معرفی کتاب پرسه‌های شبانه نوشته پاتریک مودیانو


معرفی کتاب پرسه‌های شبانه نوشته پاتریک مودیانو

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۱

تعداد بازدید : ۲۸۷

نویسنده : رضاخادمی قشلاق

«همسرش را می شناسی؟» - «نه، او هیچ وقت همسرش را نمی بیند. آنها تقریباً از هم جدا شده اند.» جملاتی که وقتی دو نفر در خیابان جلوی شما در حال گفت وگو باشند، خواهید شنید و هیچ وقت هم متوجه نخواهید شد که آنها درباره ی چه کسی حرف می زنند. درست مثل ترنی که خیلی سریع تر از آن می گذرد که شما بتوانید اسم شهری را از روی تابلویش بخوانید. بنابراین پیشانی تان را به شیشه می چسبانید و سعی می کنید جزئیاتی را به خاطر بسپارید. رودخانه ای که می گذرد، ناقوس کلیسای دهکده، گاو سیاهی که از گله جدا مانده و امیدوارانه در انتظار می مانید تا در توقف بعدی ترن بتوانید نام ایستگاه را بخوانید و بالاخره بفهمید در کدام شهر هستید.من هیچ وقت، هیچ یک از آن هایی که نامشان را در دفترچه ی یادداشت سیاه رنگم نوشته ام، دوباره ندیدم. حضورشان در زندگی ام زودگذر و کوتاه بوده و حتی ممکن بود نام هایشان را از خاطر ببرم. ملاقات های ساده ای که هیچ گاه نخواهیم فهمید شانسی در آن دخیل بوده یا نه. به زندگی این آدم ها که نگاه کنید، می بینید در زندگی شان دوره ای خاص وجود دارد، دوره ای که در آن به یک تقاطع می رسند. تقاطعی که چندین و چند خیابان دارد. زمان ملاقات ها، روی جلد کتابی نوشته شده بود که من آن را در بساط دست فروشی کنار رود سن پیدا کرده بودم. دقیقاً همان یکشنبه شبی که دنی را با آقاموری تنها گذاشتم و در امتداد کانال سن میشل پیاده می رفتم. درواقع، امروز از خودم می پرسم چرا آن مسیر؟ بلوار را باز می گشتم. به همان تیرگی مون پارناس بود. شاید به خاطر جمعیتی که همیشه آنجا در تردد بودند و آن شب وجود نداشت. چراغ مغازه ها خاموش بود. بالاتر در ورودی خیابان موسیو لو پرنس، بعد از پله ها و رمپ فلزی، چراغ های ویترینی روشن بود. ویترین پشت کافه ای که تراسش به پارک لوکزامبورگ باز می شد. سالن کافه به جز این ویترین تاریک بود. تا پیش از این از پشت شیشه ی کافه، معمولاً مشتری هایی را می دیدید که تا دیروقت پشت پیشخوان نیم دایره ای آن نشسته بودند. آن شب بین آن مشتری ها دو نفر را شناختم، آقاموری - به خاطر آن بارانی بژ - و دنی. آقاموری ایستاده بود و دنی کنارش روی یک صندلی بلند پایه دار نشسته بود. نزدیک شدم. می توانستم در کافه را باز کنم و به آنها بپیوندم. ولی ترس از مزاحمت جلویم را گرفت. از خودم می پرسم من آن روزها همیشه عقب می کشیدم؟ مثل اینکه تماشاچی باشم؟ یک تماشاچی شبانه؟ درست مثل اثر نویسنده ی قرن هجدهمی که آن روزها خیلی دوستش داشتم و اسمش چندین و چندبار در دفترچه ی یادداشتم آمده است. یک بار وقتی با پل شاستانیه سمت فالگیر یا فاووریت بودم به من گفته بود: «عجیب است. خیلی بادقّت به دیگران گوش می دهید ولی حواستان جای دیگری است.» پشت آن ویترین، زیر آن نور شدید شب رنگ نئون، موهای دنی دیگر قهوه ای روشن نبود بلکه بور بود و پوستش رنگ پریده تر از همیشه به نظر می رسید، شیری رنگ با کک ومک. او تنها کسی بود که نشسته بود. چهارپنج نفر پشت سر آنها ایستاده بودند و لیوان هایشان دستشان بود. دیدم که آقاموری به سمت دنی خم شد و چیزی در گوشش گفت و گردنش را بوسید. دنی خندید و جرعه ای از نوشیدنی اش را سر کشید. همان نوشیدنی بود که همیشه سفارش می داد. از رنگش فهمیدم، کوانترو. در همان حال از خودم می پرسیدم آیا فردا برایش خواهم گفت: «دیشب تو را با آقاموری در کافه ی لوکزامبورگ دیدم.»

درباره نویسنده

مودیانو از مادری بلژیکی و پدری یهودی اهل ایتالیا در سال ۱۹۴۵ به دنیا آمده است وی از چهره های نوجوی ادبیات مدرن فرانسه شناخته می شود که آثارش هم تحسین منتقدان ادبی را برانگیخته و هم خوانندگان فراوان دارد. مودیانو از نویسندگان پرکار به شمار می رود و برخی از کارهای او به فیلم نیز برگشته است. جایزه بزرگ آکادمی فرانسه برای ادبیات در سال ۱۹۷۲ نصیب وی شد. در سال ۱۹۷۸ جایزه معتبر فرانسوی گنکور را برای رمان خیابان بوتیک های تاریک دریافت کرد. در سال های اخیر رمان های «میدان اتوال»، «در کافه جوانی گمشده» و «افق» از این نویسنده منتشر شده است. پاتریک مودیانو در ایران نیز کمابیش شناخته شده است و چندین عنوان از آثار او به فارسی ترجمه شده است. در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه دل دوکای انستیتوی فرانسه را برای یک عمر تلاش حرفه ای خود شد. همچنین مودیانو در سال ۲۰۱۲ نیز موفق به کسب جایزه دولتی اتریش برای ادبیات اروپا شد. مودیانو در روز پنج شنبه ۹ اکتبر ۲۰۱۴ راس ساعت ۱۳ به وقت محلی از سوی آکادمی نوبل به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات اعلام شد.

مشخصات کتاب

کتاب پرسه های شبانه

نویسنده : پاتریک مودیانو

مترجم : نازنین عرب

انتشارات نگاه

۱۴۴ صفحه

978-600-376-394-4

منبع فیدیبو

#معرفی کتاب #معرفی کتاب پرسه‌های شبانه #معرفی آثار پاتریک مودیانو #معرفی کتاب پرسه‌های شبانه نوشته پاتریک مودیانو #درمورد کتاب پرسه‌های شبانه نوشته پاتریک مودیانو #درباره کتاب پرسه‌های شبانه نوشته پاتریک مودیانو #انتشارات نگاه #معرفی کتاب پرسه‌های شبانه نوشته پاتریک مودیانو ترجمه نازنین عرب #آثار ترجمه شده نازنین عرب #انتشارات نگاه

ارسال نظر برای «معرفی کتاب پرسه‌های شبانه نوشته پاتریک مودیانو »