معرفی کتاب در کافه جوانی گم شده نوشته پاتریک مودیانو


معرفی کتاب در کافه جوانی گم شده نوشته پاتریک مودیانو

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۱

تعداد بازدید : ۴۵۸

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

در کافه جوانی گم شده عنوان رمان دیگری از نویسنده معاصر و شهیر فرانسوی پاتریک مودیانو است، این کتاب در سال ۲۰۰۷ در فرانسه منتشر شد. این کتاب توسط زنده یاد ساسان تبسمی ترجمه شده است و نشر افق آن را در سال ۱۳۹۲ منتشر کرده است. ساختار کتاب در کافه جوانی گم شده از همان سبک و سیاق مورد علاقه یمودیانو پیروی می کند و فضا همان فضای همیشگی رمان های اوست. کند و کاو در میان خاطرات گذشته، جوانانی که در حال گذار به بزرگسالی هستند، جست و جوی هویت، هویت های ساختگی و داستان های گنگ و نیمه تمام.

شخصیت مرکزی در کتاب در کافه جوانی گم شده زن جوانی است که او را لوکی صدا می زنند، لوکی نام واقعی او نیست و نامی است که یکی از مشتریان ثابت در کافه کنده برای او برمی گزیند. کافه کنده در آن زمان پاتوق حلقه ای از جوانان است که به طور دائم به آنجا سر می زنند و وقت می گذرانند. لوکی ناگهان یکی از آنها می شود اما کسی چیزی درباره ی او و گذشته اش نمی داند. در کافه جوانی گم شده در چهار بخش روایت می شود و راوی هر یکی از این بخش ها متفاوت هستند. صحبت های آنها پیرامون مسائلی راجع به خودشان، زندگی آن روزها، کافه کنده و بیشتر لوکی است.

اولین راوی یک دانشجو از مشتریان کافه کنده است که راز دانشجوی مدرسه عالی معادن بودن را از دیگران پنهان می کند. او راجع به حضور لوکی در کافه کنده حرف می زند و اینکه چطور یکی دیگر از مشتریان دفتری داشت که ورود همه ی مشتریان را با تاریخ دقیق یادداشت می کرد. دومین راوی کاراگاهی به نام کسله است که توسط شوهر لوکی مأمور یافتن او شده است، این طور که مشخص می شود لوکی از یک تاریخ به بعد به خانه برنگشته است و هیچ اطلاعاتی از او در دست نیست. کسله رد او را در کافه کنده می یابد. سومین راوی خود لوکی یا ژاکلین دولانک است که راجع به آنچه بر او گذشته اطلاعات گنگی را بازگو می کند و چهارمین راوی شخصی به نام رولان است که البته رولان نام واقعی او نیست، او این نکته را فاش می کند که به لوکی علاقمند بوده و زمان زیادی را با هم به پرسه زدن در خیابان ها، هتل ها و کافه های پاریس می گذراندند.

لوکی به طور قطع به دنبال فرار کردن یا پاک کردن گذشته ی خود است، فرار از خانه زمانی که دختری نوجوان بود، ازدواج با مردی که چهارده سال از خودش بزرگتر است، روی آوردن به مواد مخدر، ترک خانه و پرسه زدن با جوانی که مانند خودش بی هدف است هیچ کدام برای او راه مناسبی به نظر نمی رسند.

#معرفی کتاب در کافه جوانی گم شده نوشته پاتریک مودیانو

ارسال نظر برای «معرفی کتاب در کافه جوانی گم شده نوشته پاتریک مودیانو»