنم و میرسم به غروب اولین روز که یونس مرا به مدینا برد. مدینا بخش قدیمى شهر است. تقریبا همه ى شهرهاى مراکش، چنین بخشى دارند؛ جایى شبیه یک بازار قدیمى، با کوچه پس کوچه هاى تودرتو که شهر به شهر وسعتش فرق مى کند. وقتى در مدینا هستید تنها به یک مکان جغرافیایى دیگر پا نمى گذارید، انگار پرتاب مى شوید به یک زمان تاریخى دیگر که از امروز سال ها دور است.

حال غریبى ست که چشمت به غروب آفتاب باشد و به سکه ى نارنجى خورشید که در قلک دریا فرو مى رود و گوشت به صداى موذن مسجد باشد که الله اکبرش را سر مى دهد. شک ندارم این فضا حال هر آدمى را با هر سطحى از اعتقاد مذهبى دگرگون مى کند از بس همه چیز یک جور دیگر است.

مشخصات کتاب: عنوان: چای نعنا موضوع: سفرنامه عکس مراکش نویسنده: منصور ضابطیان ناشر: مثلث سال انتشار: ۱۳۹۶

#معرفی کتاب #معرفی کتاب چای نعنا #معرفی نویسنده منصور ضابطیان #معرفی کتاب منصور ضابطیان

نظرات کاربران

سلام عالی بود

من هم این کتاب و همچنین کتاب های مارک و پلو و مارک دوپلو رو خوندم. فوق العاده جذاب، صمیمی و خودمونی نوشته شدن و گاهی تشبیه های جالبی توشون پیدا میشه که آدمو به خنده میندازن. مثلا یه جا میگه با صدایی جواب دادم که شبیه ترکیب صدای داریوش و ابی تو ترانه نون پنیر سبزی بود. خلاصه که هم آدم از تجربیاتش استفاده می کنه و هم طنز خاص خودشو داره.

ارسال نظر برای «معرفی کتاب چای نعنا نوشته منصور ضابطیان»