کتاب شازده حمام جلد اول و دوم اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی انتشارات گوتنبرگ


کتاب شازده حمام جلد اول و دوم اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی انتشارات گوتنبرگ

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۸

تعداد بازدید: ۱۰۳

ثبت کننده: امیرمحمد جعفری

«بالاخره، پس از آن که من (به اصطلاحِ دلاک، شازده) در خزینه بازی می کردم، یک دلاک می آمد و «شازده» را از خزینه بیرون می آورد و خیلی ملایم کیسه می کشید و لیف می زد و می شست و به آمیرزا احمد می گفت که «شازده» آماده است. دلاک «شازده» را با لُنگ خشک می کرد و بغل می کرد و همراه آمیرزا احمد به سرِ حمام می برد و او را در غرفهٔ پهلوی آمیرزا می گذاشت. «شازده» را لباس می پوشاندند و با پدرش عازم خانه می کردند. بعد، کارگری لباس های «شازده» را به خانه می آورد. من در عالم بچگی در قالب شازده فرو می رفتم، شازده کوچولویی که همهٔ کیف و لذتش، ادرارکردن در خزینهٔ حمام بود.»

«شازده حمام» عنوان کتابی چهار جلدی، نوشتهٔ محمدحسین پاپلی یزدی است که خاطراتِ کودکیش را در یزدِ دههٔ ۳۰ و ۴۰ روایت می کند. این روایت ها، نمونهٔ تاریخچهٔ شفاهی یزد هستند که با لحنی شیرین بسیاری از باورها و خرافات و تجربیات مردمان گذشته را بیان کرده اند. جلد اول و دوم این کتاب، به گونه ای، اعتراضِ پنهانِ نویسنده به شرایط اقتصادی و فقرِ مردمانی است که در حسرت زندگی متوسط، روزگارشان می گذرد؛ اعتراضی که با لحنی شیرین بارها هم در متن کتاب نمود پیدا کرده است: «چهره و قیافهٔ این دو دختر، به عنوان سمبلِ مهاجرتِ بی رویه در ذهن من خواهد ماند؛ اما راستی اگر این دو دختر که از فقر به خودفروشی افتاده اند، در روستاهایشان می ماندند، چه می شدند؟ مردم از ترسِ مرگ، از روستاهایشان فرار می کنند تا در شهر دچار فقر و رسوایی شوند.»

نگارنده در مقدمهٔ جلد دوم دربارهٔ کتاب می نویسد: «باید توجه داشت که این، کتابِ خاطرات است؛ یعنی یک کتاب تحقیقی، تاریخی، جغرافیایی یا مردم شناسی و جامعه شناسی و... نیست؛ فقط خاطرات است.» هرچه باشد، خاطراتی است که خواننده را تا جلد آخر همراه خود می کند.

  • قطع : وزیری

  • تعداد صفحات : 636 صفحه

  • نوع جلد : سلفون

  • نویسنده/نویسندگان : دکتر محمد حسین پاپلی یزدی

  • ناشر : انتشارات گوتنبرگ

  • مناسب برای : بزرگسالان

#معرفی کتاب شازده حمام جلد اول و دوم اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی انتشارات گوتنبرگ #دانلود کتاب شازده حمام جلد اول و دوم اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی انتشارات گوتنبرگ #معرفی کتاب #فایل صوتی کتاب شازده حمام جلد اول و دوم اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی انتشارات گوتنبرگ #نسخه الکترونیکی کتاب شازده حمام جلد اول و دوم اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی انتشارات گوتنبرگ
می پسندم (۰) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «کتاب شازده حمام جلد اول و دوم اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی انتشارات گوتنبرگ»