معرفی کتاب کافکا به‌ سوی ادبیات اقلیت نوشته ژیل دلوز و فلیکس گوتاری


معرفی کتاب کافکا به‌ سوی ادبیات اقلیت نوشته ژیل دلوز و فلیکس گوتاری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۶

تعداد بازدید : ۴۶۱

نویسنده : reza75

در کافکا: به سوی ادبیات اقلیت به سه تعریف یا سه ارائه ی متفاوت از کافکا، ادبیات، اقلیت روبه روییم. این کافکا آنی نیست که تا به حال می شناختیم؛ یعنی کافکایی دلمرده و افسرده که در چنگال پدری بی رحم گرفتار آمده است، وقتش را در اداره ی بیمه ی سوانح کارگران تلف می کند، نامزدی هایش را به هم می زند، ناتوان و خجالتی و غیره و غیره است. این کافکایی که تا به حال شناخته ایم ــ که فرانسوی ها در کشورشان و صادق هدایت در کشورما آن را به ما نشان داده اند ــ نیز کافکایی که ماکس برود دوست او سعی کرد بسازد ــ یعنی کافکایی که در جست وجوی خدا، ترانساندانس و امر متعالی است و آثارش شرح این فراق و شرح جست وجو در برهوت دنیای مدرن است ــ این کافکا، کافکای دلوز و گوتاری نیست. کافکایی که آن ها در این کتاب، یا در این بیانیه به ما نشان می دهند، کافکایی شادان و نیرومند و قوی پنجه است. او کافکاـ ماشین، کافکاـ دراکولا، کافکای خون آشام است. او ماشین عزب نوشتن است، نه کافکای بیوگرافیک که درگیر این یا آن مسئله ی فردی است. دلوز در مقاله ای به نام در باب برتری ادبیات آنگلوامریکایی می گوید: «هدف نوشتن رساندن زندگی به وضعیت یک قدرت غیرشخصی است». با انجام این کار او هرگونه ادعای معطوف به قلمرو را رد می کند، هر گونه هدفی را که معطوف باشد به خود نوشتن. دلوز و گوتاری می گویند کافکا هم به عنوان یک انسان به اندازه ی نیچه و آرتو رنج برد. اما در مقام یک نویسنده، یک ماشین نوشتن، قدرتی مهیب و شیطانی است. او به فلیسه نامه می نویسد تا از قِبَل مکاتبات با او نیروی لازم را برای نوشتن در اتاق ـ تابوت خود به دست آورد. دلوز و گوتاری نشان می دهند برخلاف تفسیر فرویدی که تاکنون از رابطه ی کافکا با پدرش ارائه شده است، مبنی بر این که پدر قدرت قاهری است که همه ی استعدادها و امکانات پسر را سرکوب کرده است، کافکا در پس پدر، حضور نیروهای سیاسی ـ اجتماعی بزرگ تری را می بیند که پدر جز یا کارگزار آن هاست. تفسیری که آن ها از کافکا ارائه می دهند نه یک کافکای صاحب کوگیتو، آگاهی و تشخص، بلکه یک کافکای ریزومی، کافکا همچون گره گاه نیروهای اجتماعی ـ سیاسی است. نیروهایی که دارند بر در اتاق نویسنده دست می سایند: فاشیسم، بوروکراسی، سرمایه داری از یک طرف و از طرف دیگر نیروهای انقلابی و سوسیالیستی و آنارشیستی. پس اگر ساده کنیم ــ می توانیم بگوییم مجموعه آثار کافکا آوردگاه نبرد میان این نیروهاست. نیروهای منقادکننده ی فاشیستی، بوروکراتیک، سرمایه داری، و نیروهای رهایی بخش انقلابی. اما تفسیر کافکا از نیروهای رهایی بخش خاص است. اگرچه او با جنبش های آنارشیستی و سوسیالیستی همدلی دارد، اما حاصل این جنبش ها را چیزی جز انقیادی جدید نمی داند. آنچه کافکا و قهرمانان او به دنبال آنند، آزادی نیست، رهایی است.

درباره نویسنده

در ۱۸ ژانویه ۱۹۲۵ و در پاریس به دنیا آمد. او پیش از آغاز جنگ جهانی دوم وارد مدرسه دولتی شد، و هنگام تجاوز آلمانها برای تعطیلات به نورماندی رفته بود. از ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۸ در سوربن فلسفه خواند و در آنجا با میشل بورو، میشل تورنیه و فرانسوا شاتله آشنایی دوستانه پیدا کرد.در ۱۹۵۶ با دنیز پل گرانژوان ازدواج کرد. در ۱۹۵۷ شروع کرد به تدریس تاریخ فلسفه در سوربن، و از۱۹۶۰ تا ۱۹۶۴ به عنوان پژوهشگر با مرکز ملی پژوهش اجتماعی همکاری کرد و تا سال ۱۹۸۷ نیز نشست های بسیاری را در رابطه با فیلسوفانی همچون کانت، لایبنیتس، اسپینوزا، برگسون، و موضوعاتی همچون سینما و موسیقی، و کتابی همچون اثر دو جلدی «سرمایه داری و اسکیزوفرنی» برگزار کرد. دلوز به مدت ۱۰ سال به عنوان استادیار در دانشگاه تدریس می کرد. در این دوره بود که دوستی پایداری میان او و میشل فوکو شکل گرفت. او از ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۹ در دانشگاه لیون درس می داد، سپس به واسطه فوکو به سمت استادی دانشگاه ونسن منصوب شد.در ۱۹۶۸، دلوز پایان نامه دکتری اش را که شامل یک بخش بزرگ تحت عنوان «تفاوت و تکرار»، و یک بخش کوچک به نام «اسپینوزا و مسئله بیان» می شد، منتشر کرد. در ۱۹۶۸ بروز نشانه های بیماری ریوی ای حاد او بود که تمام عمر او را رنج داد. وقتی فوکو در سال ۱۹۸۴ درگذشت، دلوز برای ادای احترام به او در سال ۱۹۸۶ کتابی به نام «فوکو» منتشر کرد که حاصل مطالعاتش دربارهٔ آثار وی بود. او پیش از مرگش اعلام کرده بود که مشغول نوشتن کتابی با عنوان «عظمت مارکس» است اما مرگ مانع از این مهم می شود.

مشخصات کتاب

کتاب کافکا به سوی ادبیات اقلیت

نویسنده : ژیل دلوز ، فلیکس گوتاری

مترجم : شاپور بهیان

انتشارات ماهی

۲۱۶ صفحه

978-964-209-157-7

#کتاب کافکا به‌ سوی ادبیات اقلیت #معرفی آثار ژیل دلوز #فلیکس گوتاری #معرفی کتاب کافکا به‌ سوی ادبیات اقلیت نوشته ژیل دلوز #فلیکس گوتاری #درباره کتاب کافکا به‌ سوی ادبیات اقلیت نوشته ژیل دلوز #فلیکس گوتاری #درمورد کتاب کافکا به‌ سوی ادبیات اقلیت نوشته ژیل دلوز #فلیکس گوتاری #انتشارات ماهی #اثار ترجمه شده شاپور بهیان

ارسال نظر برای «معرفی کتاب کافکا به‌ سوی ادبیات اقلیت نوشته ژیل دلوز و فلیکس گوتاری »