کتاب 1984 اثر جورج اورول نشر شاهدخت پاییز


کتاب 1984 اثر جورج اورول نشر شاهدخت پاییز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۶

تعداد بازدید: ۲۴۳

ثبت کننده: امیرمحمد جعفری

رمان ۱۹۸۴ (یا هزار و نهصد و هشتاد و چهار) نوشته جورج اورول است. وی این کتاب را تقریبا چهار سال بعد از رمان مشهور قلعه ی حیوانات نوشته است. جورج اورول در این کتاب حکومتی تمامیت خواه را به تصویر می کشد که بر تمام جنبه های زندگی مردم جامعه اش، نظارت و کنترلی همه جانبه دارد. من این کتاب را با ترجمه ی سیروس نورآبادی و محسن موحدی زاد.

خلاصه رمان ۱۹۸۴ اثر جورج اورول

در رمان ۱۹۸۴ دنیا شامل سه کشور بزرگ اقیانوسیه، اوراسیا و ایستاسیا است. وینستون اسمیت شخصیت اصلی داستان است که در شهر لندن (در کشور اقیانوسیه) زندگی می کند. نظام سیاسی این کشور بدین گونه است که در راس قدرت رهبر آن، یعنی «برادر بزرگ» قرار دارد، سایر تقسیم بندی های جامعه شامل اعضای رده بالای حزب، اعضای عادی حزب و طبقه کارگر می شود. اقیانوسیه همیشه با یک از دو کشور موجود هم پیمان و با کشور دیگر در حال جنگ است. تما تشکیلات دولت در بین چهار وزارت خانه تقسیم می شود؛ «وزارت حقیقت» با اخبار، تفریحات، آموزش و هنر سروکار دارد، «وزارت صلح» به امور جنگ می پردازد، «وزارت عشق» مسئولیت برقراری نظم و قانون را برعهده دارد و «پلیس اندیشه» قوی ترین و خطرناک ترین عامل وزارت عشق در تفتیش عقاید و شناسایی مجرمین است؛ چهارمین وزارت خانه هم «وزارت فراوانی» مسئول امور اقتصادی و جیره بندی است. در این ساختار مردم حق یادداشت و ثبت چیزی را ندارند و دولت به صورت پیوسته تمامی مطالب و نوشته های گذشته را تغییر داده و با زمان حال منطبق می کند؛ گویی که هیچ پیش بینی و خبر اشتباهی وجود نداشته باشد. همچنین دستگاهی به نام صفحه ی سخنگو در خانه ی تمامی اعضای حزب وجود دارد که به طور همزمان هم دستگاه فرستنده است و هم دستگاه گیرنده. خیانتکار اصلی به کشور اقیانوسیه، فردی است به نام گلدستاین؛ که زمانی از اعضای رده بالای حزب و تقریبا هم رده برادر بزرگ بوده است، اما به یکباره دست به فعالیت های انقلابی زده به مرگ محکوم شده است، اما به طرز مرموزی گریخته و ناپدید شده است؛ همچنین مردم می گفتند که او تشکیلات مخفی به نام «انجمن اخوت» دارد.وینستون (شخصیت اصلی داستان) یکی از اعضای عادی حزب است که کارش در وزارت حقیقت، اصلاح خبرها، روزنامه ها و نامه های گذشته و انطباق آن ها با وضعیت امروز است. اما او در دل از «برادر بزرگ» متنفر است و بالاخره روزی (در اقدامی خلاف قانون) به صورت مخفی یک دفترچه ی قدیمی می خرد و در آن شروع به نوشتن افکار و اندیشه های خود می کند. به دلیل ممنوعیت نوشتن و ثبت خاطرات، وینستون گذشته ی خود و خانواده اش را به صورت مبهم به یاد می آورد. در ادامه ی داستان وینستون با یکی از اعضای حزب به نام جولیا آشنا می شود و علی رغم ممنوع بودن روابط عاشقانه بین اعضای حزب، با هم وارد رابطه می شوند. پس از مدتی آن دو تصمیم می گیرند که برعلیه حزب شروع به مبارزه کنند و با فردی به نام اُبراین (از اعضای رده بالای حزب) که وینستون گمان می کند که او عضو انجمن اخوت است، آشنا می شوند؛ آنها با اُبراین ملاقات می کنند و عضو انجمن اخوت می شوند و اُبراین کتاب مخفی گلدستاین را برای مطالعه به آن ها می دهد. اما اُبراین درحقیقت مامور حزب برای مقابله با جرایم فکری است و دیری نمی پاید که وینستون به همراه جولیا دستگیر می شوند. وینستون انواع شکنجه های روحی و جسمی را تجربه می کند و در اتاق ۱۰۱ توسط اُبراین و تحت شکنجه های جسمی و روحی، درنهایت می پذیرد که حقیقتی به جز آنچه حزب می گوید وجود ندارد. وینستون پس از آزادی، شغل پاره وقت در وزارت خانه بدست می آورد و روزی اتفاقی جولیا را در خیابان می بیند و متوجه می شود که دیگر علاقه ای به او ندارد. در پایان داستان وینستون با دیدن تصویر «برادر بزرگ» در اخبار، متوجه می شود که عاشق «برادر بزرگ» شده است.

وزن : 327 گرم

  • قطع : رقعی

  • تعداد صفحات : 288 صفحه

  • نوع جلد : شومیز

  • نویسنده/نویسندگان : جورج اورول

  • مترجم : حمیدرضا بلوچ

  • ناشر : انتشارات مجید (گهبد)

  • تعداد جلد : 1

  • موضوع : رمان خارجی

  • مناسب برای : بزرگسالان

#معرفی کتاب 1984 اثر جورج اورول نشر شاهدخت پاییز #دانلود کتاب 1984 اثر جورج اورول نشر شاهدخت پاییز #معرفی کتاب #فایل صوتی کتاب 1984 اثر جورج اورول نشر شاهدخت پاییز #نسخه الکترونیکی کتاب 1984 اثر جورج اورول نشر شاهدخت پاییز
می پسندم (۰) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «کتاب 1984 اثر جورج اورول نشر شاهدخت پاییز»