معرفی کتاب اتحادیه ابلهان نوشته‌ی جان کندی تول


معرفی کتاب اتحادیه ابلهان نوشته‌ی جان کندی تول

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۶

تعداد بازدید: ۱۱۷۳

ثبت کننده: ترنم یار مهربان خاوران

«وقتی نابغه ای حقیقی در دنیا پیدا می شود می توانید او را از این نشانه بشناسید: تمام ابلهان علیهش متحد می شوند.»

کتاب اتحادیه ابلهان یکی از مشهور ترین و پرفروش ترین کتابهای داستانی در آمریکاست. جان کندی تول در این کتاب به نقد مخاطرات اجتماعی و رفتارهای فردی می پردازد. رمان اتحادیه ابلهان در سال 1980 میلادی و 11 سال پس از خودکشی نویسنده منتشر شد و توانست جایزه ادبی پولیتزر را در نبود نویسنده اش از آنِ خود کند. کندی تول تنها 32 سال عمر کرد. او در سال 1937 در نیواورلئان به دنیا آمد، در 17 سالگی بورسه دانشگاه تولن شد و در 22 سالگی به مقام استادی کال هان تر نیویورک رسید، او جوان ترین استادی بود که در این کالج ادبیات انگلیسی، تدریس کرده بود. او در سال 1959 زمانی که برای خدمت سربازی به پورتوریکو رفته بود، ماشین تحریر دوستش را قرض گرفت و نوشتن رمان اتحادیه ابلهان را شروع کرد. پس از بازگشت به آمریکا، او رمان را بار ها برای ناشران گوناگون فرستاد، اما هیچ یک حاضر به چاپ آن نشدند. سرانجام نویسنده آنقدر برای انتشار این اثر به این در و آن در زد و جواب منفی شنید که در غم این ناکامی بزرگ در 32 سالگی خودکشی کرد و به زندگی خود خاتمه داد. مادرش یازده سال در پی انتشار این اثر بود تا سرانجام دانشگاه لوییزیانا کتاب را منتشر کرد. کتاب به محض انتشار غوغایی به پا کرد و همان سال (1981) جایزه پولیتزر را ربود و پس از آن تبدیل به رمان پرفروش آمریکا شد. اتحادیهٔ ابلهان در حقیقت ناشرانی بودند که با نپذیرفتن کتاب، دنیا را از آثاربعدی، یکی از بااستعداد ترین نویسندگان ادبیات محروم کردند.

داستان انتشار اتحادیه ی ابلهان نوشته ی جان کندی تول داستان غریبی است. جان کندی کتاب را در سی سالگی نوشت و بعد از اینکه هیچ ناشری زیر بار چاپ آن نرفت به زندگی خود پایان داد. مادرش یازده سال تلاش کرد تا بالاخره دانشگاه لوییزیانا راضی به انتشار کتاب شد. کتاب به محض انتشار غوغا به پا کرد و همان سال - 1981 - جایزه پولیتزر را ربود. شاید بتوان محبوبیت کتاب را با ناطور دشت سلینجر مقایسه کرد.

ایگنیشس جی رایلی، قهرمان داستان، یک متخصص قرون وسطا است که تمام دنیا را از دریچه ی کتاب تسلای فلسفه ی بوئتیوس، فیلسوف قرون وسطایی، می بیند. تمام زندگی اش فلسفه بافی است و انزجار از جامعه ی آمریکا. او که یک دن کیشوت امروزی است، وادار می شود از خلوت خود بیرون بیاید و با جامعه ای که از آن متنفر است روبه رو شود و به شیوه ی دیوانه وار خود با آن بستیزد. بسیاری از منتقدان، اتحادیه ابلهان را بزرگ ترین رمان کمدی قرن می دانند.

براساس نظرسنجی مجله تایم از نویسندگان آمریکایی در سال 2005، رمان اتحادیه ابلهان یکی از کتاب های برتر ادبی امریکا در 25 سال اخیر است و در کنار آثار نویسندگان برجسته ای مثل تونی موریسون، جان آپدایک، کورمک مک کارتی و فیلیپ راث قرار دارد.

