معرفی کتاب پرتقال کوکی نوشته آنتونی برجس


معرفی کتاب پرتقال کوکی نوشته آنتونی برجس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۶

تعداد بازدید : ۴۷۳

نویسنده : م ن

کتاب پرتقال کوکی از معدود کتاب هایی است که خواندن حداقل دو بار آن را به شما پیشنهاد می کنم. ترجمه کتاب با تمام ترجمه های دیگری که تا به حال با آن مواجه شده اید از زمین تا آسمان فرق می کند و کاملا متناسب با حال و هوای داستان صورت گرفته. ممکنه ابتدا معنی بعضی کلمات رو متوجه نشید اما با خوندن کتاب این مشکل هم حل میشه. زبانی که استفاده شده زبان مخصوص لات ها یا اراذل و اوباش هست که شخصیت های اصلی کتاب هستن و طبیعیه که اینطوری صحبت کنن. اما اون چیزی که به نظرم جذابه بحث مهمیه که در کتاب مطرح میشه: حق انتخاب. تصور کنید میل به انجام گناه یا کارهای شیطانی در شما وجود داشته باشه-که در وجود همه هست و کسی نمیتونه انکار کنه-اما شما توان انجام این کارها رو نداشته باشید. به عبارتی حتی اگر هم بخواید نمی تونید به کسی آسیب بزنید، کتک کاری کنید....در این صورت وقتی اراده ای نداشته باشید آیا خوب یا بد بودن معنایی پیدا می کنه؟ این کاریه که پزشکا با شخصیت اصلی داستان که یه نوجوون بزهکار و منحرف و شروره انجام میدن. از روی این کتاب یک فیلم به کارگردانی استنلی کوبریک ساخته شده. هم فیلم و هم کتاب برای گروه سنی 18 به بالا مناسب هستند. خوندن این کتاب آنتونی برجس رو به هیچ عنوان از دست ندید.

بخشی از کتاب:

بعد از من نوبت دیم بود و حین این که من خوشکه رو گرفته بودم، دیم مثل یه حیوون خرناس میکشید و زوزه میکشید و نقاب پیبی شلیش اصلاً عین خیالش نبود. بعد وقت تعویض بود و حالا من و دیم باید نویسنده ی نق نقو رو میگرفتیم که دیگه از تقلا کردن دست برداشته بود و مثل کسایی که تو میلک بار وارد سرزمین شدن فقط یه سری واژه ی نامفهوم به زبون میاورد؛ و حالا نوبت جورجی و پیت بود. بعد از این که کارشون تموم شد یهو همه جا سوت و کور شد و ما هم سرشار از حس انزجار بودیم و بدین ترتیب هر چیز دیگه ایو که برای شیکوندن باقی مونده بود، اعم از ماشین تحریر و چراغ و صندلی، شیکوندیم و دیم همونطور که ازش انتظار میرفت شاشید رو آتیش شومینه و میخواست برینه رو فرش که روش پر از کاغذ بود، ولی من منعش کردم و زوزه کشیدم:«خروج خروج خروج». شازده ی نویسنده و عیالش به هوش نبودن؛ خونین و مالین اونجا افتاده بودن و از خودشون صدا درمیآوردن، ولی زنده میموندن.خلاصه وارد اتول شدیم که اون بیرون انتظارمونو میکشید و من گذاشتم جورجی پشت فرمون بشینه، چون خودم یکم خسته و بیحال بودم و بعد برگشتیم به شهر و تو راه جک و جونورای جاده رو زیر گرفتیم و اونا هم آژیر کشیدن.

درباره نویسنده:

جان آنتونی برجس ویلسون (به انگلیسی: John Anthony Burgess Wilson) داستان نویس آهنگساز و منتقد ادبی بریتانیایی بود. برجس در شهر منچستر چشم به جهان گشود و در موناکو زندگی کرد. از میان آثار وی می توان به پرتقال کوکی (۱۹۶۲)، عیسی ناصری (۱۹۷۷)، قدرت های زمینی (۱۹۸۰)، امپراتوری تبهکاران (۱۹۸۵) و تصویری از برج ها و باروها (۱۹۶۵) اشاره کرد.

مشخصات کتاب:

پرتقال کوکی

نویسنده: آنتونی برجس

ترجمه: بربد آذسن

تعداد صفحات: 172

#معرفی کتاب #معرفی کتاب پرتقال کوکی #معرفی کتاب پرتقال کوکی اثر آنتونی برجس ترجمه بربد آذسن #معرفی آثار آنتونی برجس #استنلی کوبریک #بربد آذسن #آثار ترجمه شده بربد آذسن

ارسال نظر برای «معرفی کتاب پرتقال کوکی نوشته آنتونی برجس»