معرفی کتاب آدم های غلط اثر حسن احمدی


معرفی کتاب آدم های غلط اثر حسن احمدی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۱

تعداد بازدید : ۷۳۱

نویسنده : ترنم یار مهربان خاوران

حسن احمدی در شرح حوادث آدمهای غلط با تمسک به سبک واقع گرایانه به توصیف افراد، مکان و فضای حاکم بر داستان پرداخته و عموم را برای درک آن فرا می خواند. او از طریق نامگذاری مناسب برای اشخاص داستانی اش، شخصیت ها را معرفی و پرده از اوضاع روحی آنها برمی دارد و شخص را در برابر خود، اجتماع و پروردگار نشان می دهد. زبان داستان بی پیرایه و نویسنده تمام تلاش خود را صرف تشریح ذهن و عملکرد و میزان علاقمندی دو شخصیت اصلی داستان- محسن و احترام خانم- کرده. اما به لحاظ استفاده کمتر از گره افکنی موجب شده روایت داستان از روندی یکنواخت برخوردار گردد. می توان گفت سبک داستانی آدمهای غلط نشان دهنده طرز تفکر و شخصیت صاحب اثر است.

در این رمان بوسیله گفت وگو، اندیشه ها و خواسته های درونی شخصیت ها مطرح شده و خواننده می تواند به افکار و نیات آنها پی ببرد؛ به عبارتی نثر نویسنده، نثری گفتاری است با جمله های کوتاه و رسا و بی هیچگونه پیچیدگی به نوعی که تمام گفت وگوها عامه فهم است. قابل توجه آن که حسن احمدی توانسته سیمای مخوف ساواک را در معرض دید خواننده قرار دهد و بدین گونه تقابل مرگ- زندگی را در سراسر رمان بگنجاند. در صفحه 119 کتاب می خوانیم: ... وقتی از پشت سر یا از روبرو چک های سرد و سنگین روی سر و صورت و گردن او می نشست دلش می خواست او هم آنها را می زد. دو تا از بازجوها گفته بودند یا مثل بچه آدم هر چه می خواهیم جواب می دهی یا جنازه ات را تحویل می دهیم. نه به خانواده ات به همین جلادهای خودمان که یک جوری سرت را زیر خاک بکنند. وقتی در سلول بود، صدای ضجه های زندانیان را می شنید. انگار سیخ های داغ به بدن آنها می چسباندند. ناخن هایشان را می کشیدند. می دانست نوبت بعدی نوبت اوست. دیگر رمقی برایش نمانده بود مقاومت کند.» رمان آدم های غلط حول وقایعی می گردد که رخدادهای آن مربوط به قبل از انقلاب اسلامی است. روایت داستان که از زبان دانای کل بیان می شود بدین شرح است:

محسن کریمی جوانی 28 ساله دبیر شیمی یکی از مدارس شهر ساری است. مرگ مشکوک پدر محسن را آزار می دهد. او در تکاپوی کشف است. اما موفق نمی شود. محسن در فکر انتقام است اما بعدها به نتیجه می رسد که باید با رژیم مستبد و ایادی اش مبارزه کند. مأموران ساواک او و خانواده اش را زیر نظر دارند. این جوان بی گناه می خواهد با مادرش- احترام خانم- ناشناس زندگی کند. او از رفتار و برخوردهای همسایه ها راضی نیست. البته خطایی نکرده. جرمش این است که می گوید شهادت پدرش در تصادف عمدی است و مأموران امنیتی پدرش را کشته اند. حرفهایی را هم که گاهی در مدرسه غیر مستقیم با شاگرانش طرح کرده بود فکر نمی کرد برای او دردسر ساز شود. باور نمی کرد چند حرف انتقادی رژیمی را تا این حد بترساند. محسن توسط ساواکیان دستگیر می شود و در زندان مورد شکنجه و آزار قرار می گیرد. تا اینکه از شکنجه گران شنید، پدرش مرتب به عراق می رفت و اعلامیه و نوارهای حضرت امام خمینی را می آورد. او تازه می فهمد که چرا مأموران دست از سرش برنمی دارند. پدر محسن یکبار به او گفته بود که تعقیبش می کنند اما نمی دانست برای چه؟ شاید زمانهایی که به زیارت رفته بود فکر می کردند برای گرفتن اعلامیه و دیدن آقا می رود. البته یک بار حضرت امام را دیده بود و... محسن این ماجرا را در کلاس برای شاگرانش بازگو کرد و فردای همان روز ناظم مدرسه به او تذکر داد... آیا قهرمان داستان آزاد خواهد شد؟ سرنوشت محسن کریمی توسط نویسنده چگونه رقم خورده؟ برای دانستن آن و شرح بی قراری های احترام خانم باید به کتاب «آدم های غلط» رجوع کرد.

این رمان ۵۱ بخش دارد و نویسنده در آن داستان فردی به نام محسن را روایت کرده که ماموران ساواک پدرش را به شهادت رسانده و خودش را نیز گرفتار بازی های جهنمی خود کرده اند. از مهم ترین بخش های رمان شکنجه های قرون وسطایی ساواک روی محسن است که با توصیفات حیرت انگیز و قلم توانایی نویسنده روایت می شود.

مشخصات کتاب:

آدم های غلط

مولف: حسن احمدی

ناشر: به نشر

شابک: ۹۷۸۹۶۴۰۲۲۹۱۹۴

#معرفی کتاب #معرفی کتاب ادم های غلط #معرفی آثار حسن احمدی #معرفی کتاب آدم های غلط اثر حسن احمدی #انتشارات به نشر
می پسندم (۹) نمی پسندم (۰)

ارسال نظر برای «معرفی کتاب آدم های غلط اثر حسن احمدی»