معرفی کتاب انسان و خدا اثر مهدی چمران


معرفی کتاب انسان و خدا اثر مهدی چمران

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۶

تعداد بازدید : ۲۵۸

نویسنده : رضاصادقی

یکی از ماندگارترین آثاری که از سردار پرافتخار اسلام، عارف عاشق، مجاهد مخلص و معلم متعهد شهید دکتر مصطفی چمران به جای مانده یک دوره سخنرانی علمی و عرفانی در کانون توحید در ایام ماه مبارک رمضان سال ١٣٥٩ می باشد، که چهارسخنرانی آن در این کتاب ارائه گردیده است.

بخشی از کتاب:

از مهم ترین مسائلی که همیشه ذهن انسان جستجوگر را به خود مشغول می دارد، موضوع شناخت خداست که در عین سادگی ممکن است بسی هم مشکل باشد. اگر انسان از راه صحیح خداشناسی قدم در این وادی گذارد به شناختی یا دریافتی در حد عقل و بینش خود دست خواهد یافت و چنانچه از مسیر طبیعی آن منحرف شود، با مسئله ای بس پیچیده و مشکلی عظیم مواجه خواهد گشت که به جرأ ت می توان گفت تاکنون هیچ یک از فلاسفه و دانشمندان و استدلالیونی که معتقد به اثبات و شناخت ذات باری تعالی از راه استدلال و منطق بوده اند نتوانسته اند این مسئله بسیا ر بدیهی را حل نمایند، در حالی که در رجوع به فطر ت انسانی – فطرت پاک و بی آلایش و دور از تعصب ها و پیش داور ی ها، به خوبی می توان به قدر و توان و ظرفیت خود در دریا ی بی کران شناخت الهی غوطه ور شد و به راه گرفت. میزان این شناخت به صفا و جلای درون انسان، پاکی فطر ت، تقرب به الله و تکامل معنو ی او بستگی دارد که در انسانی به مرتبه پیامبران الهی می رسد و در انسانی دیگر همانند چوپانی که در داستان مو سی و شبان مولوی مثال زده شده است.

درباره شهید:

مصطفی چمران در سال 1311 در تهران ، خیابان پانزده خرداد متولد شد. وی تحصیلات خود را در مدرسه انتصاریه، نزدیک پامنار، آغاز کرد و در دارالفنون و البرز دوران متوسطه را گذراند؛ سپس در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و در سال 1336 در رشته الکترومکانیک فارغ التحصیل شد. چمران یک سال به تدریس در دانشکده فنی پرداخت. وی در همه دوران تحصیل شاگرد اول بود. در سال 1337 با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد و پس از تحقیقات علمی در جمع معروف ترین دانشمندان جهان در کالیفرنیا ومعتبرترین دانشگاه آمریکا - برکلی - با ممتاز ترین درجه علمی موفق به اخذ مدرک دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما شد. شهید چمران با پیروزی انقلاب اسلامی بعد از 21 سال هجرت، به وطن باز می گردد. همه تلاش خود را صرف تربیت اولین گروه های پاسداران انقلاب در سعد آباد می کند. سپس در شغل معاونت نخست وزیری ، روز و شب خود را به خطر می اندازد تا سریع تر مسأله کردستان را فیصله دهد. او در قضیه فراموش ناشدنی « پاوه » شرکت فعال داشت. در سی و یکم خرداد 1360 در منطقه دهلاویه در حین سرکشی به مناطق و خطوط مقدم بر اثر اصابت ترکش خمپاره های دشمن به شهادت رسید.روحش شاد و راهش پر رهرو باد.(این بخش از سایت تسنیم برداشت شده). از دیگر آثار شهید چمران می توان به: علی زیباترین سروده هستی ، جهاد و شهادت ، لبنان ، رقصی چنین میانه میدانم آرزوست ، کردستان ، خدا بود و دیگر هیچ نبود ، بینش و نیایش.

مشخصات کتاب:

اثر: شهید دکتر کصطفی چمران

گردآورنده: مهدی چمران

انتشارات: بنیاد شهید چمران

نوبت چاپ: چاپ پانزدهم، پاییز 1392

تعداد صفحات: 152

#معرفی کتاب #معرفی کتاب انسان و خدا #معرفی کتاب با موضوع محدوده شناخت #معرفی کتاب با موضوع فطرت #معرفی کتاب با موضوع خدا مطلق بی نهایت #مهدی چمران #انتشارات بنیاد شهید چمران

ارسال نظر برای «معرفی کتاب انسان و خدا اثر مهدی چمران»