معرفی کتاب افسانه های آذربایجان نوشته صمد بهرنگی


معرفی کتاب افسانه های آذربایجان نوشته صمد بهرنگی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳

تعداد بازدید : ۴۱۷

نویسنده : رضاخادمی قشلاق

افسانه قسمت مهمی از فولکلور را تشکیل می دهد. در افسانه ها علاوه بر چیزهای دیگر که عموما از فولکلور عاید جامعه شناسان و غیره می شود می توان بهترین و اصیل ترین زبان نثر را پیدا نمود. به علاوه افسانه ها سرشار از ترکیبات و تعبیرهای لطیف زبان ها هستند. مثلاً در داستان های کوراوغلو می توان بهتـرین نمونه نثـر زبان ترکی را سراغ گرفت. نگفته پیداست که افسانه های هر ملت و کشوری دارای ویژگی هایی است که آن ها را از افسانه های ملل دیگر متمایز می کند. در شرایط اقلیمی مختلف و از میان حوادث و شرایط تاریخی گوناگون افسانه هایی با خصوصیات متنوع و مختلف زاده می شود. مثلاً آنچه در نظر اول در فولکلور سیاه پوستان دیده می شود رنج و حسرت و اندوهی است که طی هزاران سال بردگی و استثمار بر آن ها سنگینی کرده، لاجرم بازتاب آن در فولکلورشان آشکار است.

درباره نویسنده

صمد بهرنگی (زاده ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز - درگذشت ۹ شهریور ۱۳۴۷ تبریز)، معروف به بهرنگ، داستان نویس، محقق، مترجم، و شاعر چپ ایرانی بود. معروف ترین اثر او داستان ماهی سیاه کوچولو است. در مهر ۱۳۳۷ برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی به دورهٔ شبانهٔ دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی نامهٔ پایان تحصیلات ادامه داد. بهرنگی در ۱۳۳۹ اولین داستان منتشر شده اش به نام عادت را نوشت. که با تلخون در ۱۳۴۰، بی نام در ۱۳۴۲، و داستان های دیگر ادامه یافت. او ترجمه هایی نیز از انگلیسی و ترکی استانبولی به فارسی و از فارسی به ترکی آذربایجانی (از جمله ترجمهٔ شعرهایی از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، فروغ فرخزاد، و نیما یوشیج) انجام داد. تحقیقاتی نیز در جمع آوری فولکلور آذربایجان و نیز در مسائل تربیتی از او منتشر شده است. وی در کتاب کندوکاو در مسائل تربیتی ایران کلمات عربی به عاریت گرفته شده از عربی را بخش بزرگی از اشتراک زبان های رایج ایرانی از جمله ترکی آذری با فارسی دانسته است. و به همین دلیل خواستار عدم حذف آنان با بهانه های باستان گرایی و تاکید بیشتر بر این لغات در هنگام آموزش فارسی به کودکان آذربایجانی شده بود.

مشخصات کتاب

کتاب افسانه های آذربایجان

نویسنده : صمد بهرنگی

ناشر: نشر نامک

تعداد صفحات : ۲۷۲ صفحه

شابک: 978-964-6895-25-6

#معرفی کتاب #معرفی کتاب افسانه های آذربایجان #معرفی آثار صمد بهرنگی #درباره کتاب افسانه های کتاب افسانه‌های آذربایجان نوشته صمد بهرنگی #درموردکتاب افسانه‌های آذربایجان نوشته صمد بهرنگی #انتشارات نامک

ارسال نظر برای «معرفی کتاب افسانه های آذربایجان نوشته صمد بهرنگی»