معرفی کتاب در لب پرتگاه نوشته گراتزیا دلددا


معرفی کتاب در لب پرتگاه نوشته گراتزیا دلددا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۶

تعداد بازدید : ۳۸۲

نویسنده : رضاخادمی قشلاق

گاوینا سولیس در ژوئیه ۱۸۹۰ تحصیلات خود را به پایان رساند. پدرش، مقاطعه کار سابق جاده سازی بود و مردی نسبتا فهمیده و باهوش، کاری کرده بود که سال آخر ابتدایی را تکرار کند، چرا که در آن شهر کوچک مدرسه راهنمایی دخترانه وجود نداشت. در روز امتحان دربازگشت به خانه فکر می کرد که دیگر روزهای آزادی و تنبلی برایش به آخر رسیده است. تقریبا چهارده ساله شده بود و از همان موقع تصور می کرد به یک زن واقعی تبدیل شده است. جملات کشیش را که برای اعتراف پیش او می رفت به خاطر می آورد: «پروردگار فرموده است که یک زن باید به خانه خود رسیدگی کند و از تنبلی و رفاقت های ناباب بپرهیزد» در مورد «رفقا» از تمام آن ها کناره می گرفت. چه خوب و چه بد. از کشیش خود پیروی می کرد که مدام تنها کنار دیوارها قدم برمی داشت و نگاه خود را هم پایین می افکند. به انتهای خیابان رسید، سر برگرداند و به آن صومعه قدیمی نگاه کرد که مدارس در آن بودند. به دره غم انگیز نگاهی انداخت که پوشیده بود از درختان زیتون وحشی و گلابی های وحشی. آه کشید.

درباره نویسنده:

گراتزیا در 27 سپتامبر 1871 در شهرنوئورو درجزیره ساردنی در خانواده ای از طبقهٔ متوسط به دنیا آمد. زنان در جامعه عقب افتاده ای مانند ساردنی قرن نوزدهم وضعیت مناسبی برای تحصیل و فعالیت اجتماعی نداشتند برای همین گراتزیا تا سوم ابتدایی بیشتر درس نخواند. اما از آن جا که در خانهٔ عمه اش کتاب خانهٔ بزرگی وجود داشت او توانست در آنجا و تحت تعلیمات خصوصی معلمی در خانهٔ عمه اش معلومات خود را افزایش دهد و ضمن مطالعه آثار ایتالیایی به مطالعه آثار نویسندگان فرانسوی و روس بپردازد.

آخرین کتابی که در زمان حیات اش منتشر شد،کلیسای مریم منزوی، داستان زن جوانی است که سرطان دارد. گراتزیا دلدا خود نیز در 15اوت 1936 بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت. چند ماه پس از مرگ او پسرشساردوس نیز مرد و کمی بعد پسر دیگرش فرانتز نیز از دنیا رفت. اما به هر حال فرزندان فرانتز نامه ها و دست نوشته های او را حفظ کردند و هم اکنون نسخه های دست نویس آثار او در موزه شهر نوئورو نگهداری می شود و آثار او در کتاب خانهٔ ملی رم موجود است.

مشخصات کتاب:

کتاب در لب پرتگاه

نویسنده : گراتزیا دلددا

مترجم : بهمن فرزانه

نشر ثالث

۳۰۲ صفحه

کد شابک: 978-964-380-531-9

#معرفی کتاب #معرفی کتاب در لب پرتگاه #معرفی آثار گراتزیا دلددا #درباره کتاب در لب پرتگاه نوشته گراتزیا دلددا #معرفی کتاب در لب پرتگاه نوشته گراتزیا دلددا ترجمه بهمن فرزانه #انتشارات ثالث #معرفی آثار ترجمه شده بهمن فرزانه

ارسال نظر برای «معرفی کتاب در لب پرتگاه نوشته گراتزیا دلددا »