اتحادیه ابلهان درحقیقت داستان در هم تنیده حماقت های انسانی است که جان کندی تول آن را در قالب طنزی سیاه نوشته است. شخصیت اصلی کتاب اتحادیه ابلهان، یک جوان چاق، بیمار و در عین حال آرمانگرا و تحصیل کرده فوق العاده باسواد است که در رشته ادبیات قرون وسطی تحصیلات خود را تمام کرده است. او کاری به جز خوردن و خوابیدن و نوشتن اراجیفی که تصور می کند دنیا را تغییر می دهد ، ندارد . در این مسیر او تنها یک یاور دارد : دختری که زمانی هم دانشگاهی اش بوده و عقایدی به رادیکالی او دارد ، این دختر در پی نجات ایگنیشس برمی آید و نامه های این دو به هم خواندنی هستند.

قسمت های جالب کتاب:

«نه، من با گربه بازی نمی کردم . من فقط گربه رو برداشتم تا کمی نازونوازشش کنم. گربۀ گل باقالی بسیار ملوسی بود . بهش یک هات داگ تعارف کردم ولی از خوردنش امتناع کرد . حیوانی بود باسلیقه و نجیب»

«وقتی نابغه ای در دنیا پیدا می شود می توانید او را از این نشانه بشناسید؛ تمام ابلهان علیه اش متحد می شوند.» (جانتن سویفت - مقدمه کتاب)

«ایگنیشس به عنوان متخصص فرهنگ و هنر قرون وسطا به روتا فورتانا اعتقاد داشت، یکی از آن مفاهیم اصلی کتاب تسلای فلسفه، اثری فلسفی که تفکر قرون وسطا بر پایه ی آن بنا شده بود.»

«می شود گفت من همیشه با نژاد سیاه احساس خویشاوندی داشته ام چون موقعیت شان درست شبیه من است؛ هردوی ما در جامعه امریکا غیر خودی هستیم، هرچند که تبعید من خود خواسته است.»

«چیزی نگذشت که رفتار وحشیانه ی میرنا تمام حضار ضیافت را فراری داد و ما با قهوه ای سرد و کلمات داغ تنها ماندیم.»

«عالی نیست؟ من دو کلاس بیشتر سواد ندارم. ننه م بیرون رخت چرکای ملت رو می شست و کسی هم راجع به مدرسه حرف نمی زد. تمام وقت تو خیابون لاستیک قل می دادم. من قل می دادم، ننه هه می شست و هیشکی هیچی یاد نمی گرفت.»

«پس کارِ آن انگل رسوای قرطاس اداری بود. شبیه بازوی بوروکراسی بود. همیشه کارمندان دولت رو از فضای تهی یی می شه شناخت که بیشتر آدم ها با چیزی به اسم صورت پرش کردند.»

«در هنگام بیهوشی این ها مشغول لوده بازی با تن من بودن؟ دست کم لطف می کردی و جلوشونو می گرفتی. خدا می دونه دست این هرزه های به اصطلاح پزشک تا کجاها نرفته. ممکنه چند لحظه از اینجا بیرون بری تا خودم رو بررسی کنم ببینم آیا با من با بی احتیاطی رفتار شده یا نه؟...»

اطلاعات کتاب:
کتاب اتحادیه ی ابلهان
نویسنده: جان کندی تول
ترجمه: پیمان خاکسار
انتشارات: چشمه
تعداد صفحات: 467

#معرفی کتاب #معرفی کتاب اتحادیه ابلهان #معرفی کتاب های جان کندی تول #معرفی نویسندگان برتر جهان #کتاب های ترجمه شده پیمان خاکسار #انتشارات چشمه
می پسندم (۸) نمی پسندم (۰)

نظرات کاربران

سلام عالی بود
۵۰

ارسال نظر برای «معرفی کتاب اتحادیه ابلهان نوشته‌ی جان کندی تول»