معرفی کتاب من پیش از تو اثر جوجو مویز ترجمه محمدجواد نعمتی


معرفی کتاب من پیش از تو اثر جوجو مویز ترجمه محمدجواد نعمتی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۲

تعداد بازدید : ۱۷۳۶

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

کتاب «من پیش از تو» نوشته ی «جوجو مویز» و ترجمه ی «محمدجواد نعمتی» است. کتابی که پیش رو دارید، یک رمان عاشقانه در سبکی متفاوت است. عشقی ورای عشق های زمینی و داستانی که اگرچه عشق موضوع اصلی آن است؛ اما عاشقانه نیست. این اثر داستان زندگی مرد جوان و ماجراجویی است که با علاقه ی فراوان، ورزش های خطرناکی انجام می دهد و در یک حادثه تمام زندگی اش دچار تغییر می شود.

رمان، داستانی را در مورد یک پرستار به نام «لوییزا» روایت می کند که در روند شغلی اش به بیمار خود، «ویل» علاقه مند می شود. رمان در واقع بازگوکننده ی روند شکل گیری علاقه و رابطه ی عاشقانه این دو با هم است. داستان علاوه بر اینکه به فرازونشیب های رابطه ی این دو می پردازد، به نوعی نقد مثبتی بر «دیگنیتاس» نیز محسوب می شود. «دیگنیتاس» در واقع نام بنیادی متشکل از پزشکان و پرستاران حرفه ای است که کمک می کنند تا کسانی که بیماری لاعلاجی دارند، بتوانند با میل خودشان، خود را از بین ببرند. این قانون با وجود موافقان و مخالفان فراوان، در بعضی از کشورهای جهان به تصویب رسیده است. در این رمان نیز یکی از گره های داستانی، درگیری شخصیت ها با این مسئله است. درگیری ای که به تصمیمی منجر خواهد شد که نقطه ی عطفی را در داستان رقم خواهد زد.

لوئیزا در حالی که سخت تلاش می کند شغل خود را حفظ کند با نقل مکان کردن رئیسش به استرالیا بیکار می شود و مجبور است به دنبال شغل تازه ای باشد. پس از یک سری اتفاقات لو به عنوان پرستار ویل استخدام می شود. در ظاهر وظیفه او انجام دادن کاری ها ساده است، او باید در غذا خوردن به ویل کمک کند، برایش نوشیدنی فراهم کند، فیلم مورد نظرش را پخش کند، مراقبش باشد مشکل خاصی برای او پیش نیاید و کارهایی از این قبیل. ویل یک پرستار تخصصی هم دارد و نقش لوئیزا کمکی است. اما در اصل وظیفه لو این است که مانع از افسردگی بیش از حد ویل شود.

بخشی از کتاب:

- صدای گوش خراشی می آید، ویل نگاه می کند. صدای ناخوشایند بوق اتومبیلی است. تاکسی سیاه براق را مقابلش می بیند. راننده شیشه اتومبیل را پایین داده است. در گوشه ی میدان دیدش چیزی می بیند که نمی تواند به خوبی تشخیص دهد. آن چیز با سرعت باورنکردنی به طرفش می آید. - صورتش را به طرف آن برمی گرداند، بلافاصله متوجه می شود در مسیرش قرار دارد و به هیچ طریقی نمی تواند خودش را از سر راهش کنار بکشد. او وحشت، دستش باز می شود، گوشی بلک بری رها می شود و می افتد زمین. فریادی می شنود که احتمالا از گلوی خودش خارج شده است. آخرین چیزی که می بیند دستکش های چرمی هستند و صورتی که داخل کلاه ایمنی است.

- دست های ویل دست یک مرد تروتمیز بود – زیبا و خوش فرم، با انگشتانی چهارگوش. نمی شد به آن نگاه کرد و فکر کرد که قدرتی ندارد، این که دیگر هرگز نمی تواند چیزی را از روی میز بردارد، دستی را نوازش کند یا حتی مشت کند.

درباره نویسنده: جوجو مویز نویسنده ای است که این روزها در ایران هم زمان با بیشتر کشورهای جهان، بسیار محبوب است. مویز ابتدا یک ژورنالیست بود و از سال ۲۰۰۲ شروع به نوشتن رمان کرد. جالب اینجاست از همان اول، هدف خود را نوشتن رمان های احساسی قرار داد. اغلب رمان های «مویز» به لحاظ ادبی، در زمره ی آثار درجه یک قرار نمی گیرند؛ اما با این حال مویز را نمی توان یک نویسنده ی «پاورقی» دانست. سبک خاص او در تصویرکردن لحظات احساسی، از او نویسنده ای توانمند در بیان حالات عاطفی و ایجاد همذات پنداری مخاطب با اثر ساخته است. به همین دلیل است که او تاکنون دو بار جایزه ی «بهترین رمان رمانتیک سال» را به خود اختصاص داده است.

مویز خود را راوی زندگی زنان می داند. در مصاحبه ای می گوید: «زنانی که دوست دارم در موردشان بنویسم، زنانی نیستند که به دنبال مردهای جذاب هستند، یا بیشتر دغدغه شان، خرید عطر و لباس های لوکس است؛ من به زنانی علاقه دارم که علایقشان ورای مطالبات مادی و سرخوشی های لحظه ای باشد. زنانی که «عشق» وجه اصلی زندگی شان است.» بیشتر شخصیت های اصلی رمان های مویز از جمله رمان من پیش از تو را نیز زنان تشکیل می دهند. نویسنده معتقد است در جامعه ی جهانی در بیشتر نقاط جهان، زنان هنوز به حق و حقوق خود نرسیده اند و هنوز هم نگاه جنسیتی در اغلب کشورها حکمفرماست. او حتی به تبعیض در حق زنان کشور انگلستان هم اشاره کرده است. او تمام تلاش خود را کرده تا در رمان هایش نیز این مسئله را به نمایش بگذارد.

مشخصات کتاب:
کتاب من پیش از تو
نویسنده: جوجو مویز
ترجمه: محمدجواد نعمتی
انتشارات: فانوس دانش
تعداد صفحات: 448

فروشگاه های اینترنتی

دیجی کالا ۳۹,۱۰۰ تومان
30بوک ۴۵,۹۰۰ تومان
فیدیبو ۱۲,۰۰۰ تومان
فیدیبو ۲۱,۰۰۰ تومان
کتابراه ۱۲,۵۰۰ تومان
طاقچه ۱۲,۵۰۰ تومان
#معرفی کتاب من پیش از تو #معرفی آثار ترجمه شده محمدجواد نعمتی #معرفی کتاب من پیش از تو اثر جوجو مویز ترجمه محمدجواد نعمتی #معرفی کتاب من پیش از تو اثر جوجو مویز #معرفی آثار جوجو مویز

نظرات کاربران

سلام وقت بخیر، خیلی خوب است که مطالبی از زندگی واقعی افراد را به عنوان منبع برای مسابقه معرفی می کنید، ممنونم

ارسال نظر برای «معرفی کتاب من پیش از تو اثر جوجو مویز ترجمه محمدجواد نعمتی»