معرفی کتاب پاندورا اثر لیلا رعیت


معرفی کتاب پاندورا اثر لیلا رعیت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۱۶

تعداد بازدید: ۲۶۸

ثبت کننده: متین تنابنده

پاندورا رمانی عاشقانه است با زیربنای روانشناسی – اجتماعی. رمانی که به ریشه دواندن مسائل دوران کودکی در وجود افراد و تاثیرگذاری‏اش در زندگی می‏پردازد.

داستان راجع به دکتر روانشناسی است جوان و مجرد به نام رامین صبوری، نمونه یک انسان تحصیلکرده و موفق ازلحاظ مادی و موقعیت اجتماعی، مطلوب همه، اما از درون ویران. رامین خود روانشناسی بسیارتوانمند و حاذق برای درمان دیگران است، هرروز تعداد زیادی مراجع می‏پذیرد و عده‏ای را هیپنوتیزم، شوک ‏درمانی و گروه درمانی می‏کند، اما در درمان ابتدایی‏ترین مشکلات خود درمانده است.

پشت جلد کتاب متنی نوشته شده که به عاشقانه بودن رمان اشاره دارد:

در معمای لاینحل عشق گرفتار مانده‏ام. تو محبوب و مطلوبی، پیچیده در بلا و بدبختی. عاشقانه می‏خواهمت، تاب دوری‏ات را ندارم، اما مشکلاتت را چه کنم؟ نمی‏خواهم وصال محال شود. حتی اگر تقدیر برای من و تو خواب شیشه و سنگ را دیده باشد، بازهم می‏خواهمت. تقدیر را برهم می‏ریزم، به خاطر تو، به خاطر خودم، به خاطر عشقی که نیمه‏کاره ماند.

پاندورا نشان می‏دهد زندگی که برپایه کینه شکل گرفته‎باشد همچون برجی که نخستین خشت آن کج باشد، تا ثریا هم به کجی می‏رود. رامین در رشد مادی و علمی چیزی کم ندارد، اما چون دوران کودکی‏اش را در فقر گذرانده و عمری کینه ثروتمندان را داشته، بنای زندگی‏اش را برپایه انتقام از اغنیاء گذرانده و حال، سالهاست اسیر عشقی نافرجام شده. عشق به شخصی که نیست، و عامل نبودنش خود اوست.

داستان در یک بیمارستان روانی شروع می‏شود. رامین وسط یک جلسه گروه درمانی است، و ناگهان متوجه می‏شود میان افراد افسرده گروه، فردی نشسته که سالهاست سرگذشت او را به دنبال خود کشانده.

"از درون آن پارچه‏های سیاه و خاکستری، صدایی زنانه و گرفته آمد که: «الان نمی‏تونم... .»

صدا عجیب و میخکوب‏کننده بود. برای لحظه‏ای خواستم ببینم این صدا تا چه اندازه برایم آشناست و آیا صاحبش را می‏شناسم یا نه که...... "

رامین که سالها به دنبال معشوق خود بوده، اکنون او را بیمار و درهم‏شکسته می‏بیند زیر دست خود. باید او را شوک درمانی کند، معشوقی که مقصر بیماری‏اش خود رامین است و تا نهایت گم شده در دریای نفرت. این پاسخ یک عمر کینه‏ورزی خود رامین است، و اکنون پشیمان است همچون قاتلی که تازه پس از کشتار درمی‏یابد مقتول همان معشوقش است، اما دیگر راهی نمانده برای بازگشت.

بخش اصلی رمان پاندورا در دو منطقه اتفاق می‏افتد. بیمارستان روانی شمال شهر و پرورشگاه دخترانه واقع در جنوب شهر. رامین بارها بعد از اتمام کار روزانه سوار بر ماشین آخرین مدلش از گران‏ترین محله تهران راه می‏افتد و ظرف کمتر از یک ساعت می‏رسد به محله‏ای فقیرنشین و قدیمی، خانه‏ای آجری که پشت درش یک مشت پسر کله تراشیده با شلوارهای گل و گشاد مشغول بازی با توپ پلاستیکی‏اند. خانه‏ای با حیاط کف موزاییک و ساختمانی فرش‏شده با موکت قدیمی و رنگ و رورفته؛ جایی که زندگی با چهره‏ای سراسر عشق و شورونشاط در جریان است.

در رمان عاشقانه پاندورا از هیپنوتیزم گفته‏می‏شود. رامین بخشی از اسرار را ازطریق هیپنوت کردن بیمار خود درمی‏یابد، اما نیمه دیگر اسرار با گذشت زمان و با چیده‏شدن کامل قطعات پازل رو می‏شود.

پاندورا با نویسندگی لیلا رعیت در 352 صفحه توسط انتشارات نسل نواندیش به چاپ رسید.

#معرفی کتاب #معرفی کتاب پاندورا #معرفی کتاب پاندورا اثر لیلا رعیت #لیلا رعیت #معرفی آثار لیلا رعیت
می پسندم (۱) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «معرفی کتاب پاندورا اثر لیلا رعیت »