معرفی کتاب منابع مکتوب دین زردشتی مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی نوشته مری بويس


معرفی کتاب منابع مکتوب دین زردشتی  مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی نوشته مری بويس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸

تعداد بازدید : ۴۵۸

نویسنده : رضاخادمی قشلاق

مری بویس در سال ۱۹۲۰ در دارجلینگ هند دیده به جهان گشود. پدرش از قضات دستگاه حکومتی بریتانیا در هند، و مادرش نوه مورخ انگلیسی سموئیل گاردنر بود. او تحصیلات دبیرستان خود را در انگلستان به پایان برد. سپس در دانشگاه کمبریج ادبیات انگلیسی، باستان شناسی و انسان شناسی آموخت و با درجه ممتاز تحصیلات خود را به اتمام رساند. در سال ۱۹۴۴ به تدریس ادبیات انگلوساکسن در دانشگاه لندن پرداخت و همزمان وارد مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن شد و به تحصیل در رشته زبانهای ایرانی پرداخت. در آن روزها مینورسکی، هنینگ و تقی زاده در این مدرسه تدریس می کردند. در سال ۱۹۴۸ تدریس متون مانوی، پهلوی و پارتی را در همین مدرسه به عهده گرفت. پس از رفتن هنینگ به دانشگاه کالیفرنیا، بویس جانشین او شد و به مقام استادی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی رسید و تا سال ۱۹۸۶ در آنجا به تدریس پرداخت. بویس مقالات و آثار ارزشمندی تالیف کرد که عمدتاً درباره آیین های ایران باستان، متون مانوی، ادبیات شفاهی ایران و به ویژه جنبه های مختلف کیش زردشتی است. مهمترین اثر او با عنوان «تاریخ کیش زردشت» اثری است ماندگار که نتیجه سالها تحقیق و پژوهش درباره این آیین باستانی است. بویس در سال ۱۹۸۲ بازنشسته شد و به همین مناسبت دو تن از ایران شناسان برجسته، دیوید بیوار و جان هینلز جشن نامه ای حاوی مقالات قدیمی همکاران بویس فراهم آوردند که در سال ۱۹۸۵، به مناسبت شصت و پنجمین سال تولد وی، منتشر شد. این مجموعه دو جلدی زندگینامه بویس و همچنین فهرستی از آثار چاپ شده و زیر چاپ او را را تا آن تاریخ در بر دارد. رنج بیماری جسمی بویس، که سال ها همراهش بود، سرانجام او را خانه نشین و سپس زمین گیر کرد. اما او از ادامه کار باز نایستاد و علاوه بر تدوین تاریخ کیش زردشت، مقالاتی برای دانشنامه ایرانیکا نوشت. بویس واپسین روزهای عمر را در بیمارستانی در لندن گذراند و سرانجام در روز چهارم آوریل ۲۰۰۶/ فروردین ۱۳۸۵ درگذشت. اثر حاضر تالیف دانشمند فقید، پرفسور مری بویس، به عنوان کتاب درسی برای دانشجویان رشته ادیان، فرهنگ و تاریخ فراهم و نخستین بار در سال ۱۹۸۴ در منچستر منتشر شد. این اثر دارای یازده فصل است و آثار و منابع مکتوب موجود درباره دین زردشت را در اختیار خوانندگان قرار می دهد. این اثر حاوی کهن ترین سروده های مکتوب دین زردشت همچون گاهان و یشتهای اوستا تا آثار متاخرتر پارسیان است.

درباره نویسنده

نورا الیزایت مری بویس (۲ اوت ۱۹۲۰–۴ آوریل ۲۰۰۶) استاد دانشگاه و پژوهشگر در رشته مطالعات زرتشتی بوده است. او در ۲ اوت ۱۹۲۰ در دارجیلینگ در کشور هند به دنیا آمد. پدر او از قضات دستگاه حکومتی بریتانیا در هند، و مادرش نوهٔ مورخ انگلیسی بنام سموئیل گاردنر بوده است.

مشخصات کتاب

کتاب منابع مکتوب دین زردشتی مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی

نویسنده : مری بويس

مترجم : شیما جعفری دهقی

ناشر: مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی

تعداد صفحات : ۲۴۶ صفحه

شابک: 978-600-6326-24-4

#معرفی کتاب #معرفی کتاب منابع مکتوب دین زردشتی مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی #معرفی آثار مری بويس #درباره کتاب منابع مکتوب دین زردشتی مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی نوشته مری بويس #معرفی کتاب منابع مکتوب دین زردشتی مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی نوشته مری بويس ترجمه شیما جعفری دهقی #آنچه باید درباره کتاب منابع مکتوب دین زردشتی مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی بدانید #معرفی نوشته مری بويس #انتشارات مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی #کتاب ترجمه شده شیما جعفری دهقی

ارسال نظر برای «معرفی کتاب منابع مکتوب دین زردشتی مجموعه پژوهشهای ایرانشناسی نوشته مری بويس »