معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی


معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۲

تعداد بازدید : ۳۷۷

نویسنده : رضاخادمی قشلاق

یکی بود یکی نبود. یک ماهی سیاه کوچولو بود که با مادرش در جویباری زندگی می کرد. این جویبار از دیواره های سنگی کوه، بیرون می زد و ته درّه روان می شد. خانه ی ماهی کوچولو و مادرش پشت سنگ سیاهی بود؛ زیر سقفی از خزه. شب ها، دوتایی زیر خزه ها می خوابیدند. ماهی کوچولو حسرت به دلش مانده بود که یکدفعه هم که شده، مهتاب را توی خانه شان ببیند! این بچه، یکی یک دانه بود چون از ده هزار تخمی که مادر گذاشته بود، تنها همین یک بچه، سالم درآمده بود. چند روزی بود که ماهی کوچولو تو فکر بود و خیلی کم حرف می زد. با تنبلی و بی میلی، از این طرف به آن طرف می رفت و برمی گشت و بیشتر وقت ها هم از مادرش عقب می افتاد. مادر خیال می کرد بچه اش کسالتی دارد که به زودی برطرف خواهد شد؛ اما نگو که درد ماهی سیاه، از چیز دیگری ست ! یک روز صبح زود، آفتاب نزده، ماهی کوچولو مادرش را بیدار کرد و گفت: مادر! می خواهم با تو چند کلمه ای حرف بزنم » مادر، خواب آلود گفت: «بچه جون! حالا هم وقت گیر آوردی! حرفت را بگذار برای بعد، بهتر نیست برویم گردش؟» ماهی کوچولو گفت: «نه مادر، من دیگر نمی توانم گردش کنم. باید از اینجا بروم .» مادرش گفت: «حتماً باید بروی؟» ماهی کوچولو گفت: «آره مادر، باید بروم .» مادرش گفت: «آخر، صبح به این زودی، کجا می خواهی بروی؟»

درباره نویسنده

صمد بهرنگی (زاده ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز - درگذشت ۹ شهریور ۱۳۴۷ تبریز)، معروف به بهرنگ، داستان نویس، محقق، مترجم، و شاعر چپ ایرانی بود. معروف ترین اثر او داستان ماهی سیاه کوچولو است. در مهر ۱۳۳۷ برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی به دورهٔ شبانهٔ دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی نامهٔ پایان تحصیلات ادامه داد. بهرنگی در ۱۳۳۹ اولین داستان منتشر شده اش به نام عادت را نوشت. که با تلخون در ۱۳۴۰، بی نام در ۱۳۴۲، و داستان های دیگر ادامه یافت. او ترجمه هایی نیز از انگلیسی و ترکی استانبولی به فارسی و از فارسی به ترکی آذربایجانی (از جمله ترجمهٔ شعرهایی از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، فروغ فرخزاد، و نیما یوشیج) انجام داد. تحقیقاتی نیز در جمع آوری فولکلور آذربایجان و نیز در مسائل تربیتی از او منتشر شده است. وی در کتاب کندوکاو در مسائل تربیتی ایران کلمات عربی به عاریت گرفته شده از عربی را بخش بزرگی از اشتراک زبان های رایج ایرانی از جمله ترکی آذری با فارسی دانسته است. و به همین دلیل خواستار عدم حذف آنان با بهانه های باستان گرایی و تاکید بیشتر بر این لغات در هنگام آموزش فارسی به کودکان آذربایجانی شده بود.

مشخصات کتاب

کتاب ماهی سیاه کوچولو

نویسنده : صمد بهرنگی

ناشر: نشر جامه دران

تعداد صفحات : ۴۸ صفحه

شابک: 964-5858-79-8

#معرفی کتاب #معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو #معرفی آثار صمد بهرنگی #درباره کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی #معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی #انتشارات جامه داران #معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی #انتشارات جامه دران 

ارسال نظر برای «معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی»