معرفی کتاب کچل کفترباز نوشته صمد بهرنگی


معرفی کتاب کچل کفترباز نوشته صمد بهرنگی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳

تعداد بازدید : ۳۸۵

نویسنده : رضاخادمی قشلاق

بچه ها، بی شک آینده در دست شماست و خوب و بدش هم مال شماست. شما خواه ناخواه بزرگ می شوید و همپای زمان پیش می روید. پشت سر پدرانتان و بزرگ هایتان می آیید. جای آنها را می گیرید و همه چیز را بدست می آورید، زندگی اجتماعی را با همه ی خوب و بدش صاحب می شوید. فقر، ظلم، زور، عدالت، شادی و اندوه، بی کسی، کتک، کار و بی کاری، زندان و آزادی، مرض و بی دوایی، گرسنگی و پابرهنگی و صدها خوشی و ناخوشی اجتماعی دیگر مال شما می شود. برای شناختن اجتماع و جواب یافتن برای پرسش ها چند راه وجود دارد، یکی از این راه ها این است که به روستاها و شهرها سفر کنید و با مردم مختلف نشست و برخاست داشته باشید. راه دیگرش کتاب خواندن است. البته نه هر کتابی. بعضی ها می گویند «هر کتابی به یک بار خواندنش می ارزد» این حرف چرند است. در دنیا آن قدر کتاب خوب داریم که عمر ما برای خواندن نصف نصف آنها هم کافی نیست. بچه ها قصه و داستان را با میل می خوانند. قصه های باارزش می توانند شما را با مردم و اجتماع و زندگی آشنا کنند و علت ها را شرح دهند قصه خواندن تنها برای سرگرمی نیست. بدین جهت من هم میل ندارم که بچه های فهمیده قصه های مرا تنها برای سرگرمی بخوانند.

درباره نویسنده

صمد بهرنگی (زاده ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز - درگذشت ۹ شهریور ۱۳۴۷ تبریز)، معروف به بهرنگ، داستان نویس، محقق، مترجم، و شاعر چپ ایرانی بود. معروف ترین اثر او داستان ماهی سیاه کوچولو است. در مهر ۱۳۳۷ برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی به دورهٔ شبانهٔ دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی نامهٔ پایان تحصیلات ادامه داد. بهرنگی در ۱۳۳۹ اولین داستان منتشر شده اش به نام عادت را نوشت. که با تلخون در ۱۳۴۰، بی نام در ۱۳۴۲، و داستان های دیگر ادامه یافت. او ترجمه هایی نیز از انگلیسی و ترکی استانبولی به فارسی و از فارسی به ترکی آذربایجانی (از جمله ترجمهٔ شعرهایی از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، فروغ فرخزاد، و نیما یوشیج) انجام داد. تحقیقاتی نیز در جمع آوری فولکلور آذربایجان و نیز در مسائل تربیتی از او منتشر شده است. وی در کتاب کندوکاو در مسائل تربیتی ایران کلمات عربی به عاریت گرفته شده از عربی را بخش بزرگی از اشتراک زبان های رایج ایرانی از جمله ترکی آذری با فارسی دانسته است. و به همین دلیل خواستار عدم حذف آنان با بهانه های باستان گرایی و تاکید بیشتر بر این لغات در هنگام آموزش فارسی به کودکان آذربایجانی شده بود.

مشخصات کتاب

کچل کفترباز

نویسنده : صمد بهرنگی

ناشر: نشر جامه دران

تعداد صفحات : ۴۰ صفحه

شابک: 964-5858-76-3

#معرفی کتاب #معرفی کتاب کچل کفترباز #معرفی آثار صمد بهرنگی #معرفی کتاب کچل کفترباز نوشته صمد بهرنگی #درباره کتاب کچل کفترباز نوشته صمد بهرنگی #درموردکتاب کچل کفترباز نوشته صمد بهرنگی #انتشارات جامه داران

ارسال نظر برای «معرفی کتاب کچل کفترباز نوشته صمد بهرنگی»