معرفی کتاب رویای نیمه شب


معرفی کتاب رویای نیمه شب

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۶

تعداد بازدید : ۶۷۵

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

رمان فاخر رویای نیمه شب اثر حجت الاسلام مظفر سالاری از معدود آثار هنریست که در موضوع وحدت بین مسلمین با قلمی شیوا، شیرین و روان و با داستان پردازی بسیار عالی وارد شده است و منشاء تمام اختلافات را در بین فرق اسلامی بیان نموده است .

از ویژگی های خوب این رمان این است که مایه اصلی آن واقعی بوده و در جلد دوم کتاب شریف عبقری الحسان صفحه ۱۹۲ نقل گردیده و نویسنده با پردازش آن، اثری فوق العاده را خلق نموده است. همین امر باعث گردیده تا خواننده با اطمینان قلبی و اعتماد به کتب معتبر اقدام به خوانش داستان نماید، که این تاثیر گذاری آن را دو چندان می نماید .

رویای نیمه شب، ترسیم شیوه معاشرت و همزیستی مسالمت آمیز مردمی است که معتقد به دو مکتب متفاوت می باشند، اما در زیر چتر مشترکات اعتقادی خود چون خدا، قبله، کتاب و پیامبر با صمیمیت و دوستی به مراوده بایکدیگر می پردازند. مردم این شهر اگرچه در بعضی از مؤلفه های اعتقادی با هم اختلاف دارند اما به خانه های یکدیگر میروند و مقدسات یکدیگر را محترم می شمارند؛ سر سفره یکدیگر می نشینند و یکدیگر را اگر چه از دو مذهب مختلف امین هم می دانند. آنها در این فضای مسالمت آمیز در مخاطراتی که توسط حکومت های ناصبی و تکفیری برایشان به وجود می آورد به یاری هم می شتابند و در این بستر چون حق را ببینند و بشناسند به آن گرایش پیدا می کنند.

دو کارکتر اصلی این داستان عبارتند از هاشم نوه ابو نعیم زرگر، تاجر بزرگ جواهرات در حله که سنی مذهب است و عاشق ریحانه ،دختر شخصیت دوم داستان یعنی ابو راجح حمامی که از شیعیان مخلص و دانای اهل بیت(علیهم السلام) است می شود؛ اما به خاطر اختلاف مذهب جرأت ابراز عشق خود را ندارد؛ او می داند به خاطر شکافی که مذهب بین او و معشوقه اش به وجود آورده است هرگز امکان رسیدن به ریحانه برایش وجود ندارد و از دو طرف با مخالف مواجه خواهد شد.

در این بین حاکم حله که شخصی ناصبی است، سعی می کند با سرکوب شیعیان و ایجاد نفرت در بین طوائف سنی و شیعه نسبت به یکدیگر، جایگاه خود را محکم نماید؛ اما سعه صدر مردم حله تا حد زیادی از این فتنه جلو گیری می نماید. تا آنکه در سیر دستگیری شیعیان نوبت به ابو راجح حمامی می رسد و بعد از اتفاقاتی که می افتد ابو راجح در یک قدمی مرگ نجات یافته اما به خاطر شدت جراحات امیدی به زنده ماند او نمی رود؛ در این زمان اصلی ترین اتفاق داستان یعنی تشرف ابو راجح حمامی به محضر امام زمان(عج) است رخ می دهد. تشرفی که باعث دگر گونی اعتقادی در حله شده و باعث میگردد تا مردم با دیدن کرامتی شگفت انگیز از امام غایب شیعیان به سمت مکتب تشیع گرایش پیدا نمایند.

بدیهی است که این اتفاق فقط در بستر زندگی مسالمت آمیز و در فضای به دور از جدل خواهد افتاد و الا در فضای متشنج و در زمانی که افراد به توهین به مقدسات و تکفیر یکدیگر روی آورده اند حتی اگر معجزه هم آورده شود بی اثر خواهد بود .

نقل کرده اند که یکی از علمای نجف با عالمی از اهل سنت در حال مناظره در خصوص امام زمان(عج) بودند. عالم شیعی به عالم سنی می گوید اگر امام زمان(عج) را به تو نشان دهم می پذیری؟ عالم سنی می گوید اگر امام زمانتان را به من نشان دهی چشمانم را به جرم دیدن او از کاسه بیرون می آورم! این بدان معناست که در فضای غبار آلود جدل و تکفیر هیچ ثمری به دست نخواهد آمد. اما در بستر تعایش و تعامل حق جلوه نموده و انسان های سلیم النفس آن را خواهند پذیرفت.

نویسنده با قلمی بلیغ و رسا که بر خواسته از روح هنر متعهد است به خوبی این نکته را ترسیم می کند که مسلمین با هر اعتقاد و مذهبی که باشند، حقیقتا نقش اصلی در تفرقه بین مذاهب ندارند و این حاکمان دنیا طلب هستند که به خاطر منافع خود دست به ایجاد شکاف و تفرقه در میان امت واحده اسلامی می زنند .

#معرفی_کتاب #کتاب_رویای_نیمه_شب #معرفی_حجت_الاسلام_مظفر_سالاری #معرفی_کتاب_با_موضوع_وحدت_بین_مسلمین

#معرفی کتاب #کتاب رویای نیمه شب #معرفی حجت الاسلام مظفر سالاری #معرفی کتاب با موضوع وحدت بین مسلمین

نظرات کاربران

این کتاب یک رمان بسیار زیبا و تاریخی با موضوع وحدت مسلمین و مهدویت است...

برای من جالب نبود

ارسال نظر برای «معرفی کتاب رویای نیمه شب»